E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İlçemizdeki Tuğla ve Kiremit Fabrikaları Neden Kapalı?

İlçemizdeki 28 işletmeden 20 tanesi kapalı 8 taneside
yarı kapasite çalışıyormuş. Nedeni ekonomi mi?

İlki 1968 yılında kurulan (Çelik Toprak Sanayi) toprak fabrikası serüveni 1980'lere kadar devam etmiştir. Bu süre zarfında ilçemizde 30 üstü tuğla fabrikası kurulmuş olup günümüze kadar bunlardan 5-6 tanesi çalışmaz hale gelmiştir. Yani ilçemizde 51 yıldır Tuğla ve Kiremit üretilmektedir. Bunun yanı sırada Boyabat ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. 2000 işçiye istihdam sağlayan bu fabrikalar günlük 200 aracada iş imkanı sağlamaktaydı. Rahmetli Turgut Özal hükümeti döneminde de altın çağını yaşamıştır. Günümüze kadar bu işletmeler her sezon tam kapasite çalışırken 2019 sezonunda niçin faaliyetlere son vermiştir.

Ben sokak röportajlarını takip eden bir izleyiciyim. Genelde bu videoları biraz stres atmak birazda deşarj olmak için izlerim. Bazı vatandaşların verdikleri cevaplar o kadar enteresan ki…

Örnek….

Biz eskileride gördük. Yağ mazot kuyruğunu unutmadık. Baksanıza şu metrolara baksanıza yollara. Ülkede huzur var, eskiden rahatlıkla gezebiliyormuyduk…..

Mesela bu söze gülmekten karnıma kramp giriyor. 50 yıl öncesini ile günümüzü mukayese etmek kadar aptallık ne olabilir ki. Bu kişi dünyayı takip etse bunları söylemez. 60-70 yıl öncesi bir tünel elle açılırken şimdi ise iş makinaları ile açılıyor. Bu makinaları yapanlarda elbetki bizler değiliz. İkinci şıkka gelince şimdiki yollar yüzyıl önce ne işe yarardı söylermisiniz? Unutmayın her yılın şartlarına göre bu ülkede yol ve metro yapıldı. İlk boğaz köprüsü 1973 yılında yapılmıştır. Günümüzdeki hükümetin sata sata bitiremediği fabrikaları biz eskileride gördük dediğiniz hükümetler yapmıştır.

Yağ mazot kuyuğuna gelince 45. yılını birkaç gün önce kutladığımız Kıbrıs Savaşı neticesinde (Yani bir avuç insanın kutladığı) gelişmiştir. Gurur duyacağımız bir tabloyu günümüzde bazı insanlar ağzına sakız yapıyor. Bir savaş neticesinde toprak kazanıyorsun, bu zaferi hazmedemeyen ABD sana ambargo uyguluyor ve bu ambargoya direnen bir hükümet…. 1974 de ki hükümeti eleştiren kişiler seçim öncesinde kurulan hıyar çadırlarına da alkış tutuyor.

Ayrıca öve öve bitiremediğiniz Adnan Menderes’in ABD’ye ülkemizde açtırdığı üstleride beğenmediğiniz eski hükümetler kapattı.

Huzur konusuna gelince…….Hamile kadının aracının önünü keserek darp eden B….... kardeşler sadece bir örnek..Gün olmuyor ki kadın çinayeti işlenmesin. Kapkaç ve soygun hayatımızın bir parçası sanki. Olaya karışan binlerce Suriyeli…..

Örnek….

Adam 70 yaşında, konuşmaları o kadar enteresanki. CHP döneminde bana Kuran-ı Kerim okutmadılar. 1950 yılından beri iktidar olamayan bir CHP nasıl olurda sana Kuran-ı Kerim okutmamış anlamış değilim. Demekki bu kişi 1 yaşındayken Kuran-ı Kerim okumaya gitmiş. Yuh be…..

