E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Üç Yılda Bin 184 Kadın Öldürüldü

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye’nin bir toplumsal şiddet sorunu olduğunu ve şiddetin egemen olduğu bir toplumda hukukun egemen olamayacağını vurguladı. Feyzioğlu, “Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer ya da ya benim sevgilim olursun ya da ölürsün diyen, baktığı kadının onun mülkü olduğunu düşünen ilkel yaratıklar işliyor. 1 Ocak 2016-31 Aralık 2018 arasında üç yılda bin 184 kadın bu sebeple öldürülmüş durumda ya benimsin ya ölürsün. 2016-2018 arasında kadın cinayetlerinde artış ise yüzde 30,6. Bu artık ayrımcılığın hat safhası” diye konuştu.

Kadınları Koruma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği, eski Bakanlar Ali Naili Erdem ve Agah Oktay Güner ile Avukat Nail Gürman’ın da konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya katılan Feyzioğlu, Türkiye’nin bir toplumsal şiddet sorunu olduğunu söyledi.

HER YIL TRAFİKTE 100 KİŞİ ÖLDÜRÜLÜYOR

Feyzioğlu, “Her yıl otomobille yol verdin ya da vermedin, kırmızı ışıkta niye durdun ya da niye yavaşladın diye çıkan kavgalarda yaklaşık 100 kişi pompalı tüfekle, bıçakla ya da levye ile öldürülüyor. Yaralananların sayısını bilmiyorum. Bu bile aslında demokrasinin, hukuk devletinin, can güvenliği hakkımızın neresinde olduğunu gösteriyor” dedi. Feyzioğlu, şöyle devam etti:

DEMOKRASİ VE ŞİDDET, HUKUK VE ŞİDDET YAN YANA OLMAZ

“Demokrasi ve şiddet; hukuk ve şiddet yan yana olmaz. Çünkü şiddet egemense hakkın çoğulu anlamına gelen hukuk elbette ki egemen olamaz. Kaba kuvvetin geçerli olduğu bir yerde ‘benim hakkım bu’ cümlesinin hiçbir geçerliliği yoktur. Otobüse binerken eğer sizden daha güçlü, daha iri olan birisi omuz atıp önünüze geçiyorsa o zaman önce sıraya girmenin size bir hak sağlamadığı ortadadır. Aslında hayatımız çok zor cümlelerle açıklanması gerekmeyecek kadar basit, güncel, sıradan ve hukukta işte o sıradanlığın içinde. Hayatımızı çekilir kılan ya da kılmayan hukuk varsa hayatımız çekilir, yoksa çekilmez.

3 yılda bin 184 kadın öldürüldü

Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer ya da ya benim sevgilim olursun ya da ölürsün diyen baktığı kadının onun mülkü olduğunu düşünen ilkel yaratıklar işliyor. 1 Ocak 2016-31 Aralık 2018 arasında, üç yılda bin 184 kadın bu sebeple öldürülmüş durumda ya benimsin ya ölürsün. İki yılda kadın cinayetlerinde artış ise yüzde 30,6. Bu artık ayrımcılığın hat safhası. Ama özünde bir erkek kadın ayrımcılığı son noktasında öldürmek, eziyet etmek, istismar etmek şeklinde tezahür ediyor.

ÖLÜM CEZASI VARKEN, ADAM ÖLDÜRME SUÇU İŞLENMİYOR MUYDU?

Toplumun ilgisini çeken bir kadın cinayeti gündem müsait olduğunda da gündeme geliyor. Bunlar kamuoyunda yer işgal edince herkes cezalar artırılsın, kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi olmasın diye başlıyor. Ama erkekler kadınları niye öldürüyor, öldürmesin, şiddeti kökünden kazıyalım bu yok. Öldürdükten sonra cezasını daha ağır verelim. Bu boş bir laftır. Ucuzdur. Faydasızdır. Eğer önleseydi, çoktan önlerdi zaten en ağır cezalar veriliyor. Yani 6 ay indirim alırım diye mi öldüreyim diyor. İki sene indirim var o zaman öldüreyim mi diye düşünüyor gerçekten. Kravatımı takar iki sene indirim alırım, 24 sene yerine 22 sene yatarım, 20 sene yatarım. Bu değil tabi. Demek ki başka yerden yakalamamız lazım. Cezaların caydırıcılığı var kuşkusuz. Ama ölüm cezası varken adam öldürme suçları işlenmiyor muydu ya da daha mı az işleniyordu? Ölüm cezası varken adam öldürme suçu bitmiş miydi? Hayır.

