E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Beka Sorunu Var Yalanı

Bugün son derece bilgisiz insanlar Atatürk üzerine konuşuyor, ancak bu ne tarihçilik ne de başka tür metindir. Bizim ülkemizde sağcısı da solcusu da araştırmadan yaratmaya meraklıdır. (İlber Ortaylı-Atatürk S.306)

Bir önceki yazımda bir kitaptan örnek vererek tarikatların söylediklerine katılmadığımı, 1928 yılında yapılan harf devrimi ile bir gecede cahil kaldık diyenlere inanmadığımı anlatmaya çalışmıştım.

Bir gecede cahil kaldık yalanını uyduranların başka bir yalanı da Osmanlı arşiv bilgilerinin satıldı yalanı.

İşin aslı 1929 yılında İstanbul Deftedarlığı’na lüzumsuz evrakların satılması için bir yazı gelmiş. 1931 yılında bir, iki görevli hangilerinin lüzumlu, hangilerinin lüzumsuz olduğunu araştırmadan Bulgaristan da bir kâğıt fabrikasına 30-50 ton kâğıdı satmışlar. Olay anlaşılınca büyük bir kısmı geri alınmış.

Birilerinin dediği gibi, “Atatürk, Osmanlı Arşiv Belgelerini Bulgaristan’a satmıştır!” “Atatürk ve Cumhuriyet, Osmanlı Düşmanıdır!” koskoca bir yalandır.

Günümüzün yalanlarına, pardon konularına dönmeden önce Atatürk’ün 1927 yılında söylediği şu sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Çok değil, yüz yıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler, bazı cemaatler bir araya gelerek bizim din düşmanı olduğumuzu ileri sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşecekler”

Atatürk’ün bu sözlerini aldığım kaynak ne derece doğrudur bilemiyorum ama günümüzde buna benzer olaylar yaşanıyor. Yerel seçimlere gittiğimiz şu günlerde dinimiz istismar ediliyor.

Dünya Kadınlar Gününde Taksim’e yürümeye çalışan kadınlar için ezan okunurken düdük, ıslık çalmaya devam ettiler. Ezanı protesto ettiler dediler. Fakat, bu polislerin ezana hiç saygısı yok mu? Ezan okunurken bile copla, gazla saldırmaya devam ettiler diyen biri var mı? Ben duymadım da görmedim de.

Bundan altı yıl kadar önce gezi parkı olaylarında camii de içki iştiler, çocuklu başörtülü bacımıza saldırdılar denmişti. Elimizde görüntüler var açıklayacağız denmişti. O zaman da dinimiz istismar edilmişti. Yanılıyor muyuz?

Bu caminin imamı şimdi nerede? Kapalı bir bayana saldıranlardan kaç kişi ceza aldı? Görüntüler var yayınlanacak denen görüntüler ne zaman yayınlanacak? Merak ediyorum.

Dün Fetullah cemaatine bel bağlayanlar, bugünde başka cemaatlerle hareket edebilirler. Çünkü sosyal medyada dolaşan bir cemaat videosunda AKP ye oy vermeyeni dergâha almam diyor. Dini konularımız cemaatlerle, dergahlarla değil, Diyanet İşleri Başkanlığı ile çözümlenmeli. Atatürk ta 1927 yılında günümüzü tarif etmiş.

Akp yerel seçime giderken genel seçime gidiyormuş gibi hareket edip dini konuları öne çıkarmaya, kendinden olmayanları neredeyse dinsiz olarak suçlamaya çalışıyor.

Partili Cumhurbaşkanı bayrağımıza, ezanımıza, vatanımıza sahip çıkmalıyız diyor. Beka sorunu var diyor. Eğer dediği gibi bayrağımıza, ezanımıza, vatanımıza karşı bir beka sorunu varsa bunun sorumlusu 17 yıldır bizi yönetenlerindir.

Ayrıca Türk halkı beka sorununu 1900 lü yılların başında Anadolu’yu işgal edenleri Akdeniz’e dökerek çözmüştür. Bunu bilmeyenler şehirlerin kurtuluş günlerine baksınlar.