Örnek…

Muhabir soruyor… Türkiye F 35'lere karşıt F 40 üretecekmiş bu konuda ne diyorsunuz…………. Karşısındaki kişi…...Biz güçlü devletiz tabi yaparız. 15 Temmuz gecesi millet göstardi gücünü……… 10-20 TL’lik USB Flash Belleği yapamayan bir ülke F 40 üretecekmiş. İşte benim ülkemin insanı…

Gelelim ana konuya…

İlçemizde 51 yıldır tam kapasite çalışan toprak sanayi 2019 sezonunda niçin fabrikalara kilit vurdu. AKP Hükümetini boykot için olamaz herhalde. Yoksa işletme sahipleri bu sezonda tatil mi yapalım dediler. Yok yok bunlar olamaz. İşçilerin bir yıllık maaşlarını verelim bu sezonda onlar tatil yapsın demiş olabilirler…. Bence en mantıklısı Boyabat toprağına kıyamamış olabilirler. Çünkü her yıl toprak kaybı yaşıyoruz. Bu nedenle artık bu işe son verelim demiş olabilirler. Yoksa tek neden ekonomi mi? Veya bunlardan farklı bir neden mi?

Evet...

AKP Hükümetini öve öve bitiremiyenler, yere göğe sığdıramayanlar, eski hükümetleri yerenler… Yukarıdaki şıklardan hangisi doğru……

Birde şu önemli konuya temas etmek istiyorum

2000 yılında Bağ-Kur emeklisi aldığı maaş ile sadece 100 Dolar alabiliyordu. Günümüzde ise Bağ-Kur emeklisi aldığı maaş ile 325 Dolar alabiliyor. İşin püf noktası 2000 yılında maaşı ile 100 Dolar alabilirken günümüzdeki insanlar kadar açlık çığırtkanlığı yapmıyordu. Hıyar kuyrukları oluşmuyordu. Birde günümüze bakalım. 100 Dolara kiralık ev bulamıyoruz. Peki 100 Dolara 2000 yılında insanlar nasıl geçiniyordu. Ayrıca o günlerde günümüzdeki kadar gıda ve diğer yardımlar yapılmıyordu.

Ey biz eskileride gördük diyenler. Günümüzde Bağ-Kur emeklisi maaşı ile 325 Dolar alıyor ama açız diye bağırıyor ve hıyar kuyrukları oluşturuyor. Çözemedim bu işi anlatın ki bizlerde anlayalım. Eğer günümüzde halktan alınan vergiler Sayın Demirel ve Ecevit döneminde alınmış olsaydı inanın bu ülkeyi uçururlardı. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

BEREN

Tarih:17 08 2019 14:09(45932) Facebook'ta Paylaş

6. Yorum: aydın 28 08 2019 11:26
bu başımızdaki badem bıyıklılarla bu ekonomi çözülmez.

5. Yorum: gökbörü 27 08 2019 09:00
inşaat sektörü patladı ne yapacak tuğla üretıp süs diyemı saklıycak stoklarında , altın çağı turgut özal dönemınde değil 2007-2015 arasında rte zamanında yaşadı inşaatçılar tuğlacılar çok kazandılar şimdi sefa zamanı olay bu !!!!!!!!!!!!

4. Yorum: gurbetteki boyabatlı 26 08 2019 16:01
merhabalar, boyabatımızda malesef bir vizyonsuzluk var, 1970lerde yaşayan insanlar daha vizyon sahibi insanlarmış, o dönemde fabrika kurup bi sürü insana ekmek vermişler. son yıllarda ufak tefek şeyleri bi kenara bırakırsak boyabatta üretim adına çivi çakılmamıştır. ayrıca yukarıdaki yazıya katılıyorum, insnalar fakirleşti ve teknoloji saklıyo bu fakirleşmeyi kimse farkında değil.

3. Yorum: istanbuldan boyabatlı 26 08 2019 12:06
sevgili boyabatın yöneticileri huzur evinin sorunu neyse bir türlü çözemediler inşaat öylece duruyor yazıklar olsun bugüne kadar çoktan bitmişti ve ihtiyaç sahipleri orada barınıyor olacaktı.

2. Yorum: kumluklu niyazi 26 08 2019 11:58
boyabatlarda ekonomi nanay gibi dostlar. tuğla fabrikalarıda kapalıysa bu çark nasıl dönecek ?

1. Yorum: ortaçarşı 26 08 2019 08:13
nazif usta doğru söyledi katılıyorum


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *