E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Karadeniz, ‘Seçim hukuk ve demokrasi işidir, gönül işi değil’

31 Mart Yerel seçimleri sonrasında İstanbul’da seçim sonuçlarına itirazların değerlendirildiği süreç sekizinci gününü tamamladı. Bu süre zarfında oyların sayımı ve güvenliği için İstanbul’un çeşitli ilçelerinde görev yapan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz tekrar edilen sayımlar ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Geçersiz oyların sayımlarında ilçeler bazında göreceli sonuçların sebeplerine değinen CHP’li Karadeniz; ‘Başta şunu belirtmek isterim ki örgütümüz ve bizler tüm hukuki süreçleri titizlikle takip etmekteyiz halkımız bu konuda müsterih olsun. Gerek yazılı ve görsel medyada gerekse sosyal medyada seçim sonuçları ile çarpıtmalı ifadelere yer verilmesi süreci yıpratmaktan başka bir kazancı olmayan söylemlerdir. İlçelerde geçersiz oyların sayımında gördüğümüz hatalardan kısaca bahsetmek istiyorum. Sonrası gerçekten milletimizin takdiridir. Sayımını gerçekleştirdiğimiz geçersiz oyların birçoğunda ambleme yani logoya basılan mührün gözden kaçması olduğunu tespit ettik. Ancak bu her iki parti için de geçerli olan bir durum. Bazı sandıklarda bunlar geçerli olarak sayılmışken bazılarında hem logonun hem de mührün siyah olmasından kaynaklı fark edilememiş. Bunun bir hata olduğu her iki partiye verilen oylarda olması zaten durumu açıklıyor. Şu an geçersiz oyların geçerli olarak sayılmasında yaşanan bu rakamsal artışın logo üzerine basılan oyların geçerli sayılmasından dolayıdır. Diğer bir husus tutanak birleştirme sırasında partilerin oylarının birbirine veya eksik yazılmasıdır. Bu durum da her seçimde rastlanan itiraza bile gerek kalmaksızın düzeltmet utanakları ile düzenlenerek sisteme işlenen böylelikle düzeltilen ‘maddi hatalardır’. Geçerli ve geçersiz oyların sayısı belli iken, geçersiz oyları da bu kadar incelemiş ve tekrar tekrar sayımı yapılmışken hala farkın kapanmamış olmasından duyulan endişe ile yeniden sayım istemi seçim hukukuna ve içtihatlara aykırıdır.’ dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’ un sözlerini eleştiren CHP’li Barış Karadeniz;. ‘AKP Genel Başkan Yardımcısı hukuk devleti ile uyuşmayan, halkımızı bilerek isteyerek yanlış yönlendiren, ‘Bu rakamlarla bir gariplik olduğunu hissediyor insan’ gibi mesnetsiz söylemlerle sürece zarar veren açıklamalarından derhal vazgeçmelidir. Günlerdir tüm hukuki yolların uygulanmasında parti olarak gösterdiğimiz hassasiyetle, takip ve sayımların en güvenli şekilde yapılması için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Belediye işi gönül işi sloganlarının anlamını şaşırıp, tüm hukuki yolları gönül işine çevirmeye çalışanlara şunu söylemek istiyorum bu süreçte hukuka, demokrasiye ve adalete zarar veremeyeceklerini iyi bilsinler. Sayın Yavuz’un dünyanın ‘en güvenilir ve dürüst seçim sistemi bizde’ ile ‘bu seçimde şaibe vardır’ şeklindeki beyanlarının arasında yalnızca 5 gün var. Üç beş günde kendi söylediklerini yalanlaya bilenlerin bu sürece hiçbir katkısı olamaz. Kendi başarısızlıklarının vebalini bu millete ödetmeye de hakları yok. Ben öyle hissediyorum diyerek seçimin sonucunu tanımamak anayasal düzeni ihlal etmektir ve bu millet bunu affetmez. Başarının cezasız kalmadığı bir seçimlerimiz kalmıştı onu da keyfi olarak hırslarına ve başarısızlıklarına kurban etme derdindeler. Bu tutum ve söylemler, seçme ve seçilme hakkını kullanan vatandaşımızın iradesini yok saymanın yanı sıra Cumhurbaşkanı tarafından atanan kaymakamların seçtiği sandık görevlilerini de töhmet altında bırakmaktadır. Süreci yönetemeyenler, hukuk bilmeyenler bu süreçten uzak dursun. Çünkü seçim hukuk ve demokrasi işidir, gönül işi değil’ dedi.

