E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Tek Millet O da Türk Milleti

Değerli dostlar, dedem sizlerin dedesi gibi beni ve kardeşlerimi çok severdi. Bana davar çobanı, benim küçüğüm olan kardeşime de sığır çobanı derdi. Çünkü ben koyun ve keçileri, kardeşim de mandalarımızı ve ineklerimi otlatırdı.

Dedemin adı Osman, Osmanlının son Cumhuriyetin de ilk çocuklarındandı. Osmanlı İmparatorluğu dedem doğmadan yirmi yıl kadar önce iflas etmiş. Düyun-u Umumiye kurulmuş.

Düyun-u Umumiye ne demek mi?

Osmanlı İmparatorluğunun borçlarına karşılık alacaklılarına el konması demek. Aynı zamanda devletin kaynaklarını başkalarının denetlemek ve işletmesi demek. Yedi kişiden oluşan bu kurul İngiliz, Alman, Fransız, Avusturyalı ve İtalyan’lar dan oluşmaktadır.

Bu kurul yalnız kendi borçları ile ilgilenmiyorlar, iç borçları da kendileri ödüyorlarmış. Bizim zenginliklerimizi kendi mallarıymış gibi işlettikleri için kendi topraklarımızda el alemin kölesi gibi olmuşuz.

Dedem doğmadan yirmi yıl kadar önce başlayan bu kötü durum, Lozan Antlaşması ile lağvedilene kadar sürmüş.

Bunları niye anlatım biliyor musunuz?

Dedem rahmetli olduğunda 90 yaşlarındaydı. Çocukluğunun da gençliğinin de yokluk içinde geçtiğini söylerdi. Dedemin anlattıklarından, okuduğum kaynaklardan anladığım kadarı ile bu vatanı bize emanet olarak bırakan atalarımız kolay kurmamışlar.

Dedelerimiz bu güzel vatanı torunlarımıza teslim etmek üzere bize emanet etmişler. Emanet olan bu vatanın her türlü zenginliklerini torunlarımıza daha iyi olarak bırakmalıyız. Çünkü bazılarımızın dedesi bu vatanı bizlere bırakabilmesi için canlarını vermişler. Bu emanet vatan Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında olduğu gibi her yönüyle kötü olmamalı.

Torunlarımıza teslim etmek üzere dedelerimizden almış olduğumuz bu vatanın tüm varlıkları ile olduğu gibi ekonomisini de iyi olarak teslim etmek zorundayız.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinden önce iktidar partisinin yetkilileri sanki iktidarda başka biri varmış gibi ekonomik vaatlerde bulundular.16 yıldır yapamadıklarını seçimden sonra yapacaklarmış.

1- Vergi yükünü azaltacağız. 2- Enflasyonu düşüreceğiz. 3- Cari açığı azaltacağız dediler.

Halkımızın çoğunluğu söylenenlere kandı. AKP tekrar iktidar oldu. Oldular ama sanki daha önce başka biri iktidarmış da yeni iktidar oluyorlarmış gibi 100 günlük program açıkladılar. Olmadı bir yüz günlük program daha açıklandı.

Son zamanlarda çok duyduğumuz konkordato kelimesi var. Ekonomik yönden zor durumda olan şirketler. Konkordato ilan ederek imdat demeye başladılar. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da söylediği gibi 846 şirket bu durumdaymış. Bu sayının daha da artacağı yönünde. Belki de bu sayı daha fazla da söylemiyorlar. Bu durumda ekonomik durum iyi diyenlere inanalım mı? Eğer iyi ise şirketlerin konkordato ilan etmesi niye?

Bugüne kadar yaşananların bir de askeri boyutu var. Terör boyutu var. Anlayabilene aşk olsun.

Geriye doğru dönüp bir bakın her seçimin arifesinde bir askeri hareket yaşanmaya başlandı. Yerel seçimlere üç ay kadar bir zaman kala Fırat’ın doğusu sorunu çıktı. Tabi ki bir sorun varsa gereken yapılmalı. Aksini düşünen de olmaz herhalde.

Fırat Kalkanı Harekâtı 24 Ağustos 2016 da başladı ve 216 gün sürdü. Yanılmıyorsam 67 şehit verdik. Bu harekattan sonra Anayasa değişikliği çalışmaları başladı. TBBM meclisinde ki oylamada yeterli çoğunluk sağlanamadığı için halk oylamasına, yani 16 Nisan 2017 de referanduma gidildi.

