E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kılçak Alçak Zillet

Kişiye göre değişse de her günün, her ayın, her yılın kendine göre bir önemi vardır. 2019 yılı ise tüm Türk halkı için önemlidir. Çünkü Kurtuluş Savaşının 100. Yılıdır.

1919 yılından 2019 a kadar geçen 100 yıl da çok şeyler değişmiştir ama son 16 yılda değişen her Milli Eğitim bakanından sonra eğitim sistemimiz değiştiği kadar değişmemiştir.

Nüfusun % 80 ini oluşturan köylerin öğretmen sorununu çözmek, okullaşma oranını artırmak, eğitim yolu ile toplumu canlandırmak ve kalkındırmak için Köy Eğitim Enstitüleri açılmış.

Ülkenin değişik bölgelerinde açılan ve daha sonra Öğretmen Okulları olarak değiştirilen bu okullardan bazıları; Kepirte-Trakya da, Arifiye-Kocaeli de, Gölköy- Kastamonu da, Akpınar-Samsun da, Beylikdüzü- Trabzon da açılan öğretmen okullarıdır. Görüldüğü gibi okullar bölgeye yayılmıştır. Aynı bölge de değişik illerde Kız Öğretmen Okulları da bulunmaktadır.

Öğretmen okullarından mezun olan tüm öğretmenler aynı yıl atanırlar, öğretmenlik yaptıkları gibi köylünün kalkınması için de ellerinden geleni yaparlardı. Tarımdan hayvancılığa, arıcılıktan marangozluğa kadar öğrendiklerini köylüye anlatırlardı.

Kastamonu Gölköy Öğretmen Okulundan 1960 lı yıllarda mezun olup bir köye atanan bir öğretmenin anısını anlatmaya çalışacağım.

Bu genç öğretmenin ilk atandığı köyden biri de o ilçenin milli eğitim müdürüdür. Aradan birkaç ay geçer. Öğretmen milli eğitim müdürünün yanına gitmez. Müdür öğretmeni bir gün odasına çağırır.

Öğretmen bey, ben senin görev yaptığın köydenim der.

Öğretmen biliyorum cevabını verince niye bugüne kadar yanıma gelmedin diye sorar. Öğretmen, size bir işim düşmedi, niye geleyim der. Müdür; öğretmen bey, benim köyümde hanımların sözü geçer. O köyün adı Kılçak, adamları hanımlarından alçak dikkatli ol der. İyi niyetle öğrencilere, köylülere nasıl davranması gerektiğini anlatır.

Bunları anlatmamın nedenine geleceğim. Daha doğrusu günümüze geleceğim. Bu öğretmenin anısını derneğimizde ki bir toplantıda anlattım. Daha sonra yanıma gelen, okuma yazma bilmeyen bir köylüm bana ne dedi biliyor musunuz?.

Köyde bizim amirimiz muhtar, gurbet elde de dernek başkanıdır. Her ikinizin de bu tarz konuşmalara dikkat etmesi gerekir. Eğer sizler böyle konuşursanız birliği bozarsınız dedi.

Düşündüm haklı. Bir daha mümkün olduğunca bu tür konuşmalardan kaçındım. Hatta siyasi görüşümü bile öne çıkarmadım. Ta ki dernekte deki görevim bitene kadar.

Gelelim günümüze.

Mart ayının son günü yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Partiler tüm güçleri ile bu seçimden kendileri adına, ili, ilçesi adına değil kendileri adına başarılı olabilmek için çalışıyorlar.

Doğal hakları. Her parti, her partili başarılı olmak her türlü çalışmayı yapabilirler. Yapmak istediklerini biraz da abartarak da olsa anlatabilirler. Fakat hiç kimse rakibine hakaret edemez. Etmemeli.

Adana karpuzu gibi ortadan ikiye bölünmemeliyiz. Tüm liderler bu tür konuşmalardan kaçınmalı. Bugün şahıs olarak başarılı olabilirler ama yarın muhakkak zararını görürler.

