E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Karadeniz, ‘Seçim hukuk ve demokrasi işidir, gönül işi değil’

31 Mart Yerel seçimleri sonrasında İstanbul’da seçim sonuçlarına itirazların değerlendirildiği süreç sekizinci gününü tamamladı. Bu süre zarfında oyların sayımı ve güvenliği için İstanbul’un çeşitli ilçelerinde görev yapan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz tekrar edilen sayımlar ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Geçersiz oyların sayımlarında ilçeler bazında göreceli sonuçların sebeplerine değinen CHP’li Karadeniz; ‘Başta şunu belirtmek isterim ki örgütümüz ve bizler tüm hukuki süreçleri titizlikle takip etmekteyiz halkımız bu konuda müsterih olsun. Gerek yazılı ve görsel medyada gerekse sosyal medyada seçim sonuçları ile çarpıtmalı ifadelere yer verilmesi süreci yıpratmaktan başka bir kazancı olmayan söylemlerdir. İlçelerde geçersiz oyların sayımında gördüğümüz hatalardan kısaca bahsetmek istiyorum. Sonrası gerçekten milletimizin takdiridir. Sayımını gerçekleştirdiğimiz geçersiz oyların birçoğunda ambleme yani logoya basılan mührün gözden kaçması olduğunu tespit ettik. Ancak bu her iki parti için de geçerli olan bir durum. Bazı sandıklarda bunlar geçerli olarak sayılmışken bazılarında hem logonun hem de mührün siyah olmasından kaynaklı fark edilememiş. Bunun bir hata olduğu her iki partiye verilen oylarda olması zaten durumu açıklıyor. Şu an geçersiz oyların geçerli olarak sayılmasında yaşanan bu rakamsal artışın logo üzerine basılan oyların geçerli sayılmasından dolayıdır. Diğer bir husus tutanak birleştirme sırasında partilerin oylarının birbirine veya eksik yazılmasıdır. Bu durum da her seçimde rastlanan itiraza bile gerek kalmaksızın düzeltmet utanakları ile düzenlenerek sisteme işlenen böylelikle düzeltilen ‘maddi hatalardır’. Geçerli ve geçersiz oyların sayısı belli iken, geçersiz oyları da bu kadar incelemiş ve tekrar tekrar sayımı yapılmışken hala farkın kapanmamış olmasından duyulan endişe ile yeniden sayım istemi seçim hukukuna ve içtihatlara aykırıdır.’ dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’ un sözlerini eleştiren CHP’li Barış Karadeniz;. ‘AKP Genel Başkan Yardımcısı hukuk devleti ile uyuşmayan, halkımızı bilerek isteyerek yanlış yönlendiren, ‘Bu rakamlarla bir gariplik olduğunu hissediyor insan’ gibi mesnetsiz söylemlerle sürece zarar veren açıklamalarından derhal vazgeçmelidir. Günlerdir tüm hukuki yolların uygulanmasında parti olarak gösterdiğimiz hassasiyetle, takip ve sayımların en güvenli şekilde yapılması için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Belediye işi gönül işi sloganlarının anlamını şaşırıp, tüm hukuki yolları gönül işine çevirmeye çalışanlara şunu söylemek istiyorum bu süreçte hukuka, demokrasiye ve adalete zarar veremeyeceklerini iyi bilsinler. Sayın Yavuz’un dünyanın ‘en güvenilir ve dürüst seçim sistemi bizde’ ile ‘bu seçimde şaibe vardır’ şeklindeki beyanlarının arasında yalnızca 5 gün var. Üç beş günde kendi söylediklerini yalanlaya bilenlerin bu sürece hiçbir katkısı olamaz. Kendi başarısızlıklarının vebalini bu millete ödetmeye de hakları yok. Ben öyle hissediyorum diyerek seçimin sonucunu tanımamak anayasal düzeni ihlal etmektir ve bu millet bunu affetmez. Başarının cezasız kalmadığı bir seçimlerimiz kalmıştı onu da keyfi olarak hırslarına ve başarısızlıklarına kurban etme derdindeler. Bu tutum ve söylemler, seçme ve seçilme hakkını kullanan vatandaşımızın iradesini yok saymanın yanı sıra Cumhurbaşkanı tarafından atanan kaymakamların seçtiği sandık görevlilerini de töhmet altında bırakmaktadır. Süreci yönetemeyenler, hukuk bilmeyenler bu süreçten uzak dursun. Çünkü seçim hukuk ve demokrasi işidir, gönül işi değil’ dedi.

Tarih:08 04 2019 19:52(305) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: gökbörü 09 04 2019 14:41
şimdi seçim iptal için başvuruyorlar -bu saaten sonra akp lı olmayan kımse oy kullanmasın galıp gelene dek nasılsa tekrarlatılıyor -ulkenın geldığı durum bu işte yazıklar olsun!!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sinop Üniversitesi Zirveye Yerleşti Boyabat Gazidere Domatesi Tescillendi Sinop’taki fuhuş operasyonunda iki 100. yıl logosu tartışma yarattı... Benz Yeşilay, tüm Sinop’u sağlık için pedal ç YEDAŞ Yeni Araç Filosuyla Sahada Daha Gü Hanife Kiriş hanımefendi vefat etti Akü ve mazot hırsızları enselendi Sinop'ta Fuhuş Operasyonu: 5 Gözaltı Boyabatlı Şampiyon Karikatüristler İzmir İrfan Erbaş, Berat Kandili Mesajı Yayıml Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’i 5 Büyükbaş Hayvan Telef Oldu Sinop’lu Vatandaş İmkanlarıyla Mıs KUZKA Sinop Girişim Atölyesi Açılıyor Boyabat Anlam Okulları Açılıyor! Gökçeağaçsakızı Köyü Mevkinde Trafik Kaz Ahmet Kılıçaslan’dan Teşekkür̷ Boyabat’ta Bisiklete Biniyorum Projesi Y Boyabat'ta 25 Yıl Sonra MHP Belediye Mec Hedefimiz BAL Ligi... Sinop Üniversitesine 3 Yılda 63 Yeni Pro "TÜRK İşaret Dili" Kursu Açılacaktır ”Boyabat Tanıtım Sunumları” Mahalledeki Onlarca Kediyi Besliyor BTSO İstihdama Yüksek Katkı Sağlayan Üye Boyabat’ta Okul-Esnaf İşbirliği Gülümser Çakır hanımefendi vefat etti İsmail Akter vefat etti Durağan'da Trafik Kazası: 1 Yaralı Beyinden Beyine Satış Eğitimi Şampiyon Boyabat 1868 Spor Oldu Sinop’ta iş kazası: 1 yaralı Av sezonu bitti, tekneler limana çekildi Maçta Dili Boğazına Kaçan Futbolcu Sahad Teşekkürler Yeşilçam Köyü Hüseyin Musluoğlu vefat etti Gerze'de kurtarma operasyonu Sinop Erfelek Yolunda Trafik Kazası Yusuf Sancar vefat etti Anaokulunda Miniklere Sağlık Uygulamalı Minikler Polisleri Ziyaret Etti Ekmek Kavgasına Bıçak Karıştı 2 Yaralı Minibüs Elektrik Diregine Çarparak Durab Ahmet Türk vefat etti Adalet böyle işledi! Tercüman Yılmaz vefat etti ”Vatandaşımız Köyüne Dönsün, Üreti Futbol Oynamak İçin Geldiği Sinop'ta Gün Tümü

Tevazu


Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri


Oy Verdik Tatlı Dile…


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Satılık Otomobil 57 DT 858


İletişim Yoluyla Dolandırıcılık


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


1-7 Nisan Kanser Haftası


Muhalefet adayları seçimi kazanırlarsa günlerini görür!


Çanakkale’ye sesleniş!


Bir daha söyleyin bakayım, EYT köpük müymüş?


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Nisan ayı ziyaretci sayısı:595871 DtGaNi

* ANASAYFA *