E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Asırlık Camiye Yazık Olmasın!

Tarihi Cami Yardım Eli Bekliyor

2009 yılında Sinop'ta yol çalışmaları sırasında fark edilen yaklaşık 400 yıllık tarihi Cuma Camisi, restorasyonun ardından düzenlenen törenle bölgedeki vatandaşların ve yolcuların ibadetine açılmıştı.

Asırlar boyunca yakın zamana kadar sadece cuma günleri çevre köylere hizmet veren Dere Cuma Camisi, hemen önünden geçen Boyabat Tünelli Geçiş Yolu sayesinde tekrar hayat bulmuş ve bölgenin cazibe merkezi haline gelmişti. Fakat şu sıralarda tarihi Dere Cuma Camii son derece mahzun durumda.

Ulusal basında çıkan haberlerle de gündeme gelen Dere Cuma Camii, bakımsızlıktan maalesef diğer tarihi değerlerimiz gibi kaderine terkedilmiş gibi. Tarihi yapıların korunması günümüzde büyük bir sorun olarak ortaya çıkarken, elimizdeki bu tarihi yapının eski harabe günlerine dönmemesi için yetkililerin acil önlemler alması gerekmektedir.

Her ne kadar bölgedeki vatandaşlardan edindiğimiz bilgiye göre camideki görevlinin sadece Cuma günleri camiye geldiği ve uzun zamandır da raporlu olduğu yönünde olsa da Gerze Müftüsü Bayram Karar, burada ki cami hocasının Cuma Günleri Dere Cuma Camisini açtığını ve burada dini hizmetin verildiğini kaydetti.

Karar, görevli hocanın her ne kadar sağlık sorunlarından dolayı raporlu olduğunu belirtse de ilçe müftülüğünün her hafta buraya bir hoca göndererek Cuma namazlarının eda edildiğini söyledi.

Açılışından yakın zaman öncesine kadar camide sürekli bir görevlinin bulunduğunu ifade eden köylüler, son dönemlerde caminin ilgisiz kaldığını, içkicilerin mekânı haline geldiğini, yol kenarı olması hasebiyle yoldan geçen birçok vatandaşın namaz kılmak için durduğunu fakat caminin kapalı olmasından dolayı ibadetlerini yerine getiremediklerini beyan etmektedirler sözü üzerine konuyu Müftü beye ilettik.

Müftü Karar buranın yol güzergahı olması dolayısıyla tarihi binaya giren çıkanın sürekli kontrol edilemediğini, caminin dış mekanında özel bir bölümün bulunduğunu vatandaşların burada rahatça namaz kılabildiğini, köy muhtarı ile yapılan istişareler neticesinde buraya doğal yapının bozulmadan saydam maddelerden korunaklı bir yer yapılmasının istişare edildiğini dile getirdi.

İlgililer tarafından konuya bir an önce çözüm bulunmasını isteyen vatandaşlar, son durumla ilgili olarak ilçe müftülüğüne durumu bildirdiklerini, kısa zaman içinde sorunun çözüleceği cevabını aldıklarını fakat bu zamana kadar henüz bir gelişme olmadığını ifade ettiler.

Tarihi caminin çatısında, çatı kenarlarında yağmur akıntılarından dolayı ahşap kesimlerde kabarmaların meydana geldiği, gelişi güzel etrafa saçılmış çöpler, içki şişeleri, caminin hemen önüne kurulan masalar, bahçeye atılmış çöpler, abdesthane ve tuvaletlerin perişan hali tarihi yapının metruk hale gelmesine sebebiyet verdiği fotoğraflarda görülmektedir.

Bizler okuyucularımızdan gazetemize ulaşan fotoğraflar ve bilgiler doğrultusunda konuyu sayfalarımıza taşıyarak, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını temenni ediyoruz. Bundan sonra da konunun takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyoruz.