Daha dün yapılan referandum da geçmişte olduğu gibi koalisyonlar olmayacak. Bu da ülkemiz için çok daha iyi olacak diyenler bugün ittifaklar peşindeler. Hatta rakiplerine zillet (hor görme, horlama, aşağılama) diyebiliyorlar.

Tüm liderler demişken bu yerel seçime kaç parti giriyor diye sorsam iki parti diyen bile çıkar. AKP ve CHP der. Türkiye de kaç siyasi parti olduğunu bilmeyebilirler. Fakat 13 partinin bu seçimlere girdiğini bilmeliler.

Başta seçime giren parti liderleri de olmak üzere tüm lider ve yetkililer, bizim aklımız ile dalga geçmeyin. Gerçekleri anlatmaktan korkmayın. Hem siz kazanırsınız hem ülke. Hepimiz kazanırız.

Bir vatandaş olarak ekonominin iyi gitmediğini tahmin ediyorum. Çarşı pazarda öyle görüyorum. Bir konuşmasında maliye bakanı, siz bu işten ne anlarsınız dercesine 80 milyonun hepsi ekonomist olmuş dedi.

Evet, herkes kendi çapında bir ekonomisttir. Son aldığım elektrik faturamdan bir örnek vereyim.

Ocak 2019 da ödemem gereken fatura tutarı 87.90 TL. Bunun 21.18 TLsi dağıtım bedeli. Bir önceki faturaya göre dağıtım bedeli oranı % 2 artarak % 24.09 a çıkarılmış. Binamızda dokuz daire var. Ortalama dağıtım bedeli 20 TL olsa, yalnız bizim binadan 180 TL yapar.

Bulunduğum ilçenin 349.000 seçmeni var. Her ailenin dört seçmen olduğunu düşünürsek 87.250 hane yapar. Hadi 80 bin hane diyelim. 80.000x20TLX = 1.600.000 (birmilyonaltıyüzbin) TL yapar.

Aylık olarak yalnız bir ilçeden alınan bu para kimin cebine gidiyor? Vatandaş olarak biz bu parayı ödemek zorunda mıyız?

Her geçen gün zorlaşan ekonomik koşullarda maaşımızı ay sonuna denk getirebilmek için, büyüyen kara deliği kapatabilmek için tüm maaşlılar, gelirini don lastiği gibi sağa sola çekmek zorunda kalan birer ekonomisttir.

Hiç kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkını olmadığını belirtip, 500 yıl önce yazıldığı söylenen bir mektupla devam edelim.

DEVLET NASIL BİTER VE ÇÖKERTİLİR?

Yavuz Sultan Selim’in kafasına takılan bu soruyu Yahya Efen’diye sorar. Bu soruya cevaben şu mektubu alır.

“Bir devlette zulüm yayılırsa, haksızlık sıradan bir hale gelirse, işitenler de neme lazım deyip uzaklaşırsa, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yerse… Bilenler bunu söylemeyip susarsa ve gizlerse… Fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin feryadı göklere çıkar, bunu da taşlardan başkası işitmezse… İşte o zaman devletin sonu görünür.

Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır. Halkın güven ve saygısı sarsılır. Asayişe itaat hisse kaybolur. Halkın umutları yok olur, böylece mukadder hale, kaçınılmaz hale gelinir.”

Eğer bu mektup 500 yıl önce değil de günümüzde yazılsaydı şu cümlede elenirdi kanısındayım. Ehil ve liyakat sahibi olmayan kişilere oy verilirse…

Bir daha ki yazımla buluşmak ümidiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum saygı değer okuyucular.

Mustafa Gürleyen (15.01.2019)

Tarih:15 01 2019 18:54(1598) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: gökbörü 17 01 2019 09:21
ülke tarıhınde 15 yıl olduğu kadar çapsız lıyakatsız ınsanlarla yonetılmemıştı , sonuç ortada her alanda tukenış , dibe vuruş , 15 yıl ulkeyı her kurumu bıtır sonra amerıkayı yenıden keşfetmek için yok tarıma onem verelım yok eğitime -yok sanaayıye mıllete maval oku!!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? Tümü

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:467895 DtGaNi

* ANASAYFA *