E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Emekli maaşı kesintileri nelerdir?

Emekli maaşı kesintileri nelerdir? Fitreler, açlık sınıırı altında yaşayan emekli ve EYT’lilere

Mübarek Ramazan ayında fitrelerin açlık sınırı altında yaşayan emeklilere ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) lilere verilmeli midir? Açlık sınırının 2 bin liranın üzerinde olan ülkemizde bin liranın altında emekli maaşı alanlara bile maaşlarından kesinti yapılmasına rağmen, 17 yıldır ülkeyi yöneten zihniyet, “Karınlarınızı doyurduk” , Emeklisini fitreye mahkum eden iktidar…!

Neyse;

Eski Türkiye'de en yüksekten 6 bin 300 gün prim ödeyerek ve mesleki 5 yıllık indirim hakkımı kullanarak 24 yıl önce emekli oldum. O yıllarda, doktor muayenesi, ilaç, randevu ücreti, hastane katkı payı ödemezdim. Aldığım emekli maaşının dökümünde nereye kesinti yapıldığını bilirdim.

Yeni Türkiye'de benim gibi milyonlarca emekli maaşından nereye kesinti yapıldığını bilmiyor olmasına 17 yıldır ülkeyi yönetenler olmak üzere cevabı olan var mıdır?

Yıllardır dinle, imanla, hurafelerle yalanla, dolanla uyutulan emeklilerin sessizliği nereye kadar?

Emeklisi açlıkla, yoksullukla mücadele ederken, iktidarın, bakanlarının, milletkvekillerinin Saray'a yakın bir avuç insanın lüks içerisinde yaşaması ise...

...

Açlık sınırı altında yaşayan Emeklilerin, fitre vermesi yerine alması gerekmez mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na çağrımdır, bu mübarek Ramazan ayında açlık sınırının altında emekli maaşı alanlara fitrelerin verilmesi yönünde fetva vermesidir.

Milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT)lilerin durumu daha vahim. Emekliliği hak etmiş ama emekli maaşı alamıyor, sağlıktan yararlanamıyor, iş arıyor iş bulamıyor !

Neyse;

Bir internet sitesinde emekli maaşı kesintileri nelerdir? haberi ise şöyle;

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) aldığınız emekli maaşınızdan yapılan kesintileri e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Peki, 4C emekli maaşı kesintileri nelerdir?

4C emekli maaşı kesintileri nelerdir?

Emekli Sandığından maaş alanların yani 4C’li emeklilerin, emekli maaşlarından ilaç, muayene ve haciz gibi çeşitli kesintiler yapılmaktadır. Şimdi, 4C emekli maaşı kesintileri nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

EMEKLİ MAAŞINDAN YAPILAN KESİNTİLER NELERDİR?

– İlaç katılım payı:

Emeklilerin aylıklarından ayakta tedavide uygulanan ilaçlar için %10 katılım payı alınır. Ayrıca her bir reçete için;

– 3 kutuya kadar(üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için…3 (üç) TL,

– 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için……….…1 (bir) TL,

olmak üzere katılım payı alınır. İlaç katılım payları genelde ilaçların alındığı tarihi takip eden ödeme dönemindeki aylıklardan kesilir. Bazen birkaç ay sonra da kesilebilir.

– Tıbbi malzeme katılım payı

Vücut dışı protez ve ortezlerden, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için % 10 oranında katılım payı alınır ve bu tutarlar aylık ya da gelirlerden kesilir.

– Muayene katılım payı

Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacaktır. Diğer sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak 2019 yılı katılım payı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

– İkinci basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında (Devlet Hastanesi) 6 TL

– Üniversiteler ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 TL

– Üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında (Üniversite eğitim Araştırma Hastaneleri) 8 TL

– Özel sağlık hizmeti sunucularında (Özel Hastanelerde) 15 TL

– 10 gün içerisinde aynı uzmanlık dalında farklı sağlık hizmeti sunucusuna başvuru yapılırsa, yukarıdaki bedeller 5 TL artırılır. (Acil haller, kronik hastalıklar ve sağlık ocağı tedavileri hariç)

Yukarıda belirtilen tutarlar da emeklilerin aylıklarından kesilir.

– İcra takibiyle haciz

İcra takibiyle emekli aylıklarına konulan haciz (İstisnai durumlar hariç aylığın 1/4’ü oranında kesinti yapılır).

– Yersiz ödemeler

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ve aylık alanlara bazen hak etmediği aylıklar ödenmektedir. Bunlar tespit edildikten sonra emeklinin gelir ya da aylığından her ay %25'ini geçmemek koşulu ile tahsil edilebilmektedir.

