Yayın Tarihi:23 10 2023 11:26(1206)

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü Dünya Bilmiyor

Erdoğan Erkaymaz’ın kaleminden: 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü Dünya Bilmiyor…

İktidar siyasetçileri 2014 yılında hiçbir açıklama yapılmadan 21 Ekim’i “Dünya Gazeteciler Günü” diye ilan ederek kutlamaya başladılar. Bazı muhalefet temsilcileri de kutlama mesajları yayımladılar. Ama “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü” nü dünya bilmiyor. 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü Türkiye’de ilk olarak2015 yılında kutlamaya başladığı bazı kaynaklarda yer alsa da, sosyal medyada ilk kutlama mesajlarının 2014’de yayımlandığı görülmekte. Bu mesajların ortak özelliği neredeyse tamamının Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) temsilcileri, bakanları ve belediyeler gibi kamu kurumlarından gelmesi. Bu siyasetçilerin genelde Milliyetçi/Muhafazakâr çizgide olması dikkat çekmesidir.

Gazeteciler zaten birkaç farklı tarihte çeşitli anmalar ve kutlamalar yaparken 21 Ekim’i kimin neden seçtiği, üstelik uluslararası bir niteliği olmamasına rağmen niye “Dünya Gazetecileri” için bu günü ilan ettiği bilinmiyor. Basın İlan Kurumunun bu güne dair ilk kutlama mesajlarına göre 21 Ekm1860 tarihinde “Tercüman-ı Ahual Gazetesi” nin Osmanlı Devletinde bir Türk vatandaşın çıkardığı ilk özel Türkçe gazete olarak yayımlanması nedeniyle bu tarih seçiliş denmesine rağmen bu gazetenin bazı kaynaklara göre de 21 Ekim değil 22 Ekim’di deniliyor.

Bizim bildiğimiz, gazeteciler olarak 3 özel gün vardır. Bunlar ülkemizde kutlanan; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”, “24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü”. Ve “3 Mayıs’ta Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen “Dünya Basın Özgürlüğü” kutlanır. Bunların dışında kimler tarafından hangi amaçla ortaya atıldığı bilinmeyen çeşitli gazeteler günü duyuyoruz. Benimse önemsediğim 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'dür.

10 Ocak Gazeteciler Günü; 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazetede yayınlanışı nedeniyle 1o Ocak Günü kutlama günü olmuştur. 1961-1971 arasında “Çalışan Gazeteciler Bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” larak değiştirilmiştir.

Gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri kabul etmek istemeyen 9 gazete patron (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah)212 saylı yasanın ve Basın İlan Kurumunun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz Patron Olayı” olarak basın tarihimize geçen i gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “BASIN” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın Gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayınını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, ”Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanılmaya başlandı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Konuyla ilgili Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Ramazan Demir’in konuşmalarından bir bölümü paylaşmak istiyorum. “21 Ekimde ülkenin bazı illerinde belediye başkanları, iş adamları ve sivil toplum örgütlerince Dünya Gazeteciler Günü’ne yönelik kutlamalar yapılmasının bilgi kirliliği yarattığına değinerek; Delinin biri kuyuya bir taş attı, 40 akıllı bunu çıkartmak için uğraşıyor. Bu işin latifesi ama yine de meslektaşlarımızın bir vesileyle hatırlanması güzel.”

Sevgiyle Kalın…

Facebook'ta Paylaş

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Bir Umut: Beşinci Mevsim


Başkan Kara'nın ilk İcraatı: Suya zam!


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Belediye İçerisinde İç Çatışma


Boyabat Gazetesi 19. Yaşında


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Şafak Akça yazdı: Yaşasın Tatil!


Doğayı Korumaya Mecburuz!


Doğru Bildiğimiz Yolda


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:

321620


Tasarım:DtGaNi