Kaynak: Gerzenin Sesi.com

Tarih:11 01 2019 13:30(1294) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: yenimaleli necati 14 01 2019 15:18
bu tarihi esere sahip çıkılması lazım.

2. Yorum: bunlar 12 01 2019 19:41
devletin paasoni alip ta ustune usteluk birde gorevini yapmayan bunun gibilere din adami denmez bunlar sadece paragoz vecdaha cok sey denirde umarim yetkililer gerekli islemleeini yapar imamlar hocalar artik siyaseti biraksinsa girevlerini yapsinb

1. Yorum: hoca 11 01 2019 16:04
en azından haber yapıp gündeme getirmissiniz allah razı olsun bu yöre halkının belki biraz ilgisizligide olabilirmi acaba en azından yakınlarında oturanlar sabah açıp akşam kapata bilirdide


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Gönül Boran: Mücadele sonuç alana kadar Otomobil Kanala Uçtu 3 Yaralı Saraydüzü’nde Jandarma Beratta Tab Sinop'ta 600 mm Bora Füzesi Test Edildi Boyabat Gazetesi 31 Mart Yerel Seçim Ank Erol Baş vefat etti İsmail Okutan vefat etti Sonunda Makam Arabasının Plakası Doğru Ş Boyabat İYİ Parti'den Korkunç İddia Oto Teyp Hırsızlığı!!!! Zekiye Maviş hanımefendi vefat etti Hüseyin Akkuş vefat etti Zekeriya Kurt, Çalışmalarına Devam Ediyo Otomobil Beton Bariyerlere Çarptı: 1 Yar Tuğla Sanayisini Hiçe Saymak Boyabat'a Y Yani bu kadar olur! Boyabat Adliyesinden Kan Bağışına Tam De Şükrü Kaya, Emekçileri Ziyaret Etti Murat Özer, Çamlıca Mahallesi Muhtar Ada CHP Basın Açıklaması Boyabat’ta Sahte Para Yakalandı Zekeriya Kurt, Çalışmalarına Devam Ediyo Şükrü Kaya, Boyabat Gazetesi'ni Ziyaret EYT'liler İstanbul'da buluştu! Hasan Kara, Boyabat Kulesi ile İlgili Aç “Çanakkale Zafer Platosu” Et Evinde Ölü Bulundu Şükrü Kaya, Esnaf Ziyaretinde Bulundu Abdullah Zincirci vefat etti 5 canın bedeli 6 yıl 8 ay hapis! Osman Kara vefat etti Sinop Müsiad Başkanı Cengiz Tokmak'ın Ba İYİ Parti İlçe Başkanı Mithat Mor; "18 M Şahin Erdoğan, Cumakayalı Köyüne Muhtar EYT Derneği Başkanı Gönül Boran'dan miti Sinop'ta roket ve füze atışı yapılacak Yarışmada Kazandığı Ödülü Mehmetçik Vakf CHP’li Karadeniz, 14 Mart Tıp Bayr Kamu Kurumunu Dolandırmak İddiasıyla 1 K Sinop'ta Trafik Kazası 1 Yaralı Sündüs Nurcan Yavuzlu; "Artık Yenilik ve 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi Kaç De Hasan Kara, Erdal Ertekin'i Ziyaret Etti Şükrü Kaya ziyaretleri devam ediyor Numan Kutulmuş Başkan Çakıcı’ya De Devrilen Tır’daki Eşyalar Yola Saç Polis Uyuşturucu Yakaladı 1 Kişi Tutukla Fatih Gün vefat etti Murat Baltacı vefat etti Tümü

Güzel insan


Bir formalite seçim daha !


Çanakkale’ye sesleniş!


Bir daha söyleyin bakayım, EYT köpük müymüş?


Sıladan Mektup Var -28


Beka Sorunu Var Yalanı


14 Mart Dünya Böbrek Günü


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü


Boyabat 31 Mart 2019 Yerel Seçim Aday Listesi


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:675193 DtGaNi

* ANASAYFA *