Tarih:08 04 2019 19:52(370) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: gökbörü 09 04 2019 14:41
şimdi seçim iptal için başvuruyorlar -bu saaten sonra akp lı olmayan kımse oy kullanmasın galıp gelene dek nasılsa tekrarlatılıyor -ulkenın geldığı durum bu işte yazıklar olsun!!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Durağan Arasında Motosiklet Trak Sürücüler Dikkat! Boyabat’ta Sel Çeltik Tarlalarını Sinop'ta otele girmeye çalışan inek gülü Sinop'ta Trafik Kazası: 3 Yaralı Mustafa Özboğa vefat etti Boşuna açmayın bari! Sinop’ta uyuşturucu operasyonu: 3 Sınav Tedbirleri Yetenek Sınavları Yapılacak Kelle Kebaba Tatilcilerde Vatandaşlarda Ayran Zannedip Böcek İlacını İçmeye Kalk Esentepe’de Kendini Eve Kilitleyen Cinayetten Tutuklu Ufuk T. 26 Yıl 3 Ay H Emine Çatak hanımefendi vefat etti Kayıp Can Dostu Aranıyor İsmail Menekşe vefat etti Boyabat Gerze Arasında Feci Kaza: 2 Ölü Kontrolden Çıkan Damperli Kamyon Trafik Sel Ne Varsa Önüne Kattı Önlemler Gece B Çaya Sel Geldi Kargo kamyonu otomobille çarpıştı 2 ölü Traktörle Ot Biçerken Can Verdi Sinoplular, Hıdırellezi kutladı Balkondan düşen genç, tedavi altına alın Sabıkalı kavşakta yine kaza! Kazada ağır yaralanan 4 yaşındaki çocuk Nazif Ulu vefat etti Kemal Kalaycı vefat etti Hüseyin Sarı vefat etti Orta Çarşıya Renk Veren Bakırcılar Çarşı Zeki Papağan İlgiyle İzleniyor Şu Güzelliklere Bakın! ASİDER, Münster Başkonsolosluğuna ziyare Zabiye Irmak hanımefendi vefat etti Satılmış Öztürk vefat etti Dalgın Sürücü El Firenini İhmal Edince A Trafik Ekiplerinin Denetimleri Devam Edi Şevki Kazar vefat etti Tünel Çıkışında Otomobil Takla Attı Duramayan Araç Kadının Ayaklarının Üzeri Yaralıların Dördü Samsun’a Sevk Ed Araç Yaklaşık 50 Metreden Uçtu 7 Yaralı İtfaiye Alevlere Müdahale Etti ve Uyardı Alkolü Fazla Kaçırınca Gözlerini Hastane Zeliha Karaş hanımefendi vefat etti Ramazan Şimşek vefat etti Bekir Ulutaş vefat etti Yılbaşı'nda İndirim, Ramazan ve Bayram'd Tümü

İlçemizde İhalelerde Usulsüzlük Yapan Kurum


Eğitim ve 23 Haziran Seçimi


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


AKParti 17 yılda, ülke yararına hiç mi güzel şeyler yapmadı?


Satılık Otomobil 57 DT 858


VIP’iniz Batsın


1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası


Bayramlık


Kafa Kesen Suriyeliler!


İslam'da özel bir hayvan: Kedi


Yazın Kış Lastiği Kullanmak Sürüş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:367115 DtGaNi

* ANASAYFA *