E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop medyası can oldu

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteciler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde, organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacı ile “Can Ol Yaşat ki Yaşa” sloganı ile düzenledikleri programda toplu olarak organ bağışında bulundu. Organizasyona çok sayıda kurum ve STK destek verdi.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti ile İl Sağlık Müdürlüğü organizesinde Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programa C HP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can,  Türk Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, AK Parti Sinop Belediye Başkan Adayı Ali Çöpcü, CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan, MHP Sinop Belediye Başkan Adayı Hasan Demir, STK temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

SİNOPLU GAZETECİLER OLARAK, ORGAN BEKLEYEN VATANDAŞLARIMIZLA EMPATİ KURMAYA ÇALIŞTIK

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, Sinoplu gazeteciler olarak ülkemizde organ nakli bekleyen 24 bin 935 vatandaşımızın endişesini, ızdırabını umut beklentilerini içlerinde hissettiklerini ve bu vatandaşlarımızın duyguları ile empati kurarak onlara destek olmayı amaçladıklarını söyledi. Demirel; Ülkemizde halen 24 bin 935 nakil bekleyen, 342 bin 500 dolayında da bağışçı bulunmaktadır. Organ nakli için sadece yoğun bakım ortamında beyin ölümünün tıbben gerçekleşmesi gerekmektedir.

Bu nedenledir ki, bu bağışçı sayısı organ bekleyenler açısından umut olamamaktadır. İnsanlarımızın çok büyük bir bölümünün organ bağışından yana olduklarını ancak günlük koşturmacalar arasında gündemlerine alamadıklarını gördük.

Yasalarımız toplu bağışa karşı değildir. O halde günlük uğraşları arasında 2 dakikalık bir formu dolduramayanlara biz gidemez miyiz acaba dedik. Kendi üyelerimizden başladık. 64’te 64 yaptık.

Yine dedik ki, Türkiye’de yaşayanların nerede ise yüzde 70’i bir şekilde sendika, meslek odaları, kooperatifler ve STK’lar aracılığı ile örgütlü. Bu kuruluşlar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü organ bekleyenlere adayalım ve çağrıda bulunalım.

Biz, Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti olarak 24 bin 935 organ bekleyen vatandaşımızla empati kurmaya çalıştık. Bizler, 24 bin 935 vatandaşımızın endişesini, ızdırabını umut beklentilerini içimizde hissettik. Vicdanımızla ve saf duygularımızla buraya geldik” dedi.

ÖLÜRKEN BİLE MUTLU OLABİLMENİN YOLU ORGAN BAĞIŞIDIR

Programda daha sonra söz alan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, organ bağışlamanın dünyada yapılabilecek en güzel işlerden birisi olduğunu ve ölürken bile mutlu olabilmenin yolunun organ bağışı olduğunu söyledi. Karadeniz; “Bugün Özellikle 15 Eylül Gazeteciler Cemiyetine bizleri böylesi anlamlı bir etkinlikte bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Organ bağışlamak dünyada yapılabilecek en güzel işlerden birisidir. Zaman zaman hepimiz birbirimize hediyeler veriyoruz. Ancak, dünyada en güzel hediye herhalde bir organ verip bir hayat kurtarmaktır. Bu konuda toplumumuzu bilinçlendirmemiz lazım. Sinop Türkiye’nin en mutlu şehri ve bu şehrin güzel kalpli insanları var. İnsanlarımız kalplerinin sesini dinlediği zaman organ bağışçısı sayısı da artacaktır. Vefat eden bir yakınımızın kalbinin başka bir kişiye takılması, o kalbin hala seviyor olabilmesi, o gözlerin hala görüyor olabilmesi herhalde en büyük mutluluk olur. Ben inanıyorum ki 15 Eylül gazeteciler Cemiyetinin önderlik ettiği bu hareket Sinop’taki organ bağışçı sayısını arttıracak. Ben de kendime bunu bir görev addediyorum. Ölürken bile mutlu olabilmenin yolu eminim ki organ bağışıdır” diye konuştu.

TÜRK MİLLETİNİN BAŞARAMAYACAĞI HİÇBİRŞEY YOKTUR

Konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can da, insana ve tüm canlılara yardım noktasında üzerine düşeni yapmaktan hiçbir zaman kaçınmayan Türk milletinin organ başı noktasında da gerekli hassasiyeti göstereceğine emin olduklarını söyledi. Türk Kızılay’ı olarak organ bağışı noktasında üzerilerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarının altını çizen Can konuşmasında şunları söyledi; “Bildiğiniz gibi Kızılay bir sivil toplum kuruluşudur. Devletten tek kuruş yardım almadan kendi ayakları üzerinde duran tek kuruluşuz. Başarılı çalışmalarımız ve azmimiz bizim bağışçı sayımızı arttırıyor. Eğer işlerinizde samimi iseniz ve Allah’ın rızasını arzuluyorsanız, bu necip millet sizi bağrına basıyor. Türk Kızılay’ı olarak, kök hücre noktasında ilik nakli noktasında büyük mesafeler kat ettik. Devletimiz bizlere organ bağışı konusunda da bir görev verirse bu görevi de üstlenmeye hazırız.”