Ben yine de birkaç şehrimizi yazıyorum. İngilizler, 1918 in sonlarında, 1919 un başlarında; Musul, İskenderun, Antep, Urfa, Maraş, İzmit, Merzifon, Samsun, Sinop, Kars ve Batum gibi birçok stratejik yeri işgal etmişlerdir.

On yedi yıldır iktidarda olmasına rağmen, tarımı düzelttik, hayvancılığı kurtardık, pahalılığı bitirdik, işsizliği azalttık, ekonomi tıkırında, çiftçimiz de memnun, çiftçimizin ürettiğini tüketen de memnun diyebiliyor mu? Diyemiyor.

96 yıllık Cumhuriyet’in son 50-60 yılında CHP toplam 6-7 yıl iktidar olmuş. Her türlü olumsuzluk CHP işiymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. PKK’nın partisi ile ortak hareket ediyor deniyor. CHP eşittir PKK deniyor. Daha birçok şey söyleniyor. O zaman bu partiye hazineden niye yardım ediyorsun?

Eğer dedikleriniz doğruysa niye gereğini yapmıyorsunuz? Buna benzer durumlarda da ne yapılması gerekiyorsa bizim köyün çobanı Haydar mı yapması lazım.

Habur sınır kapısına seyyar mahkeme kurup kandilden gelenleri serbest bırakan muhalefet partileri mi? Ya da çadır mahkemede hakin karşısına çıkardıklarınız dağdan mantar toplamaktan mı geliyorlardı?

Fetullah itinin göl bezlerinin kozmik odaya girmelerine müsaade derken beka sorunu yoktu da şimdi yerel seçime giderken mi var? Eğer beka sorunu varsa derhal gereken yapılmalı. Yönetim el değiştirmeli. El değiştirme işlemi de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimle başlamalı.

Bize mahalle ağzı ile konuşup halkı kutuplaştıran değil, doğudan batıya, güneyden kuzeye bizi birleştirip kardeşçe yaşamamızı sağlayacak yöneticiler lazım.

Eğer ilçemizde iktidar partisinin değil de diğer adaylardan biri kazanırsa beka sorunu olmaz ama sizden aldığı vergilerle size vereceği hizmet farklı olabilir. Alınacak hizmetler için iktidar partisinden olması şart değil, dürüst ve ayrım yapmadan hizmet vermesi şart.

Her seçmen bu seçimde sandık başına giderken bir oy için iki kez düşünmeli. Dün ki güneş ile bugün ki çamaşırları kurutamazsınız. Dün yaşadıklarımızı göz önüne alarak yarınlarımız iyi hazırlanmalıyız. Beka sorunu yalanına kanmadan.

Yarınlara hazırlığımızı yaparken bize kurulan tuzaklara dikkat etmeliyiz. Daha önce de yazdığım gibi bizlerin kardeşçe yaşamamıza ön ayak olacak adayların seçilmesi dileği ile…

Mustafa Gürleyen (15.03.2019)

Tarih:15 03 2019 11:04(2044) Facebook'ta Paylaş

9. Yorum: kızılırmak 18 03 2019 09:51
1071 malazgirt den anadoluya adım attığımız günden beri bizim beka sorunumuz var..önce haçlılar..sonra moğollar...sonra içimizdeki ermeniler sırplar..sonra bütün dünya gelmedimi 104 yıl önce çanakkaleye..demedimi atalarımız çanakkale geçilmez. işgal etmedilermi anadoluyu...
bizim beka sorunumuz kıyamete kadar devam edecek..
adam y.zelandada katliyam yapıyor bıraktığı notu okudunuz heralde..
sırtını ypg-pyd ye dayayanlar şimdi ankara-istanbul belediye adaylarına tehdit etmiyormu bak oyları size veririz sonra beraber yönetiriz diye..
velhasıl anadolu bizde olduğu müddetçe ki mahşere kadar bizde
beka sorunumuz vardır

8. Yorum: 11 köy 16 03 2019 20:50
abat boy sivri sineklerde onun kaybagıda yok edilir merak etme sen öldürmenin ıyi bir şey olmadığını senden öğrenecek değilim karşındaki eline silah alırsa bunu senin askerine kullanırsa o zaman başka çare kalmaz sonuna kadar bu mücadele devam eder. senin bu teröristleri olan aşkını anlıyorum.