20.01.2018 tarihinde Zeytin dalı harekâtı başladı. Bu harekatta da şehitlerimiz oldu. İşin maddi yönü bir yana.

Hemen arkasından 24 Haziran 2018 de genel seçimler yapıldı. Normalde bu seçim Kasım 2019 da yapılması gerekiyordu. Eğer bu genel seçim zamanında, yani Kasım da yapılsaydı başkanlık sistemi acaba gelir miydi?

Şimdi de yerel seçimlere az bir zaman kala, yerel seçim arifesinde Fırat’ın doğusuna yapılacak olan harekât yüksek sesle bağırarak duyurulmaya başlandı. Bu duyurunun amacı seçmene mi, yoksa o bölgedeki teröristlere tedbirinizi alın demek mi anlamış değilim.

Başka bir anlamadığım konu da bölge sınırımızın güvenliği için yapılması gereken bu harekât duyurulurken alkış yapanlar da dahil, başparmak avuç içine alınarak yapılan işaret ile şu söyleniyor.

Tek devlet, tek bayrak, tek vatan, tek millet. Bunların hiçbirine tek olmasına itirazımız yok. Fakat o teklerden milletin hangi millet olduğunu bilmek istiyoruz. Niye TÜRK MİLLETİ diyemiyoruz? Tek Millet, o da TÜRK milleti.

Yazıma başlarken dedem bana davar çobanı diyor demiştim ve niye davar çobanı dediğini de açıklamıştım. Anayasamızın 66. Maddesi de Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür diyor.

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır denir. Öğrenmek için tekrar soruyorum. Niye tek millet yerine TÜRK milleti demiyoruz, diyemiyoruz.

İnsan ister istemez yaşananların perde arkasında başka bir şeyler mi var diye şüpheye düşüyor. Yapılacak olan seçimlerde seçmene iyi görünmenin yanında BOP ile de bir ilgisi olabilir mi diye insanın aklına geliyor.

Şunu hiç kimse aklından çıkarmamalı. Gerçekler ağır yürür ama er geç ışığı ortalığı aydınlatır. Gerçeklerden kaçılamaz. Fakat, yarın geç olabilir. Gerçeklerin bir an önce yaşanması için herkes çalışmalı.

Hastalandığımız zaman iyi doktor, mahkemelik olduğumuz zaman iyi bir avukat arıyoruz. Seçerken de bize faydalı olabilecek yöneticileri seçmeliyiz. Bana ne dememeliyiz.

Birçok sorun gibi birde, her kurumda bulunan, fakat siyasiler arasında bulunamayan fetö sorunumuz var. Her geçen gün de Arap saçına dönen bu terör olayı otuz aydır aydınlatılamadı. TBMM ne fetönün siyasi ayağının araştırılması için verilen önergeye ise AKP ve MHP red, HDP çekimser, İYİ ve CHP evet demişler.

Birçok sorun ile uğraştığımız şu günlerin sona ermesi dileğim ve merhum cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in şu cümlesiyle bitiriyorum.

“On yıl öncesi de on yıl sonrası da karın doyurmaz… Vatandaş bugünün derdinde… Eğer vatandaşın tenceresine bir şey koymazsan…”

*****

BİR DAHA Kİ SEÇİME BEKLE

Adam oyunu kullandıktan sonra sandık başındaki görevliye sorar. “Benim Hanım oyunu kullanmış mı?

Görevli ismini öğrenip listeye bakmış. “Evet iki saat önce kullanmış” demiş.

Adam tüh “İki saat önce gelseydim eşimi görürdüm”

Görevli adamın hareket ve konuşmalarına şaşırmış ve sormuş. “Siz beraber oturmuyor musunuz?”

Adam “13 yıl önce eşim öldü de…”

Mustafa Gürleyen (25.12.2018)

Tarih:26 12 2018 13:10(2004) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: daylulu kerem 26 12 2018 19:24
yazara teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş doğrusu.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Abdülhamid kimden izin alamadı?


Satılık Arsalar


Covid-19 ve Toplu Taşımada Yeni Görgü Kuralları


Boyabat Ağzında Gün Adları


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Türkiye de Ne Var Ne Yok


Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Temmuz ayı ziyaretci sayısı:1034752 DtGaNi

* ANASAYFA *