E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Oy Verdik Tatlı Dile…

Saygı değer okuyucularım, sizler benim gibi, benim de sizler gibi düşünmek zorunda olmadığımızı biliyorsunuzdur. Bunu ve buna benzer konuları kırık plak gibi sık sık tekrarlamaya gerek yok ama ben bir kez daha hatırlatmak istedim. İnşallah bir daha hatırlatmaya gerek kalmaz. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz ama birbirimize hakaret etmemek zorundayız.

Rahmetli sanatçımız Neşet Ertaş’ın “Tatlı dile, güler yüze doyulur mu, doyulur mu…” türküsü herkes tarafından sevilir. Bir atasözümüzde de “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” diyor. Buna benzer çok güzel sözler var.

Bir gün sayılır kişilerden biri konağın aşçısını çağırmış, bu akşam yemeğine itibarlı arkadaşlarım gelecekler. Şöyle güzel yemekler yap da mahcup olmayalım der. Aşçıda her zaman olduğu gibi güzel yemeklerini yapar. Baş yemeği de dilden yaptığıdır.

Aradan zaman geçer konağın sahibi aşçısını tekrar çağırır. Bu akşam misafirlerim olacak yemeği ona göre yap der ve kaç kişi geleceğini söyler. Ne yapmamı istersin diye sorunca önemli değil, ne istersen yap der. Aşçı yine baş yemek olarak dil yemeği yapar.

Konağın sahibi misafirler gidince aşçıyı çağırır. Sana misafirlerim gelecek aman beni mahcup etme güzel yemek yap dedim. Dil yemeği yaptın. Bu akşam için önemli değil ne yaparsan yap dedim yine dil yemeği yaptın. Bu ne demek oluyor der. Aldığı cevap, ağam iyi söylersen de DİL, kötü söylersen de DİL der.

Gelelim günümüze. Günümüzde duyduklarımıza. Yerel seçimlerde cumhur ittifakından güzel söz duymadığımız gibi zaman zaman hakaretlerde duyduk. Bu da haklı olarak daha önce cumhur ittifakına oy veren seçmeni, tatlı dilli, güler yüzlü İstanbul Büyük Şehir adayı Ekrem İmamoğlu’na yöneltti. Şimdi de bunu kabullenemiyorlar.

İşin bir de ekonomik yönü var. Seçim arifesinde tanzim satışlarla bu işi çözeceklerini zannedenler bunda da yanıldılar. İşsiz kalan birinin tanzim satışlardan bile patates alamayacağını düşünmediler. Patates soğan güle güle Erdoğan diye şarkı söyleyen halkı da duymadılar.

Bu ekonomik durumu da göremeyen cumhuriyet ittifakı yöneticileri millet ittifakını oy çalmakla, olmayacak yerlere seçmen yerleştirmekle suçladılar. Eğer oy çalma ve seçmen yerleştirme işi yapıldıysa bile yetkililer neredeydi bunlar yapılırken. Devletin seçimle ilgili kurumları çelik çomak oynamakla mı meşguldü?

Emekliliği bir yıl uzatılan YSK başkanı 2014 seçimlerinde ki bir kararında bakın ne demiş. “Seçim listeleri kesinleştikten sonra listelerde hile tespit edilirse seçimler yenilenmez, yalnız hile yapanlar ceza mahkemesinde yargılanırlar” İmza Sadi Güven YSK Başkanı.

Seçim yenilenmeli diyen yetkililerin hepsi bunu bilir, bilmesi gerekir. Seçim yenilensin, olmadı sandıklar bir daha sayılsın diyenler için ister istemez zaman kazanmak istedikleri akla geliyor.

Yaptıkları yolsuzlukların üstünü örtebilmek için Büyükçekmece de yolsuzluk var, Maltepe de sayımda hata var diye uzattıkça uzatıyorlar. İnsan başka türlü düşünemiyor.

Algı yaratmak içinde yalan üstüne yalan söylüyorlar. Uzun süredir tv lerde görünmeyen biri (A.O.) canlı yayında İstanbul için tüm oylar yeniden yayınlanacakmış dedi ve hemen yalanlandı. Cumhur ittifakı algı yaratarak ne yapmak istiyor anlamak mümkün değil.

Sayım devam ederken canlı yayında bir AKP li yetkilinin “elimizde düzeltilmesi gereken evraklar var” demesi ne anlama geliyor? Eğer düzeltilmesi gereken evrak varsa bu yalnız AKP değil, diğer parti ve seçimle ilgili kurumlarda da vardır. Onlarda karşılıklı düzeltilir.

Büyükçekmece de yaşananlara tekrar dönersek. Seçmen yolsuzluğu var dedikleri, olmaması gereken yer ve olmayan katlarda kayıtlı seçmen diyen AKP yetkililerinden isim duymadım. Fakat rakipleri evet böyle bir yolsuzluk var diyorlar ve isim de veriyorlar. Bu durum da YSK nun daha önceki kararına göre seçimi etkilemez. Seçim tekrarlanmaz.

Bu söylentiler doğrudur, yanlıştır ayrı konu. Söylentiler bir yana. Daha önce beş kez, bu seçimle altıncı kez kazanan bir başkanın ve partisinin seçmen taşıdığına inanan kaç kişi vardır? Vardır diyenlerin tahsil durumuna bakmak lazım.

Büyükçekmece de bir sonuç alamayacaklarını anlayınca Maltepe ye saldırmaya başladılar. Olmadı bir daha say. Sayımları da elinden geldiği kadar engellemeye çalış. Çıkan olayları da işin bir an önce bitmesini isteyenlerin üzerine at. Tutanakları da görmemezlikten gel. Ne ala memleket.

Bir, bilemedin iki gün içinde sayılıp sonuçlanması geren seçim sonucu 16 gün geçti hala belirlenemedi. Seçim günü askere giden bedelliler neredeyse teskere alacaklar.

Teskere almış ve alacak olan gençlerin iş ve aş sorununu ne zaman düşüneceğiz. Bir seçimi anlının akıyla yapıp işin içinden çıkamayan bir iktidar halkının aşı ve işi ile ilgili ne yapabilir?

Seçimle ilgili kurallar dün olduğu gibi bugünde geçerli olmalı. Siyasi görüşü ve kariyeri ne olursa olsun, her kim seçimde hile yaptıysa, yasal olmayan yollara baş vurduysa gereken ceza verilmeli. Verilmeli ki yarın aynı sorunlarla tekrar zaman harcamayalım.

Bu günlerde seçimle yatıp seçimle kalktığımız için iki yıl önce yaşadığımız bir seçim aklıma geldi. O seçimde de çok şeyler vaat edilmişti.

Bundan tam iki yıl önce (16.04.2017) de Anayasa Değişikliği Referandumu için sandığa gitmiştik. Bir kısmımız HAYIR, eğer sayımlar doğru yapıldıysa çoğunluğumuz da EVET demiştik. O günden bugüne ne değişti? O gün hayır diyenlere inanıp evet diyenler bugün olsa yine evet dermişiniz?

Yalnız tatlı dile güler yüze doyulur mu doyulur mu diyenlere, biz tatlı dile oy verdik diyenlere, verin seçim TUTANAĞINI diyenlere değil, herkese saygı ve sevgilerimi sunarak yazımı noktalıyorum.

Mustafa Gürleyen (16.04.2019)

Tarih:16 04 2019 15:08(1062) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? Tümü

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:468874 DtGaNi

* ANASAYFA *