E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Virüs tedbirsizliği affetmiyor!

Ertuğrul Mehmed
emehmed@gmail.com

İstanbul'da faaliyetlerini ağırlıklı olarak Avrupa Bölgesi'nde yürüten önemli Sivil Toplum Kuruluşları'ndan biri olan Sinop Dernekler Federasyonu (SİNDEF), yeni tip korornavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, bünyesinde bulunan üye köy derneklerine ayak pedallı el dezenfekte standı desteğinde bulunmuş. Yanında da SİNDEF logolu kırlangıç ve Türk bayrağı hediye etmiş.

Başkan Hasan Dalgıran ayak pedallı el dezenfekte standını üye derneklere teslimi sırasında mini de olsa düzenlenen törende, “Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı kalmanın yollarından biri de temizlik. Hemşehrilerimizin sağlığını önemsiyoruz, buna uygun hareket ediyoruz” şeklinde konuşmuş.

Koronavirüse karşı korunmada maske ve mesafe kadar temizlik de önemli. Sn. Dalgıran'ı bu önemli hizmetinden dolayı tebrik ediyoruz. Diğer derneklere örnek olmasını diliyoruz.

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 430.000'i aştı.

En uzak doğusundan en uzak batısına varıncaya kadar tüm ülkeler bu salgından etkilendi. Avrupa’da İngiltere, ABD’de Brezilya virüsün odağı olan ülkeler oldu.

Ülkemizde ise yaklaşık yirmi gündür durağan seyreden rakamlar yeniden harekete geçti. Son iki gündür günlük vaka sayısında artış var. Bu bir uyandırma alarmı. Tedbirlere uymayanları ikaz ediyor aslında. “Salgın bitti, tehlike geçti, eski günlere döndük” gibi davranmaya devam edemeyiz. Virüs tedbirsizliği affetmiyor. Salgın kaldığı yerden devam etmek için fırsat kolluyor.

İstanbul’da yeni tip koronavirüs salgınından normalleşme sürecine geçiş ile birlikte sahil ve piknik alanları doldu taştı. Kimi vatandaşlar mangal yaparken kimileri ise denize girdi. Sosyal mesafeye uyulsa da çoğu vatandaşın maske takmaması dikkatlerden kaçmadı.

Semt pazarlarında görüyoruz. İnsanların yarısı maske takmıyor. Takanların yarısı da maskeyi çenesine takıyor. Sosyal mesafeyi bırakın uymayı insanlar birbirine sarılıyor, el ele yürüyor.

Haftasonu herkes sahile koşuyor, kol kola halay çekiyor, sarmaş dolaş dans ediyor. Bu düşüncesizler yüzünden, kurallara uyan duyarlı vatandaşlarda çile çekiyor. Buna kimsenin hakkı yok.

İngiltere'de 15 Haziran'dan itibaren toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu olacak. Karara uymayanlar hakkında para cezası uygulanacak. Vatandaşları bilgilendirmek ve yeni karardan haberdar etmek için sosyal medya, otobüs durakları ve tren istasyonlarında çalışma yürütülecek.

Ülkemizde bir adım daha atılmalı; maskesiz sokağa çıkma yasaklanmalı ve düzgün maske takmayana ceza kesilmelidir. Bunun başka yolu yok.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Sn. Prof Dr. Tevfik Özlü ne güzel paylaşımda bulunmuş ve bizleri nazikçe uyarmış: “Memleketinize, köyünüze, baba ocağınıza döndüğünüzde eski alışkanlıklarınızı tekrarlamayın. Akrabalarınız, büyükleriniz, komşularınızla temas, el öpme, sarılıp, kucaklaşmaktan sakının. Ortak yemek, kahvaltı ve partilerden kaçının. Onları ve kendinizi tehlikeye atmayın. Bazılarımızın tedbirsizliğinin faturasını hepimiz ödüyoruz. Bu mücadeleyi hep birlikte yürütmek zorundayız.”

Tarih:15 06 2020 13:51(21232) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: boyabatlı kağzım 15 06 2020 16:46
virüslere karşı yetkililerce gerekli tedbirler alınmalıdır.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Yeni Yılı Kullanma Talimatı


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Aşı


Sarıkamış Faciası


Bugün Kış Başlıyor


Özler Petrol Eleman İlanı


Sinop Basınını Rahatsız Eden Olay


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:658220 DtGaNi
* ANASAYFA *