E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Elektiriği Olmayan Mahalle

Çorakyüzü Köyü - Göçerli Mahallesi 1984 yılında elektrikleri, telefonları okulları vardı, mahallede  yaşayan da azaldı, hatta koptu, elektriğin özelleştirilmesi sonrası şimdi karanlıkta yaşıyorlar..

BU ÇAĞDA ELEKTRİKSİZ YAŞIYORLAR!  ÖZELLEŞTİRME(YEDAŞ) ÇARPTI

1984 yılında elektriği olan Durağan ilçesi Çorakyüzü Köyü -Göçerli Mahallesine elektrik idaresinin özelleştirilmesi sonrası YEDAŞ çarptı. 1984 yılında elektriği olan ve mahallede yaz - kış 2 hanenin yaşadığı yaz aylarında sayının 6’ya çıktığı camii dahil 7 abonelik başvurusunun bulunduğu mahalleye elektrik verilmiyor. Her yıl Kurban bayramında gurbettekilerin gelmesi ile şenlenen mahalle görsel güzelliği, tarihi birikimi ile bölgenin özünü koruyabilmiş ender köy yapılarını içinde barındırması ile öne çıkıyor. Her yıl yaklaşık 1000 kişinin katıldığı bayramlaşma yemeği ile mahalleliler gurbetten gelerek ata topraklarında birbirleri ile tanışmanın, kaynaşmanın ve de kavuşmanın heyecanını yaşıyor. Her yeri tarih kokan ve günümüzde artık kalmayan camii yapısı ile vakif camii statüsünü almış ahşap camii ve mahalle ilgi bekliyor. Bir zamanlar elektrikleri döşenmiş, ışıkları yanan, okulu olan mahalleye şimdi elektrik verilmiyor. Gurbetten gelenlerde “biz mahallemizde babalarımızın atalarımızın evlerinde konaklamak yaşamak, emekli olup gelmek istiyoruz. Yetkililere sesimizi duyuramadık abone olduk, elektrik vermediler. Burda yaşayanları hiçe saydılar. Devlet yaptı, özelleştirme bizi unutttu. Direkleri var ama elektiriğimizi vermeyerek bizi cezalandırıyorlar. Burası mezarlığı, okulu ve camiiisi tarih kokuyor. Mezarlıklarımıza her yıl gelip ziyaret ediyor, dua ediyoruz. Atalarımızın ruhuna yemekler verip onların tüttürdüğü ocaklarda konaklamak geçmişi yad etmek istiyoruz. Bizden bunu esirgiyorlar. Burda yaz kış yaşayan 2 hane camiimize bekçilik, mahallemize gelenlere ev sahipliği yapıyor. Onlarda bu çağda elektriksiz hala lüküs lambaları ile yaşıyor. Yetkililer seyrediyor, YEDAŞ iş yapmıyor, köyünüze dönün diyen iktidar temsilcileri de, bizi yönetenlerde sesimize ses vermiyor. Her platformda 6 yıldır bu sorunu dile getiriyoruz. Kimse ilgilenmiyor! Bir zamanlar elektriğimiz, telefonumuz vardı. O zaman devlet vardı, özelleştirme yoktu şimdi bize sahip çıkacak kimse yok mu?” diyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

BİZ TÜRK VATANDAŞI DEĞİL MİYİZ? 6 SENEDİR KARANLIKTAYIZ!

Çorakyüzü köyüne bağlı olan mahallede yaşayan 1. aza Yaşar Güngör “Işık istiyoruz. Elektirğimiz yok. Önce vardı sonra kestirdiler. Şu anda biz 6 senedir ışıksız duruyoruz. Biz Türk vatandaşı değil miyiz? Burda 6 abone 1 tane camiimiz var. Biz her tarafa ulaştık, her işimiz bitti elektriğimizi alamadık. Aboneliğimizi yaptık verdik, bizim işimizi engelliyorlar. Engelleyeni bilemiyoruz, bizim işimiz olmuyor. Bizim burda tarihi mezarlığımız var kaç yıllık bilmiyoruz. Atalarımızı babalarımız dedelerimiz burda yatıyor. İtsanbul’dan kalkıp geliyor köylümüz ama mezarlığa gidemiyoruz. Yolumuz yok yol bağlantılarımızın yeniden yapılmasını istiyoruz” dedi.

MUSTAFA EKER
ŞEHİR GAZETESİ - ŞEHİR AJANS

Tarih:15 08 2019 13:38(934) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Yolunda Kaza Sinop İçin Hepsi Bir Oldu Karadeniz; "Uğur Mumcu, Türk medyasının Sehure Bilgiç hanımefendi vefat etti Zekeriya Pektaş vefat etti Etnoğrafya Müzesinde Yangın Paniği Türkeli yolunda kaza: 1'i çocuk, 3 yaral Sinop'ta kar köy yollarını kapattı YEDAŞ’tan Kırsalda Kesintisiz Ener İstimlak Bedelleri Ortaya Çıktı! Mülk Sa Şehri Özcan hanımefendi vefat etti Hayati Çörekoğlu vefat etti Yapmayın böyle! Avni Balcı vefat etti Basketbolda Ahmet Kandemir dönemi Türkiye yarın sandığa gitse sonuç ne ola Hamsilos Mücadelesi Sonuçlandı! Ramazan Uysal vefat etti Neslihan Somuncu hanımefendi vefat etti Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Bakıma Alınıyo Faruk Karatay vefat etti Sare Ünal Akça Taziye ve Teşekkür Mesajı Türkeli'de battığı çamurdan zorlukla kur Sinop nükleer protestosu olayından 17 ki Barış Karadeniz, Yarı Yıl Tatili Mesajı Aşkın Ayrancıoğlu Uluslararası Yarışmada Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanı Ali Koc Boyabat'a yeni ilköğretim okulu yapılaca Bu Nasıl Yönetmelik Boyabatlı Minik Bebe O Habere Boyabat Kaymakamlığından Açıkla Boyabat’ta Evsiz Kalan Aileye Devl Halim Yel vefat etti Memnune Yılmaz hanımefendi vefat etti Boyabat İİBF'de Lisansüstü Eğitim İmkanı 73. Verem Eğitim ve Propoganda Haftası Boyabat Belediyesi Beyaz Masadan Küstah Seyir Halinde Karşısına Birden Domuz Çık Sare Ünal hanımefendi vefat etti Mehmet Efe vefat etti Ayşe Kızıler hanımefendi vefat etti Kışın Ortasında Anne Kız Eşyaları İle So Mehmet Sözcü vefat etti Trafik Kazası 81 Yaşındaki Traktör Sürüc Marka şehir, Güçlü Başkanın Belediyesind Stadyum Caddesinde Tutuşan Baca Korkuttu Umre Ödüllü Bilgi Yarışmasının Tanıtımı Recep Kuş vefat etti 2019 Raporu Evcil hayvan sahiplerini sevindiren kara Tümü

Hisar Tuğla Kiralık Traktör Aranıyor


Tam İNANACAĞIM ama


Diyabet ihmale gelmez!


Şimdi de İran tehlikesi!..


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun


Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu kadar güzel anlatılabilirdi


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


İlim ve Samimiyet


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:728394 DtGaNi

* ANASAYFA *