ORGAN NAKLİ YASAL DÜZENLEMELER İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR

Programda son olarak söz alan Türk Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, görsel sunumlar eşliğinde organ nakli konusunda teknik bilgiler verdi. Organ naklinin yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirildiğinin altını çizen Türk Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, organ nakillerinin 2238 sayılı çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirtti. Kahveci; “Ölmüş bir kişiden organ alınabilmesi için, kişinin yoğun bakım ortamında beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gerekiyor. Sonrasında yine kişinin aile yakınlarından gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Kişi hayatta iken bir yakınına organ verecekse, bunu 2 tanık huzurunda kendi iradesi ile vermesi gerekiyor. Bu yasa çerçevesinde belirlenen cezai hükümlerle de organ ticaretinin önlenmesi noktasında müeyyideler konularak vatandaşlarımız bu konuda uyarılmıştır. Bir organın bir ölüden temin edilmesi ve onun nakledilecek olan hastaların ameliyathanesinde cerrahın masasına konulması süreci son derece karışık ve meşakkatli bir iş. Burada işlemler son derece şeffaf bir şekilde ilerliyor. Bağışlanan organın hiçbir şekilde ticari bir döngüye girmesi mümkün değil. Bu anlamda vatandaşlarımız gönül rahatlığı içerisinde organ bağışında bulunabilirler” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can ve Türk Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci’ye etkinliğe verdikleri desteklerden ötürü plaket takdim edildi.

Program, Türkiye Organ Vakfı Uluslararası Karikatür sergisinin açılışının yapılması ve sergide yer alan çalışmaların gezilmesi ile sona erdi.

Kaynak: Vitrinhaber

Tarih:11 01 2019 13:05(218) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: halit bacaksız 11 01 2019 18:41
kalp nakil li bir vatandaş olarak,destekliyor ve samimi duygularım ile tebrik ediyorum. saygılar bütün güzel insanlara..!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Otomobil Kanala Uçtu 3 Yaralı Saraydüzü’nde Jandarma Beratta Tab Sinop'ta 600 mm Bora Füzesi Test Edildi Erol Baş vefat etti İsmail Okutan vefat etti Sonunda Makam Arabasının Plakası Doğru Ş Boyabat İYİ Parti'den Korkunç İddia Oto Teyp Hırsızlığı!!!! Zekiye Maviş hanımefendi vefat etti Hüseyin Akkuş vefat etti Zekeriya Kurt, Çalışmalarına Devam Ediyo Otomobil Beton Bariyerlere Çarptı: 1 Yar Tuğla Sanayisini Hiçe Saymak Boyabat'a Y Yani bu kadar olur! Boyabat Adliyesinden Kan Bağışına Tam De Şükrü Kaya, Emekçileri Ziyaret Etti Murat Özer, Çamlıca Mahallesi Muhtar Ada CHP Basın Açıklaması Boyabat’ta Sahte Para Yakalandı Zekeriya Kurt, Çalışmalarına Devam Ediyo Şükrü Kaya, Boyabat Gazetesi'ni Ziyaret EYT'liler İstanbul'da buluştu! Hasan Kara, Boyabat Kulesi ile İlgili Aç “Çanakkale Zafer Platosu” Et Evinde Ölü Bulundu Şükrü Kaya, Esnaf Ziyaretinde Bulundu Abdullah Zincirci vefat etti 5 canın bedeli 6 yıl 8 ay hapis! Osman Kara vefat etti Sinop Müsiad Başkanı Cengiz Tokmak'ın Ba İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor; "18 M Şahin Erdoğan, Cumakayalı Köyüne Muhtar EYT Derneği Başkanı Gönül Boran'dan miti Sinop'ta roket ve füze atışı yapılacak Yarışmada Kazandığı Ödülü Mehmetçik Vakf CHP’li Karadeniz, 14 Mart Tıp Bayr Kamu Kurumunu Dolandırmak İddiasıyla 1 K Sinop'ta Trafik Kazası 1 Yaralı Sündüs Nurcan Yavuzlu; "Artık Yenilik ve 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi Kaç De Hasan Kara, Erdal Ertekin'i Ziyaret Etti Şükrü Kaya ziyaretleri devam ediyor Numan Kutulmuş Başkan Çakıcı’ya De Devrilen Tır’daki Eşyalar Yola Saç Polis Uyuşturucu Yakaladı 1 Kişi Tutukla Fatih Gün vefat etti Murat Baltacı vefat etti Çamlıca Mahallesi Muhtar Adayı Hüseyin K Jandarmadan kadın sürücü ve yolculara ka Tümü

Güzel insan


Bir formalite seçim daha !


Çanakkale’ye sesleniş!


Bir daha söyleyin bakayım, EYT köpük müymüş?


Sıladan Mektup Var -28


Beka Sorunu Var Yalanı


14 Mart Dünya Böbrek Günü


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü


Boyabat 31 Mart 2019 Yerel Seçim Aday Listesi


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:674200 DtGaNi

* ANASAYFA *