E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Asırlık Camiye Yazık Olmasın!

Tarihi Cami Yardım Eli Bekliyor

2009 yılında Sinop'ta yol çalışmaları sırasında fark edilen yaklaşık 400 yıllık tarihi Cuma Camisi, restorasyonun ardından düzenlenen törenle bölgedeki vatandaşların ve yolcuların ibadetine açılmıştı.

Asırlar boyunca yakın zamana kadar sadece cuma günleri çevre köylere hizmet veren Dere Cuma Camisi, hemen önünden geçen Boyabat Tünelli Geçiş Yolu sayesinde tekrar hayat bulmuş ve bölgenin cazibe merkezi haline gelmişti. Fakat şu sıralarda tarihi Dere Cuma Camii son derece mahzun durumda.

Ulusal basında çıkan haberlerle de gündeme gelen Dere Cuma Camii, bakımsızlıktan maalesef diğer tarihi değerlerimiz gibi kaderine terkedilmiş gibi. Tarihi yapıların korunması günümüzde büyük bir sorun olarak ortaya çıkarken, elimizdeki bu tarihi yapının eski harabe günlerine dönmemesi için yetkililerin acil önlemler alması gerekmektedir.

Her ne kadar bölgedeki vatandaşlardan edindiğimiz bilgiye göre camideki görevlinin sadece Cuma günleri camiye geldiği ve uzun zamandır da raporlu olduğu yönünde olsa da Gerze Müftüsü Bayram Karar, burada ki cami hocasının Cuma Günleri Dere Cuma Camisini açtığını ve burada dini hizmetin verildiğini kaydetti.

Karar, görevli hocanın her ne kadar sağlık sorunlarından dolayı raporlu olduğunu belirtse de ilçe müftülüğünün her hafta buraya bir hoca göndererek Cuma namazlarının eda edildiğini söyledi.

Açılışından yakın zaman öncesine kadar camide sürekli bir görevlinin bulunduğunu ifade eden köylüler, son dönemlerde caminin ilgisiz kaldığını, içkicilerin mekânı haline geldiğini, yol kenarı olması hasebiyle yoldan geçen birçok vatandaşın namaz kılmak için durduğunu fakat caminin kapalı olmasından dolayı ibadetlerini yerine getiremediklerini beyan etmektedirler sözü üzerine konuyu Müftü beye ilettik.

Müftü Karar buranın yol güzergahı olması dolayısıyla tarihi binaya giren çıkanın sürekli kontrol edilemediğini, caminin dış mekanında özel bir bölümün bulunduğunu vatandaşların burada rahatça namaz kılabildiğini, köy muhtarı ile yapılan istişareler neticesinde buraya doğal yapının bozulmadan saydam maddelerden korunaklı bir yer yapılmasının istişare edildiğini dile getirdi.

İlgililer tarafından konuya bir an önce çözüm bulunmasını isteyen vatandaşlar, son durumla ilgili olarak ilçe müftülüğüne durumu bildirdiklerini, kısa zaman içinde sorunun çözüleceği cevabını aldıklarını fakat bu zamana kadar henüz bir gelişme olmadığını ifade ettiler.

Tarihi caminin çatısında, çatı kenarlarında yağmur akıntılarından dolayı ahşap kesimlerde kabarmaların meydana geldiği, gelişi güzel etrafa saçılmış çöpler, içki şişeleri, caminin hemen önüne kurulan masalar, bahçeye atılmış çöpler, abdesthane ve tuvaletlerin perişan hali tarihi yapının metruk hale gelmesine sebebiyet verdiği fotoğraflarda görülmektedir.

Bizler okuyucularımızdan gazetemize ulaşan fotoğraflar ve bilgiler doğrultusunda konuyu sayfalarımıza taşıyarak, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını temenni ediyoruz. Bundan sonra da konunun takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyoruz.

Kaynak: Gerzenin Sesi.com

Tarih:11 01 2019 13:30(1382) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: yenimaleli necati 14 01 2019 15:18
bu tarihi esere sahip çıkılması lazım.

2. Yorum: bunlar 12 01 2019 19:41
devletin paasoni alip ta ustune usteluk birde gorevini yapmayan bunun gibilere din adami denmez bunlar sadece paragoz vecdaha cok sey denirde umarim yetkililer gerekli islemleeini yapar imamlar hocalar artik siyaseti biraksinsa girevlerini yapsinb

1. Yorum: hoca 11 01 2019 16:04
en azından haber yapıp gündeme getirmissiniz allah razı olsun bu yöre halkının belki biraz ilgisizligide olabilirmi acaba en azından yakınlarında oturanlar sabah açıp akşam kapata bilirdide


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Aşkın Ayrancıoğlu’na Uluslararası 16 İlde Yapılan Operasyon Boyabat’ Tahsin Gökmen vefat etti Kaza Yapan Sürücü Aracı Bırakıp Gitti Yıldız Mahallesinde 2 Otomobil Kafa Kafa Mendirekte Araç Yangını Cömert Ailesinden Teşekkür Mesajı Şehri Yaldız hanımefendi vefat etti Sinop’ta Otomobil Refüje Girdi 1 Y Şükrü Tekin vefat etti Ömer Tiryakioğlu vefat etti Traktör kazasında muhtar hayatını kaybet Paşalıoğlu Köyünde Ev ve Ahır Tamamen Ya Dranas Tüneli İçinde Araç Alev Aldı Kör Kurşun Minik Kıza İsabet Etti 6. Kattan Düşen Genç Kadın Hayatını Kayb Sazlıda iki ev ve iki ahır kül oldu Traktör devrildi: 1 ölü Satılmış İlhanoğlu vefat etti Şakir Kızılaslan vefat etti Fadime Aker hanımefendi vefat etti Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıy 8. Uluslararası Meslek Yüksekokulu Sempo Yağmur kısa sürede sele dönüştü CHP’li Karadeniz’den %1 KDV& Kamyonla Otomobil Çarpıştı 1 Yaralı Sağanak Yağış Durağan’da Etkili Ol Yayaya Yol Verdi Kazaya Neden Oldu Erfelek’te 28 Kök Kenevir Bitkisi Karayolunda Yaya Önceliğine Dikkat Çekti Saksıda 33 Adet, Bahçesinde 8 Adet Hint Taşköprü’de Fuhuş Operasyonu 28 Gö Boyabat’ta Definecilere Suçüstü Ba Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi ile İlg Safiye Soyman Geliyor Fadime Büyükkayıkcı hanımefendi vefat et Gerze'de Silah ve Uyuşturucu Ele Geçiril Yiyecek Arayan Ayı Kamerayla Görüntülend Erfelek Yolunda Trafik Kazası Yaralılar Sinop’ta Yaşlı Adama Araba Çarptı Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Yeni Hizm Ulviye Erdoğan hanımefendi vefat etti Amatör Balıkçı Zıpkınla 10 Kiloluk Levre Tekke Köyü Mevkinde Feci Trafik Kazası: Sadece erkek oldukları için milyonlarcas Ayfer Gök hanımefendi vefat etti Boyabat Durağan Arasında Motosiklet Trak Sürücüler Dikkat! Boyabat’ta Sel Çeltik Tarlalarını Tümü

Yalancı, çalındı, iftira kampanyası, İmamoğlu’na rekor kırdırdı


Tam çılgın Türk!


Yazıklar Olsun! Bunları da Yazacak Bir "Yiğit" Arıyorum…


İlçemizde Ekmek Zamlanmış


En uzun gündüzü yaşayacağız


İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı


Eğitim ve 23 Haziran Seçimi


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası


Bayramlık


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:590332 DtGaNi

* ANASAYFA *