E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Eyyy Süleyman Demirel…

Huzurlu, mutlu ve güler yüzlü insanlarla dolu bir Türkiye hayal ederek 2019 da ilk yazıma başlıyorum.

Umutsuzluğun yerini umudun, karamsarlığın yerini iyimserliğin, nefretin yerini sevginin, öfkenin yerini hoş görünün, kavganın yerini barışın aldığı, anayasadan kaynaklanan demokratik protesto hakkının kullanıldığı bir yıl olmasını diliyorum.

Günümüz yerel seçim konuşmaları ve söylemleri ile geçiyor. Mart 2019 yerel seçimleri ile ilgili yazmak isterdim ama geçmişte yaşanan seçim konuşmaları ve yaşananları yazacağım.

Çünkü günümüzde yaşanan seçim konuşmaları hoşuma gitmiyor. Hele hele siyasilerin hakarete varan sözleri hiç mi hiç hoşuma gitmiyor.

Ben isterdim ki siyasiler yapacaklarını anlatsınlar, yani kendi yapacaklarını pazarlasınlar. O zaman rakibine hakaret eden değil, tabi ki yapacaklarını iyi pazarlayan, söyledikleri gerçek olan kazanır. O zaman halk da kazanır.

Ben küçüklere, özellikle çocuklara yapmayın, etmeyin öyle konuşmayın diyorum. O sözleri birbirinize söylemeyin diyorum ama aynı sözleri siyasiler birbirlerine söylüyorlar.

Belediye başkan adayları rakibine hakaret etmeden yapacaklarını anlatsa. Halk da geçmişte yapılanları da göz önüne alarak, kimi seçerse daha iyi hizmet alabileceğine karar verse. Maalesef öyle olmuyor. Onun için başta da belirttiğim gibi geçmişte yaşanan seçimlerle ilgili yazacağım.

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1991 yılında DYP genel başkanı olarak Boyabat ilçemize gelir. Bir vatandaş, helikopter ile Boyabat’a gelen Merhum Süleyman Demirel’in elinden hiç düşürmediği ve onunla simgeleşen fötr şapkası almak ister.

Ama “Binaenaleyh şapkayı kaptırmam“ diyen Demirel, korumalarının da yardımı ile şapkasını vatandaşın elinden kurtarır.

Hiçbir art niyeti olmayan, hiçbir art niyeti olmadığı daha sonraları kesin olarak anlaşılan şapkayı kapmak isteyen bu vatandaşa ne oldu acaba diye düşünenler olabilir. Bildiğim kadarı ile hiçbir işlem yapılmadı. Korumalar tarafından da darp edilmedi.

İlçemizde yaşanan, merhum cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel’in bir seçim çalışmasında yaşanan bir anı ile başladık, Demirel’in söylediği bazı sözleri ile devam edelim.

Cumhuriyetin Kara Kutusu adlı kitaptan seçtiğim sözlerine gerektiğinde kendi yorumlarımı da katacağım.

Değişik zamanlarda başbakanlık da yapan Süleyman Demirel, cumhurbaşkanlığı süresince yapılan haklı veya haksız hiçbir eleştiriye cevap vermez. Nedenini soranlara, “Çankaya’ya öfke ve hiddet yakışmaz” der.

Süleyman Demirel gazete de okuduğu iki haberin başlığını işaretler. Birinci haberde; Köylü altın devrini yaşıyor, ikinci haber de ise Köylü gübre alamıyor yazmaktadır. Yanındakilere döner, ben gazeteci olsam şu başlığı atardım. Hangisi doğru?

12 Eylül 1980 ihtilalinde yasaklı bulunan siyasiler arasında yer alan Süleyman Demirel yeniden siyaset sahnesine dönmeye çalıştığı günlerde, Turgut Özal’ı nasıl görüyorsun diye sorarlar. “Asabi, öfkeli, hırçın… Gerçeği içine sindiremiyor. Çünkü güç kaybediyor.”

Başka bir konuşma esnasında Turgut Özal’ın hatası ne diye sorarlar. “Demokrasi, muhalefetin hayat hakkı bulunan rejimin adıdır. En büyük hatası muhalefetsiz bir Türkiye düşünmesi.”

1987 yılında yapılan genel seçimden 59 milletvekili çıkararak üçüncü olan Süleyman Demirel, olumsuz eleştirilere şu cevabı verir. “Elimizde TRT yok. Devlet imkânı yok. Bütün şartlar aleyhimize… Yangından bunu kurtarabildik… Artık gerisi kolay.”

