E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İlk Adımın 100. Yılında İlk Günkü Çoşkuyla

1. Dünya Savaşı, bir başka söylemle Şark Meselesi (Doğu Sorunu), emperyalistlerin, Osmanlı'nın zengin mirasını sulhen paylaşamamaları yüzünden çıkmıştı.

İngiltere'nin başını çektiği, Fransa, Çarlık Rusya'sı ve İtalya'nın dahil olduğu bağlaşıklar (İtilaf) Osmanlı'nın tasfiyesini savaşla gerçekleştireceklerdi.

Osmanlı'nın enerji zengini coğrafyası sömürgeleştirilecek, Türk halkı köleleştirilecekti.

Bağlaşıkların hedefindeki Osmanlı için, Almanya, Avusturya-Macaristan (İttifak) bloğunda yer almak, keyfi bir tercih değil koşulların dayattığı bir zorunluluktu.

Önümüzde iki seçenek vardı. Ya büyük kapışmanın ilk yılı 1914'te teslim olunacak, ya da ölümüne direnilecekti. İkincisi tercih edildi.

Bağlaşıklar, hiç beklemedikleri bu direnişle savaşın 3 yıl daha uzayıp, insani ve ekonomik maliyetinin artmasından sorumlu tuttukları Türkleri en ağır biçimde cezalandıracaklardı!

30 Ekim 1918 Mondros Ateşkesi, kesilecek cezanın önsözü, 10 Ağustos 1920 Sevr ise idam hükmü anlamına gelen sonsözü olarak tasarlanmıştı.

Türklerin cevabi önsözü, 19 Mayıs 1919 ilk adımıyla Samsun'da, sonsöz ise 24 Temmuz 1923'te Lozan'da verilecektir!

Her türlü emperyalist baskıya, tasfiye ve sömürgeleştirme baskısına karşı, Mustafa Kemal öncülüğünde atılan ilk adımın 100. yılında bütün Türkiye yine Samsun'dayız.

Kutsal isyanın izleri ilk günkü kadar canlı ve belirgindir.

Kurtuluşun ve kuruluşun önderinin izleri hepimizi Samsun'a çağırıyor. Kurtuluştan kuruluşa, kuruluştan uygarlık ve çağdaşlığa uzanan rota, bugün için de en sağlıklı, en güvenli rota olmayı sürdürüyor.

İlk adımın 100. yılında, ilk günün coşkusuyla diyoruz ki;

BUGÜN BÜTÜN TÜRKİYE SAMSUN'DUR.

SAMSUN BÜTÜN TÜRKİYE'DİR.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı

Tarih:18 05 2019 13:59(235) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Cömert Ailesinden Teşekkür Mesajı Şehri Yaldız hanımefendi vefat etti Sinop’ta Otomobil Refüje Girdi 1 Y Şükrü Tekin vefat etti Ömer Tiryakioğlu vefat etti Traktör kazasında muhtar hayatını kaybet Paşalıoğlu Köyünde Ev ve Ahır Tamamen Ya Dranas Tüneli İçinde Araç Alev Aldı Kör Kurşun Minik Kıza İsabet Etti 6. Kattan Düşen Genç Kadın Hayatını Kayb Sazlıda iki ev ve iki ahır kül oldu Traktör devrildi: 1 ölü Satılmış İlhanoğlu vefat etti Şakir Kızılaslan vefat etti Fadime Aker hanımefendi vefat etti Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıy 8. Uluslararası Meslek Yüksekokulu Sempo Yağmur kısa sürede sele dönüştü CHP’li Karadeniz’den %1 KDV& Kamyonla Otomobil Çarpıştı 1 Yaralı Sağanak Yağış Durağan’da Etkili Ol Yayaya Yol Verdi Kazaya Neden Oldu Erfelek’te 28 Kök Kenevir Bitkisi Karayolunda Yaya Önceliğine Dikkat Çekti Saksıda 33 Adet, Bahçesinde 8 Adet Hint Taşköprü’de Fuhuş Operasyonu 28 Gö Boyabat’ta Definecilere Suçüstü Ba Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi ile İlg Safiye Soyman Geliyor Fadime Büyükkayıkcı hanımefendi vefat et Gerze'de Silah ve Uyuşturucu Ele Geçiril Yiyecek Arayan Ayı Kamerayla Görüntülend Erfelek Yolunda Trafik Kazası Yaralılar Sinop’ta Yaşlı Adama Araba Çarptı Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Yeni Hizm Ulviye Erdoğan hanımefendi vefat etti Amatör Balıkçı Zıpkınla 10 Kiloluk Levre Tekke Köyü Mevkinde Feci Trafik Kazası: Sadece erkek oldukları için milyonlarcas Ayfer Gök hanımefendi vefat etti Boyabat Durağan Arasında Motosiklet Trak Sürücüler Dikkat! Boyabat’ta Sel Çeltik Tarlalarını Sinop'ta otele girmeye çalışan inek gülü Sinop'ta Trafik Kazası: 3 Yaralı Mustafa Özboğa vefat etti Boşuna açmayın bari! Sinop’ta uyuşturucu operasyonu: 3 Sınav Tedbirleri Tümü

Yazıklar Olsun! Bunları da Yazacak Bir "Yiğit" Arıyorum…


İlçemizde Ekmek Zamlanmış


En uzun gündüzü yaşayacağız


İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı


İmamoğlu, Cumhur İttifakına teşekkür etmelidir


Otun Rengi


Eğitim ve 23 Haziran Seçimi


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası


Bayramlık


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:565020 DtGaNi

* ANASAYFA *