E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sosyal medya hesapları

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
19 Ocak 2019

Ülkemizde internet kullanımı her geçen yıl biraz daha artıyor. İnternete erişim en çokta cep telefonları üzerinden gerçekleştiriliyor.

Masaüstü bilgisayarların pabucu çoktan dama atıldı. Çoğumuzun ya cebinde, ya çantasında yahut elinde bir akıllı telefon var. Ayrıca sosyal medya kanallarından birinde de açtığımız kişisel hesaplar mevcut. Her saniye sanal alemde iletişime açığız.

Nerede, hangi işle meşgul olursak olalım akıllı telefonlar sayesinde internet elimizin altında kullanıma hazır beklemekteyiz.

Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği bilgi toplumu çağında her türlü gündelik işimizi internet ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz.

Cep telefonlarını en fazla sosyal medya ağlarına girmek için kullandığımız bir gerçek. Devamlı olarak gelişme eğiliminde olan bu süreçte çoğumuz boş zamanlarını sosyal medyada geçirmektedir.

Satın aldığımız cep telefonlarını son yıllarda fotoğraf makinesi gibi kullanmaya başladık. Bol bol "özçekim" yapıyoruz. Üreticiler ve pazarlamacılar bunu fark etmiş olmalı ki reklamlarda bu özelliğe sürekli dikkat çekiyorlar.

Herhangi bir etkinlikteki sevincimizi, ünlü bir caddedeki kısa mesafeli yürüyüşümüzü, parktaki ufak bir gezintimizi söz ya da fotoğrafla sosyal medya üzerinden paylaşım yaparak kitlelere ulaştırdığımız gibi herhangi bir olumsuz hadise karşısında da öfkemizi, sitemimizi yahut tepkimizi aynı yöntemle sosyal medya üzerinden arkadaşlarımız ve takipçilerimizle paylaşabilmekteyiz.

İnsanlarımız önceleri açık hava konserlerinde, sonraları stadyumların tribünlerinde, şimdi de sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları söz ve fotoğraf paylaşımlarıyla deşarj olmaya çalışıyorlar.

Gelişigüzel paylaştığımız sözlerin ya da fotoğrafların suç içerebileceğini yahut suç işlenmesine davetiye çıkarabileceğini “yayınla”, “paylaş” butonuna basmadan önce hiç düşündüğümüz oluyor mu?

Başka bir ifadeyle, bu paylaşımları yaparken acaba yeterince dikkatli miyiz? Yayınladıktan sonra başımıza neler gelebileceğini hesap ediyor muyuz?

İnternet hayatımızı kolaylaştırdığı kadar zorlaştırabiliyor da.

Hakaret suçlarından özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesine, kontör dolandırıcılığından banka şifrelerinin ele geçirilmesine varıncaya kadar pek çok suç işleniyor sanal dünyada.

Buna ilave olarak hemen hemen her gün sosyal medya kullanıcılarının kötü niyetli kişilerin tuzaklarına düştüklerini, bazı şahısların da hakaret, aşağılama, özel hayatın gizliliğinin ihlali, itibarsızlaştırma gibi suçları işlediğini televizyon kanallarındaki haberlerde izliyoruz, gazete sayfalarında okuyoruz.

Son yıllarda suç teşkil eden paylaşımların bu kadar su yüzüne çıkması bireylerin yüz yüze kaldıkları hadiseler karşısında tahammül seviyelerinin minimuma inmesidir.

Bu sebeple sosyal medya hesapları üzerinden yapacağımız söz ve fotoğraf paylaşımlarını yayın öncesinde kontrol etmekte ve süzgeçten geçirmekte fayda var.

Sosyal medya sitelerindeki hesaplar üzerinden kişi ya da kurumlar hakkında yapılan ve konusu suç teşkil eden paylaşımlar düşünce hürriyeti kapsamında olduğu düşünülmemelidir. O yüzden paylaşılacak sözlere ve imajlara dikkat edilmelidir. “Bana bir şey olmaz!” mantığıyla hareket edilmemelidir.

Sosyal medyadaki hesaplarınız üzerinden yapacağınız paylaşımlara aman dikkat diyoruz.

Tarih:19 01 2019 13:54(1145) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Tam İNANACAĞIM ama


Diyabet ihmale gelmez!


Şimdi de İran tehlikesi!..


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun


Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu kadar güzel anlatılabilirdi


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


NUNCO'dan Yılbaşına Özel


İlim ve Samimiyet


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:682766 DtGaNi

* ANASAYFA *