4C EMEKLİ MAAŞ KESİNTİSİ SORGULAMA İŞLEMİ

e-Devlet 4C emekli maaş kesintilerinizi öğrenmek istiyorsanız ilk olarak, https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi)sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu şekilde e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan e-Devlet 4C emekli aylık bilgisi sorgulama ve kesintilerinizle ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Tarih:20 05 2019 20:17(680) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: gökbörü 21 05 2019 16:12
neymış efendım ;tıpınden akp ye oy verdığı anlaşılmış pusula nın tekı büyükşehır verılmemış , tek kışılık komedı oyunu , sabaha kadar gulerler adama ama ağlanacak haldeyız, bu kadar akıldan uzaklaşmış guç sarhoşu olmuş bır yonetım , bulacak bahane olmayınca türlü türlü saçmalılklar , şu yenı nesıllerı düşünün bıraz ya , bu gençler ne yıyecek ne yapacak barı bunları düşünün !!!!!!!!

2. Yorum: gökbörü 21 05 2019 15:34
nereye gidecek iflasa gidiyor , aslında fıılen iflas , satacak şeyde kalmadı , daha ne olacak 1 dolar :6 tl ah benım guzel insanlarım , varsa yoksa koltuk için seçım yap -seçım iptal et -yenıden yap -keyfı gelene dek , ohhhhhhhhhh ne memleket yahu!!!!!!!!!!!!

1. Yorum: boyabatlı 21 05 2019 08:13
doğru söylüyorsunuz 18 yıl önce kesinlikle ne ilaç parası nede hastane katkı payı yoktu şimdi hastaneye bir gidiyoruz maaşımızın heryerinden para kesilir oldu.eskiden vatandaşa kıymet vardı şimdi yoktur.sayın yazar bey vatandaşlık vergisi diye bişey duydunuzmu her hane halkından kişi başı para kesilecek miş böyle bir söylenti dolaşıyor aslı varmı hemde kişi başı 90 tl diyolar bilgi verirmisiniz.nereye gidiyor yeni türkiye?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

İmamoğlu, Cumhur İttifakına teşekkür etm Ege’de 18 Türk adasını Yunan’ın işgaline AKParti 17 yılda, ülke yararına hiç mi g Teşekkürler, Sayın, İçişleri Bakan Yardı Mehmet Ersoy, İmamoğlu Yunan ise, siz Er Kim bu Sandıklardan oy çalan şerefsiz, h AKParti'liler bile İmamoğlu'na çağın Ata Emekli maaşı kesintileri nelerdir? Emeklilere kira, ısınma yardımı yapılabi İSKİ'nin başına, İmamoğlu’mu yoksa Muhalefet adayları seçimi kazanırlarsa g İpotek altındaki Türkiye Cumhuriyet tarihi, iftira, ayrıştırılan Bir formalite seçim daha ! AK Parti'nin 17'nci yıl marşı Dini bütün AKP iktidarında camiler satıl Dönemin İBB Başkanı Ali Müfit Gürtuna, g Meğer “Başkanlık sistemi; kendin p CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'da bir pr 12 milyon Emekli İntibak Yasası mağduruy “Memleket işi gönül işi” öyl AKP'li Belediye Başkanları, meclis üyele Sen, ‘İNADINA’ ülkenin kurum Sen, usulen denetlenen AKP’li başk "Beka için milli karar, Cumhur için isti Ülkeyi iflas noktasına getiren iktidara Vatandaşı, ucuz gıda kuyruklarında... "Önce Hangi millet, hangi devlet" AKP‘nin çılgın manavcılık projesin CHP Büyükşehir Belediyelerini kazanırsa AKP Adayı Özhaseki'nin mütevazı, sadelik Belediye Başkanı, Muhtar seçimi beka sor Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını Yeni Türkiye’de neden benzinin lit Ülkeyi sattın savdın borçlandırdın yine Vatandaş, dövizi dış güçlerin ve ABDR Fetullah Gülen öldürülmüş ise... Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapa Emeklinin ülkemizin tarihi yerlerini gör AKParti'ye oy veren seçmenleri ellerim k Vebal altında kalmamak için AKParti'ye o AKP’ye oy verecekler, Allah-ü Teala, Teb Türk milleti, Türkiye’nin ya çöküşüne, y Türk Milleti, 24 Haziran'da, üreten, aş, 16 yıldır TEK ADAMIN yönettiği Türkiye&# İyi Parti’nin ilçe Başkanı Boyabat Cumhurbaşkanı adayları TV’de konuğum ols Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 16 yıldır tek başına ülkeyi yöneten Erdo Tümü

Yazıklar Olsun! Bunları da Yazacak Bir "Yiğit" Arıyorum…


İlçemizde Ekmek Zamlanmış


En uzun gündüzü yaşayacağız


İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı


İmamoğlu, Cumhur İttifakına teşekkür etmelidir


Otun Rengi


Eğitim ve 23 Haziran Seçimi


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası


Bayramlık


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:565116 DtGaNi

* ANASAYFA *