BİZ ÇÖZDÜK, BUNU İSTİYORUZ DEMEMİZ LAZIM

Konuya çok kökünden ve özünden, siyasi partiler üstü yaklaşmamız lazım. Bu meseleye sizin yüzünüzden, senin yüzünden, onun yüzünden ya da benim hiç suçum yok, ben masumum ama sen diye yaklaştığımızda çözemeyeceğimiz açık. Bu konuyu iktidar, muhalefet partileri bu ayrımın dışında, siyasetin ya da siyasi particiliğin dışında çözmemiz lazım. Çözüp, çözümü siyasi partilere dikte etmemiz gerekiyor. Biz böyle çözdük, bunu istiyoruz dememiz lazım. Yoksa işi siyasi particilik boyutunda alıp suçları, trajedileri, siyasi partileri birbirlerine karşılıklı gol atma meselesine çeviren siyasetçilerin destekçisi olursak kadınlar öldürülmeye, çocuklar istismar edilmeye devam edecektir.

LÜGATIMIZDA VE ANAYASAMIZDA MİLLET TEKTİR

Bunu bir milli mesele olarak almamız gerekiyor. Bu ‘milli’ kelimesinin bazı çevreleri çok rahatsız ettiğini biliyorum. Milli demek, milletin tamamını ilgilendiren demektir. Milletin esaslı meselesidir demektir. Millet demek de bizim lügatimizde ve Anayasamızda tektir. Bundan bazıları rahatsız olabilir ben dedikçe. Milli mesele, milli birlik, milli beraberlik, milli meseleye diyalogla çözüm dedikçe bazıları rahatsız olabilir, bunların rahatsızlığı sadece beni mutlu eder.

ANNELERİ KAZANAN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ KURTARIR

O zaman hangi sosyal kesimden, hangi dünya görüşünden, hangi siyasi düşünceden gelirse gelsin her anneye evladının iyiliğinin, evladının hayrının, evladının geleceğinin ayrımcılığı önlemek olduğunu anlatmak zorundayız. Ders vererek değil göstererek. Emin olunuz bu ülkenin anneleri kendi çektiklerini evlatları çeksin istemiyor. Anneleri kazanan Türkiye’nin geleceğini kurtarır. Nasıl yaparız bunu? Bunu kutuplaştırmadan yaparız. Particilik üstünden giden kaybeder ve kaybettirir. Particiliğin üstünde ve dışında yaparsak herkesi kazanırız. Herkesi kazandık mı siyasi partileri belli bir noktaya getiririz. Mesele okul öncesi çağından başlayarak eğitim vermekten geçiyor. Kız çocuğunu erkeğin hizmetinden, erkeği ise dilediğini yapan statülerden çıkartıp yaşamın ortak olduğunu, mutluluğun ortak, sorunların da ancak birlikte dayanışarak çözülebileceğini ailenin de esasen bu olduğunu okul öncesinden oyunlarla anlatmamız lazım.

BAŞARMANIN YOLU EĞİTİMDEN GEÇER

‘Niçin hukuk’ derseniz; şiddeti önlemek için. ‘Niçin hukuk’ derseniz; şiddeti önlemenin yolu ayrımcılığı önlemektir. Ayrımcılığı önlemek için hukuk. ‘Niçin hukuk’ derseniz; layık olanın layık olduğu göreve gelmesi ancak hukuk güvencesi ile olur ve dolayısıyla ancak hukuk kişinin cinsiyetine bakmaksızın layık olduğu göreve gelmesini sağlayabilir ve dolayısıyla ancak iyi işleyen bir hukuk toplumun kadınlarını zincirlerinden kopartarak toplumu özgürleştirebilir. Bunu başarmanın yolu eğitimden geçer. Bunu başarmanın yolu, ana okulu öncesi eğitimden başlayarak üniversite eğitimi ve meslek içi eğitime gelir. İyi hukukçu yetiştirmek hiç kuşkusuz bunun sonucu, son noktasında tartışacağımız bir eğitimdir ve kadının erkekle eşit olduğu bilincini yaşamının ilk anlarından itibaren edinmiş insanlar şiddetten uzak, ayrımcılıktan uzak bir refah toplumunu yaratabilir. Zor iştir. Kolaycı yaklaşımlar gerçekçi çözümler üretmez.”