Süleyman Demirel geçmişe takılıp kalmayan bir siyasetçidir. Bir seçim döneminde rakiplerinin geçmişte yaptıkları hataları halka anlatalım diyenlere de şöyle cevap verir. “Siyaset geriye bakılarak değil, ileriye koşularak yapılır… Unutmayın… Dün ile meşgul olan treni kaçırır.”

ANAP genel başkanı, Başbakan Turgut Özal, hastalığı ile ilgili davranışları nedeniyle Süleyman Demirel ile görüşmek ister. Görüşürler. Görüşmeden sonra Süleyman Demirel şöyle der; “Devleti yönetenlere kopuklukları yapıştırmak düşer. Siyaset budur.”

Mart 1988 de Turgut Özal, on yıl öncesini kötüleyip on yıl sonra her şeyin daha iyi söyler. Haberi okuyan Süleyman Demirel; “On yıl öncesi de, on yıl sonrası da karın doyurmaz. Vatandaş bugünün derdinde…”

Yine Mart 1988 in ortaları. Turgut Özal’ın gidici olduğunu söyleyen Demirel, “Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyon… Ama Özal enflasyonu konuşmaktan kaçıyor. ” Ayrıca devletin dört ana görevi vardır. O da “Güvenlik, Adalet, Eğitim ve Sağlık” der.

9. Cumhurbaşkanımız değişik zaman ve değişik konuşma ortamlarında atasözü gibi sözler söylemiş. Bunlardan bir iki tanesine daha yazacağım.

“Halk için icraattan da önemli olan günlük geçimdir. Yaşayan Türkiye ile yöneticinin kafasındaki Türkiye, birbirine paralel ise… İşte o zaman dengeyi tutturdun demektir.”

Sizce bugün Türkiye de denge tutmuş mudur?

“Türkiye’de beyin gücü var… İyi yetişmiş insan var… Yeter ki bul çıkar kullanmasını bil… Eğer bunu başarabiliyorsan, adına siyaset denilen sanatı iyi icra ediyorsun demektir.”

Altı ay kurs görsek yetmez mi?

“Bir sistemi ayakta tutan adalettir… Her şeyin başı adalet… Adalet zaafa uğrayınca, sistemin çivisinin çıkması kaçınılmaz… Ülkeyi yöneteceklerin ilk dikkat edecekleri konu adalet… Yönetirken adil olmak.”

Günümüz konularına değinmeyeceğim demiştim ama son cümlede yazılı olan adalet ile şu soruyu sormadan geçemeyeceğim. TBMM başkanının Anayasanın 94. Maddesine göre belediye başkan adayı olabilmesi için istifa etmesi gerekmez mi?

Merhum Süleyman Demirel ne Turgut Özal’a, ne Alpaslan Türkeş’e, ne Bülent Ecevit’e ve ne de diğer siyasi rakiplerine eyyy diyerek konuşmamıştır.

Ben Eyyy Süleyman Demirel, bu ülke için, bu güzel vatanımız Türkiye için yapmış olduğun her hizmet için Allah razı olsun diyorum.

Mustafa Gürleyen (05.01.2019)

Tarih:05 01 2019 13:57(2035) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: aslan 08 01 2019 14:17
arapça ölüm anlamina gelen "memati" ismini kendisine yakistiran vatandasimizin son sözleri: "sayın cumhur başkanı kimseye birşey dediği de yoktur" memati (ölüm) vatandasimiz "kimseye" kelimesinden önce "kendisine muhalif olmayan ve elestirmeyen" sözünü eklese daha iyi olurdu!

3. Yorum: memati 08 01 2019 10:02
yazar senin dediğin ozaman demirel ne cumhur başkanı idi nede başbakan idi senin benim gibi sade vatandaş idi tutupta sayın cumhur başkanımızla kıyaslaman çok yanlış kaldıki sayın cumhur başkanı kimseye birşey dediği de yoktur

2. Yorum: yenimaleli necatı 06 01 2019 11:46
yazarın emeğine teşekkürler. çok aydınlatıcı bir yazı olmuş doğrusu.

1. Yorum: heleee 05 01 2019 19:45
birde simdi o hareketi erdogana yspsin bakalim bir kisi once o kisiyi bi guzel korumslar darpbeder sonra o kisiyi örgüt terorist yaparlar o kisi ver elini cezsevi ha sonrasimi grlelim o guvenlik ekipine 9nce sorustirma sonrasi ya gorevden stilir yada surgun edilir rutbesi duser sicil bozulir oste boyle olur


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Abdülhamid kimden izin alamadı?


Satılık Arsalar


Covid-19 ve Toplu Taşımada Yeni Görgü Kuralları


Boyabat Ağzında Gün Adları


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Türkiye de Ne Var Ne Yok


Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Temmuz ayı ziyaretci sayısı:1035493 DtGaNi

* ANASAYFA *