E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Asırlık Camiye Yazık Olmasın!

Tarihi Cami Yardım Eli Bekliyor

2009 yılında Sinop'ta yol çalışmaları sırasında fark edilen yaklaşık 400 yıllık tarihi Cuma Camisi, restorasyonun ardından düzenlenen törenle bölgedeki vatandaşların ve yolcuların ibadetine açılmıştı.

Asırlar boyunca yakın zamana kadar sadece cuma günleri çevre köylere hizmet veren Dere Cuma Camisi, hemen önünden geçen Boyabat Tünelli Geçiş Yolu sayesinde tekrar hayat bulmuş ve bölgenin cazibe merkezi haline gelmişti. Fakat şu sıralarda tarihi Dere Cuma Camii son derece mahzun durumda.

Ulusal basında çıkan haberlerle de gündeme gelen Dere Cuma Camii, bakımsızlıktan maalesef diğer tarihi değerlerimiz gibi kaderine terkedilmiş gibi. Tarihi yapıların korunması günümüzde büyük bir sorun olarak ortaya çıkarken, elimizdeki bu tarihi yapının eski harabe günlerine dönmemesi için yetkililerin acil önlemler alması gerekmektedir.

Her ne kadar bölgedeki vatandaşlardan edindiğimiz bilgiye göre camideki görevlinin sadece Cuma günleri camiye geldiği ve uzun zamandır da raporlu olduğu yönünde olsa da Gerze Müftüsü Bayram Karar, burada ki cami hocasının Cuma Günleri Dere Cuma Camisini açtığını ve burada dini hizmetin verildiğini kaydetti.

Karar, görevli hocanın her ne kadar sağlık sorunlarından dolayı raporlu olduğunu belirtse de ilçe müftülüğünün her hafta buraya bir hoca göndererek Cuma namazlarının eda edildiğini söyledi.

Açılışından yakın zaman öncesine kadar camide sürekli bir görevlinin bulunduğunu ifade eden köylüler, son dönemlerde caminin ilgisiz kaldığını, içkicilerin mekânı haline geldiğini, yol kenarı olması hasebiyle yoldan geçen birçok vatandaşın namaz kılmak için durduğunu fakat caminin kapalı olmasından dolayı ibadetlerini yerine getiremediklerini beyan etmektedirler sözü üzerine konuyu Müftü beye ilettik.

Müftü Karar buranın yol güzergahı olması dolayısıyla tarihi binaya giren çıkanın sürekli kontrol edilemediğini, caminin dış mekanında özel bir bölümün bulunduğunu vatandaşların burada rahatça namaz kılabildiğini, köy muhtarı ile yapılan istişareler neticesinde buraya doğal yapının bozulmadan saydam maddelerden korunaklı bir yer yapılmasının istişare edildiğini dile getirdi.

İlgililer tarafından konuya bir an önce çözüm bulunmasını isteyen vatandaşlar, son durumla ilgili olarak ilçe müftülüğüne durumu bildirdiklerini, kısa zaman içinde sorunun çözüleceği cevabını aldıklarını fakat bu zamana kadar henüz bir gelişme olmadığını ifade ettiler.

Tarihi caminin çatısında, çatı kenarlarında yağmur akıntılarından dolayı ahşap kesimlerde kabarmaların meydana geldiği, gelişi güzel etrafa saçılmış çöpler, içki şişeleri, caminin hemen önüne kurulan masalar, bahçeye atılmış çöpler, abdesthane ve tuvaletlerin perişan hali tarihi yapının metruk hale gelmesine sebebiyet verdiği fotoğraflarda görülmektedir.

Bizler okuyucularımızdan gazetemize ulaşan fotoğraflar ve bilgiler doğrultusunda konuyu sayfalarımıza taşıyarak, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını temenni ediyoruz. Bundan sonra da konunun takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyoruz.

Kaynak: Gerzenin Sesi.com

Tarih:11 01 2019 13:30(1219) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: yenimaleli necati 14 01 2019 15:18
bu tarihi esere sahip çıkılması lazım.

2. Yorum: bunlar 12 01 2019 19:41
devletin paasoni alip ta ustune usteluk birde gorevini yapmayan bunun gibilere din adami denmez bunlar sadece paragoz vecdaha cok sey denirde umarim yetkililer gerekli islemleeini yapar imamlar hocalar artik siyaseti biraksinsa girevlerini yapsinb

1. Yorum: hoca 11 01 2019 16:04
en azından haber yapıp gündeme getirmissiniz allah razı olsun bu yöre halkının belki biraz ilgisizligide olabilirmi acaba en azından yakınlarında oturanlar sabah açıp akşam kapata bilirdide


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Belediyenin Görünmeyen Emekçileri MHP, Türkeli ilçesinde kararını verdi Hakkı Yarım vefat etti Benzinle Ateş Yakmak İsterken Canlarında Özel Harekat'tan Kan Bağışı Kampanyasına İş Kur Kuraları Çekiliyor Boyabat Esentepe Mahallesinde Eve Hırsız Kazada ölen baba ve oğlu defnedildi Safiye Boyabatlı hanımefendi vefat etti Karadeniz: Nükleer Enerji Oyuncularının Gazeteci Büşra Cebeci neler yaşadığını a Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayenesi için Yeşilay Uluslararası Karikatür “Bü Boyabat’ta Bunalıma Giren Vatandaş Saraydüzülü Baba Oğul Trafik Kazasında H Merak ettik de! Gülistan Taş hanımefendi vefat etti Mevlüt Tosun vefat etti Fatma Yurtseven hanımefendi vefat etti Denetimlere Özel Harekat Polisleri Eşlik Denetimli Serbest Hükümlüler Toplum Yara Durağan'da İki Otomobil Çarpıştı Boyabat'ta Arabuluculuk Eziyeti Sinop nükleer tehlikeden kurtuldu Onların İş Kur Derdi Yok, Emekleriyle Ka Boyabat MHP İlçe Başkanı Engin Aydın Old Gerze Belediye Spor Boyabat’tan Pu CHP’li Karadeniz; “GerzeR Kontrolden Çıkan Otomobil Orta Refüje Gi Sinop Pazar gününe 2 kaza haberi ile göz Ahmet Tüfekçi vefat etti Fatma Aydın hanımefendi vefat etti Yıldız Mahallesinde Görünmeyen Hayalet T Arife Balcı, Yeni Mahalle Muhtarlığı Ada Şerafettin Ermiş vefat etti Erşidin Erdin'den Hükümet medyasına sert Polis Okul Önlerinde Denetimi Artırdı, M Halı Saha Tuvaletindeki Lavaboları Parça Tüm Eğitim Camiasına İyi Tatiller Merak edük! Kaç Lira? Benimle yarışabilecek bir aday görmüyoru Sinop'ta Aç Kalan Kurtlar Köpeği Yedi ASİLDER Kültür Sanat Etkinlikleri Türkü Oto Galericiler İçin Mesleki Yeterlilik Trafik Ekipleri 18 Araca İşlem Yaptı Yıldız Mahallesinde Trafik Kazası 31 yaşındaki kadından 4 gündür haber alı Durağan Olaylarının Mahkemesi Şubat Ayın Kaldığı cezaevinden telefonla dolandırdı Tümü

AKP’nin takımı Başakşehir nereye koşuyor?


Seçmen Kaydırma


Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Sıladan Mektup Var- 13


Sosyal medya hesapları


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Kılçak Alçak Zillet


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:736505 DtGaNi

* ANASAYFA *