Tarih:11 02 2019 10:14(478) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: 11 köy 11 02 2019 18:04
özge can dan sonra 1500 kadın daha öldü onyedi senedir kim yönetmiyorsa onların da vebali var.

1. Yorum: sarı çizmeli 11 02 2019 11:47
saygıdeğer boyabat gazetesi okurları benim çocukluğumda beyaz gölge isimli amerikan dizisi vardı dizinin konusu ise basketbol takımlarıydı onun turnuvalarıydı herkes onlar gibi olmak için basketbol oynarlardı ozamanlarda bugünlerin basketbol takımlarının fidanları dikildi bugün ise kurtlar vadisi ve bunun gibi dizileri seyrediyor herkes insan öldürüyor ve yarının katillerinin fidanlar dikiliyor bu filmleri seyredenler seyrettirenler bir gün trafikte yolda bu filmin artisleri ile karşılaşacaklar allah yardımcınız olsun sevgiler saygılar


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sinop ve ilçelerinde aday listeleri tesl Trafik Kazası 1 Yaralı Adem Kolazlı, Kumluk Mahallesi muhtar ad Samsun’a Giden Otobüslerin İstikam İbrahim Postaloğlu vefat etti Adem Kayagil, Muhtar Adaylığını Açıkladı Tutuklu Yakınları Karara Tepki Gösterdi CHP’li Karadeniz Çölyak Hastaları İŞKUR’a 34 Kişi Alınacak MHP, Sinop Belediye Başkan adayını geri İt Dalaşı Yıldız Mahallesinde Gergin Anl Bu Kavşak Kazalara Davetiye Çıkarıyor Nimet Öztürk hanımefendi vefat etti Hasan Kara, BOYDEF Gecesine Katıldı E-Devlet’ten milyonlarca kişiyi il Jandarma’dan Uyuşturucu Operasyonu Yangın Binaya Sarmadan Kontrol Altına Al Barış Ayhan Projeleri Görücüye Çıkardı Selanik'ten İki Boyabatlı Sanatçı Geçti& Kaya Camiide Çalışmalar Bitiyor Sinop'ta Yangına TOMA'lı Müdahele Teknoloji Bağımlılığı 7’den 70R Hasan Kara’dan Boyabat Gündem Gaze İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy Taziye Z Sinop Sanayi Kavşağında Trafik Kazası Tepkisi sert oldu! Hasan Kara’dan “Erişilebilir Yanlış Yangın İhbarı Alarma Geçirdi Geçen Yıl 73 Bin 861 Hırsızlık Olayı Yaş Sinop'ta İnek Kurtarma Operasyonu CHP’li Karadeniz'den Usta Öğretici Arife Balcı, Yeni Mahalle Muhtarlığı Ada Olur mu olur! Boyabat CHP'de İl Genel Meclisi Başvurul Vali Köksal Şakalar'dan Boyabat’ta Şehri Tırıl hanımefendi vefat etti İnsanlık, İnek ve Sahibini Teğet Geçti! Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi'ne 3 Do Sinop Seyir Tepe'de Sinoplular Gecesi Okul Çevreleri ve Okul Servis Araçları Yeşilay Elçileri Projesi Uygulamaya Geçe Tufan Şimşek; "Hep Birlikte Devam Etmeyi Davut Çalhan, DSP’den Belediye Baş Ata Bekir, Kapakları Verecek Yer Buldu CHP’li Barış Karadeniz: Sayın Baka Yarım Asırdır Balıkçılıkla Uğraşan Çift Sinop Amatör Liginde Boyabat 1868 Spor İ Doğalgaz Boyabatlı'nın hakkı Kemaldede Cami Yapımına Başlandı Tümü

Vatandaşı, ucuz gıda kuyruklarında...


Siyasi Etik Sözleşmesi


Sevgi elmastan da öte…


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Sıladan Mektup Var -20


Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsun


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


AKP’nin takımı Başakşehir nereye koşuyor?


Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Şubat ayı ziyaretci sayısı:688178 DtGaNi

* ANASAYFA *