7. Yorum: abatboy 16 03 2019 17:36
kolay gelsin 11.köy! terorizmle mücadelede kolay olmasa da öldürmekten baska usuller de var ama, karadenizlinin sivrisineklerle mücadele fikrasindaki gibi "bir sizden, bir bizden!" seklinde basari saglanabilirse tabii ki ben de sevinirim...

6. Yorum: 11 köy 16 03 2019 12:03
beşinci yorumcu teröristle anlaşılmaz yok edilir ispanya bask bölgesine hiç bir zaman bağımsızlık vermez ingilterede iraya vermez zaten yok oldular bile senin haberin yok tayip beyi burda en çok ben eleştiriyorum pkk ya karşı son zamanlarda verdiği mücadele takdire şayan bunu en başta yapacaktı şimdi pkk delik arıyor kaçacak.

5. Yorum: abatboy 15 03 2019 18:27
milat; hendek kazdiranlar senin yandaslarin mi?... "analar aglamasin" diye yola çikip yorulanlarin hala ulkenin gençlerinin sehit olmasini överek haykiranlarin yandasi misin?.. bu ülkede asirlar boyunca okunan ezani siyaset malzemesi mi yapiyorsun ?.. halki yalan-dolanla kandirmaktan utanmiyor musun?.. yasal olarak kurulmus hdp isimli bir siyasi partiye oy verenlere saldirmaya utanmiyor musun?.. terorist oldugu dunyaya kabul ettirilmis pkk'lilarin öldurmekle son bulacagini mi saniyorsun?.. sayet öyle olsaydi, ira, bask, bin ladin itleri ve benzerleri öldurmeyle tüketilirdi... akilli ol milat, halki kandirma,,, sonra da "kandirildim" deme!

4. Yorum: 11 köy 15 03 2019 18:19
cumhurriyet tarihind e hiç bir zaman soğan patates ithalalatı yapılmadı diğerleri konuşur ak parti yapar.

3. Yorum: 11 köy 15 03 2019 17:57
bugün suriyede bir şehit var suriyeli gençler burda geziyor bizim asker orda şehit oluyor işte bu göçmenleri ülkeye dolduranlar bu ülkenin beka sorununun kaynağıdır. bunlar defolup gitmedik çe bu ülkenin ne ekonomisi düzelir nede huzur gelir nede işsizlik azalır.

2. Yorum: milat 15 03 2019 14:31
atatürk’ün bu sözlerini aldığım kaynak ne derece doğrudur bilemiyorum diyorsunuz üstede bizim ülkemizde araştırmadan yaratmaya meraklıdır diyerek kendinizi tarif ediyorsunuz.araştırsaydın
ız ya bu söz doğrumu değilmi diye.siz taksimdeki o azgın azınlığın ne pankartlar açtığını görmediniz herhalde.kocam domuzun dörtde birini bi oturuşta yiyor diyen chp ist.il.başkanı, chp li sera kadıgil tweetlerde bakın nasıl kin kusuyor "hayatta hiçbir laftan tiksinmedim şehitler ölmez vatan bölünmezden tiksindiğim kadar" o ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ama benim yurdumun üstüne ebedi inlemesin artık n'olur ya!resmen ağzıma ağzıma okunuyor her sabah" böyle rahatsız olan kişilerin taksimde hdp li kadınlar ile kol kola yürümesine tek kelime edemeyip polisimize copla gazla saldırdı demek hangi izana sığar.hdp li kirli ittifakını görmeyip 15 bin pkk lıyı toprağa gömen bu iktidar onlara üzülen,ypg bizemi saldıracak hendek kazan arkadaşlar diyen chp gen.başk.sayın yazar

1. Yorum: boyabatlı 15 03 2019 13:10
o zekadır zeka yanlış anlamışsın.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Cami ve Cuma Namazı Adabı


Yamalı Pantolonlu Adam


Dörtyol Demsa Market, Adrese Servis Hizmeti


Hayatın kıyısında


Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Mayıs ayı ziyaretci sayısı:113889 DtGaNi
* ANASAYFA *