E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Boyabat Bayezit (Büyük) Camii İbadete Hazırlanıyor

9 Eylül 2017 - Boyabat Bayezit (Büyük) Camiindeki restorasyon çalışmalarında artık sona gelindi.

28 Şubat 2016 tarihinde restorasyon için ibadete ara verilen Boyabat Bayezit (Büyük) Camiinde restorasyon çalışmalarında son aşamaya geliniyor Edinilen bilgiye göre, Koruma kurulu onaylı restorasyon projeleri doğrultusunda yapılan imalatları ve 2. dönem tescil yapısına uygun olarak proje tamamlanmak üzere olduğu görülmektedir.

Tarihi binanın taş duvarları deprem bölgesi olması da göz önüne alınarak güçlendirildi. 2. dönem olarak ise ahşap kısım komple yeniden orijinaline uygun olarak yapılmıştır.

Bu tür projelerde yapılan işin süresinin uzama nedeni ise kültür varlıklarının hepimizin ortak değerlerini taşıması ve yapılan restorasyonda orijinal halinden hata yapılmaması için kurul onayı için ile arada yapılan yazışmaların kaynaklanmasıdır.

Restorasyon çalışması sonucunda duvarlar tamamen ısı yalıtımına ve orijinal yapısına, iç kısımlarda ise zemin tamamen ahşap olup, yapılan ahşapta boya ve vernik kullanılmak yerine kurtlanma, böceklenme ve çürümeye engel olan Empery koruyucu kullanılmış.

Caminin 21 metre 58 cm’lik Minaresi komple ahşap olup, ahşaplar çember demirle sarılarak daha sağlam hale getirilerek, kubbesi orijinal bakırdan yapılmıştır.

Cami içinde ise ısıtma sistemi için ise 13 petekli LPG Kalorifer sistemi ve 3 tane büyük boy Klimalar yapıldı. Cami içinde bulunan büyük avize ise 72 tane ampulle renklendirildi.

Cami içinde yapılacak konuşmaların Cami içindeki cemaatin rahatsız olmadan her köşesinden rahatça duyabilmesi için üst kat ,kapı önü ve iç kısım olmak üzere orjinal stereo 13 hoparlör sistemi kuruldu.

Caminin % 99 işinin bittiği Camiye ait çevre düzenlemesi sonrası bölgede Boyabat belediyesi tarafından tekrar daha uygun bir düzenleme yapılacağı belirtilirken, çok yakın bir zamndada bitirileren ibadete açılağı ifade ediliyor.

Boyabat belediyesine ve çeşitli kurum ve kuruluşların büyük destekleri olduğu ifade edilirken, Boyabat halkınında gösterdiği sabırlılığa teşekkür ettiler

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.com - Davut Koçyiğit

Tarih:10 09 2017 00:14(1438) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
3. Yorum: hasan hasan hasan 11 09 2017 09:32
eksik arama elde
eleştiri hep dilde
dikili bir ağacın olsun
gidersin azgın bir selde

ayakkabılık nerde imiş tesbih de koymamışlar halıyı da sermemişler imam da yok la gardaş minare de yok

aaaah hasan aaaah

2. Yorum: kale 11 09 2017 08:38
eğer ayakkabılık yoksa kiralık ayakkabıcı yada emanetçi devreye girsin rant mant tat dart durt zart derken bütün türkiyede cami tuvaletlerindeki rant işine bir yenisi eklensin olsun bitsin emanetçi ayakkabıcı 1₺ vakit başına günlük 3 vakitten gapta gel osman bol sulu köfte ye hıdır ye 😂😂

1. Yorum: hasan 10 09 2017 23:21
herşey iyi gözel de bu cemaatin ayakkabıları nereye koyacaklar heç düşünülmedimi acaba


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Müjde, 46 İşçi Alınacak Meclis Tuvaletlerine gelen yasağa tepki Sinopspor 3-0 mağlup oldu Lise Mezunlarına Yönelik DYK Başlıyor Sizin Reklamlarınız mı, Vatandaşın Can v "Kim bana FETÖ'cü diyorsa; oğlu, damadı CHP'den erken seçim açıklaması Başkan Aral’dan Alaçam Belediye Başkanın Türk Ocağı Basın açıklaması Her Dört Üniversite Mezunundan Biri İşsi 19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı.. Hep var !!! Minik Karatecilerden Büyük Başarı Altay: Cumhurbaşkanı’nın genel lis CHP’li Barış Karadeniz Mor Beyazlı Olur mu olur !!! Yeni Eğitim Öğretim Yılını Ağır Tehdit v Özel Boyabat Duru Anaokulu Açıldı Yoldan Çıkan Otomobil Ağaca Vurdu Boyabat Mirası Canlanıyor Diplomat, Siyasetçi Onur Öymen; Sinop Vitrin Haber Gazetesinden BİK Müdürü Kur CHP’li Karadeniz, Gaziler Gününü K Cepten Konuşmada Avrupa Birincisiyiz Dursun Burtoğlu vefat etti Satu Doğan hanımefendi vefat etti Mürüvvet Tezer hanımefendi vefat etti Boyabat AK Parti 6. Olağan İlçe Kongresi Türkeli'de çalışan güvenlik görevlisi, k Eyüp Erdem vefat etti Tüfek Ateş Aldı Kendini Vurdu Boyabat İlçe Emniyet Ekipleri Durmuyor! Balkonda tutuşan halı yangına neden oldu 19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu Sona E Milli bayramlar artık kutlanmayacak Sinop Kitap Günleri başladı Sinop'ta 89. yıl coşkusu Sinop güne olaylı başladı! Boyabat Kalesinden Düştü Dolandırıcılık Olaylarına Karşı Dikkatli Gazeteci Şevki Yıldırım son yolculuğuna Boyabat Küçük Sanayi Sitesinde Görünmez Tarihi Yer Boyabat’ın simgesi idi 8 Katlı Esrarengiz Yer Altı Kenti Kapado Tümü

Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesidir


Diplomalı Cahiller, Diplomasız Muktedirler


Boyabat Nasıl Soyuluyor


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Rezaleti


“Selam” üzerine bir derleme


İlber Ortaylı:Türkiyeli diye bir ırk yoktur, Türk vardır


Sonbaharın Sesi…


Yaylaoğlu Tuğla Eleman


Hurma ve Deve Sütü


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Devlet Hastanesi, Nisan 2016 Mesai Dışı Çalışma Saatleri


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Eylül ayı ziyaretci sayısı:592156
DtGaNi


* ANASAYFA *