E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Köylülerin Su Feryadını Kim Duyacak?
Yetkililerin Keyfi Ne Zaman Gelecek?

Boyabat Akçekese Köyü Üzümlü Mahallesi Zehir İçiyor

Boyabat Akçakese Köyü Üzümlü Mahallesi sakinleri köylerinde bulunan içme suyu kaynağına karışan çamurlu sudan ve kötü kokulardan şikayetçi. Köy meydanında habercilerin köylerine geldiğini duyan yaşlı köylüler ellerinde baston, gözlerinde bir umut ile çeşme başına gelerek feryatlarla sorunlarına çare bulunmasını istediler.

Yıllardır kullanılan kaynağın 6-7 ay önceye kadar gayet sağlıklı ve temiz aktığını ifade eden köy sakinleri şu anda bu suyu içmenin imkansız olduğunu,hem kendilerinin hemde hayvanlarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini sağlık şartlarının bozulduğunu, Boyabat’tan hazır su alacak imkanlarının olmadığını, dereden akan yağmur suyu getirmek için güçlerinin yetmediğine yer verdiler.

Sorun Köyün Üstündeki Taş Ocağı

Köylüler bu kirliğe on yıldır bölgede faaliyet gösteren taş ocağının sebebiyet verdiğini iddia ediyor.Daha önce böyle bir sorun yaşamadıklarını ancak taş ocağında yıkama faaliyeti yapılmaya başlandığı andan itibaren bu sorunun başladığını, taş ocağının köylerinde huzur bırakmadığını hayvanların dahi sudan etkilendiklerine yer verirken, evlerinde içecek suyu zor temin ettiklerini çok mağdur olduklarını konunun acilen çözülmesi gerektiğini, yetkililerin konuyu acil olarak çözmelerini istediler.

Yetkililer Müdahalesi Yeterli Gelmedi

Köylüler ayrıca bu durumu dile getirdiklerinde ,köye inceleme için gelen görevlilerin duruma müdahalesi ile suyun bir müddet düzeldiğini ancak bu dönemde de kimyasal bazı kokuların suya karışması sebebiyle çocuk, yaşlıların ve hayvanların hastalığa yakalandığını ifade ettiler.

Patlayan Dinamitler Köylüyü Tedirgin Ediyor

Kışın 10 hane bulunduğunu, yazları ise bu sayının çok yüksek seviyelere geldiğini söyleyen köylüler patlayan dinamitler ile kayaların altında bulunan hanelerin üzerine parçaların düşmesinden de rahatsız. Daha büyük taşların düşmesini de olası gören Üzümlü Mahallesi vatandaşları tedirginliklerini sert dille ifade ettiler.

Yetkililerin Keyfi Ne Zaman Gelecek?

Köye su taşımanın zorluğundan bahseden köylüler,köyde yaşayan yaşlı insanların olduğunu evinden dahi çıkamadığını, bu sorunun aylardır devam ettiğini, Boyabat’ta konuyu yetkililerin bildiğini fakat aylardır çözüm beklediklerini ifadelerine yer verdiler.

Haber Merkezi olarak kamuoyu adına yetkililere soruyoruz…

Köyün su sorununu çözmek için köyün üst kısmında çalışan ve halk sağlığına tehditler savuran çevreyi kirleten, doğal hayata zarar veren taş ocağına işlem yapamayacak kadar aciz misiniz? Bu taş ocağının torpili bu yaşlı insanları mağdur edecek kadar güçlü mü? Sizler o makamlara Boyabat’a bu insanlara hizmet etmek için, bu insanlara iyi yaşam şartları sunmak için görevlendirilmediniz mi? Sizler vatandaşların sağlığından sorumlu değil misiniz? Sizler ayağınıza gelen mağdur insanlara “isterseniz köyünüze başka yere taşıyalım” deme hakkına sahip misiniz? Fakat, sizler çevreye zarar veren, doğal yaşamı hiçe sayan kişi yada kişilere dur demek için burada değil misiniz?

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.comTarih:28 11 2018 20:38(1359) Facebook'ta Paylaş

7. Yorum: ibrahim_can.0057 30 11 2018 14:05
su fotolarda feryat eden insanların feryadı elbet duyulur o yaşını almış insanların hakkıdır lütfen

6. Yorum: daylulu kerem 29 11 2018 18:13
yetkililer göreve beyler.arıtma cihazı mı takılacak bir depo gibi bir şey neyin mi yapılacak? bir an evvvel halk sağlıklı suya kavuşturulmalıdır.

5. Yorum: 11 köy 29 11 2018 11:46
senin suyunu düşünen kim varsa yoksa rant her kes konuşur akp yapar.

4. Yorum: ramazan kandemir 29 11 2018 08:05
bu rezilik kac aydır bu sitelerde dönüyor ve hağla oranın devletin atadığı halka hizmet için bürokatlar koltuklarında rahat oturuyorsa o bürokratlar görevlerini yapmıyopr demektir.

3. Yorum: yortanlı 29 11 2018 07:30
evet o idareciler neyi bilir

2. Yorum: :) 29 11 2018 07:01
massllah masallah herkez konusuz akp yandaslari ahada bole yapar iste dua edin suyuniz akiyir kirlide olsa ya hic akmasa nolcak :))

1. Yorum: . 28 11 2018 23:31
devletin soğana gücü yetmiyor.suya mı yetecek?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Gece Yarısı Kuşları Ve Kafesleri Çalan Z Sürpriz olmadı! Boyabat Meydan Projesi’nin İlk Kur MHP İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan Ad MHP'de yeni bir aday mı var? "Arıcılık" kursu açılacaktır Kadir Günal vefat etti Sinop MHP'de istifa Sündüs Gümüş hanımefendi vefat etti Yaban Keçisi Diye Vatandaşın Keçisini Vu MHP Sinop İl Yönetiminde Revizyon Turan Erkul vefat etti Acil Yardıma Bekleniyorsunuz Süleyman Öztürk vefat etti Bilal Acar vefat etti Bir Çelenk Bile Göndermediler! MHP Genel Başkan Yard. Yaşar Yıldırım, B Mustafa Demircan, İl Genel Meclis Üyesi Haber 57 Gazetesi 18 Yaşında Aydilge Sinop'ta Konser Verdi AYM: Erişim engeli özgürlük ihlali Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım Toprağa V CHP Sinop Belediye Başkanı Adayı Barış A İl Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım’ın Cenaze MHP Durağan İlçe Başkanı Osman Yıldırım Durağan Belediyesi Eski Başkanı Kazada H EYT yine AKP-MHP engeline takıldı Polis Ekipleri 3 Cezaevi Firarisini Yaka Engelsiz bankacılık ve ATM’ler Trafik Kurallarına Uyalım, Uymayanları U Japonya, Sinop’taki nükleer santra TMVFL Orta Karadeniz Bölgesi üçüncü haft Boyabat İlçe Emniyet Müdürlüğüne Mustafa 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı Kamyonla Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yar Sinop Ayancık Yolunda Kaza: 1 Ölü Sandıktan “Barış” çıktı Kaza Sonrası Kavgayı Polis Yatıştırdı Türkeli’de ölü yunus karaya vurdu Ünzile Büber hanımefendi vefat etti Jandarmadan Kaçak Kazı Yapan Defineciler Şimşirgil'den Ayancık'ta önemli mesajlar Boyabat’ta Çıkan Yangında Konteyne Jandarmadan Avcılara Sıkı Takip Çıkan Yangında Alevlere Boyabat İtfaiyes 2018 Yılı Aralık Ayı Nöbetçi Eczane List ŞEGAL Öğretmeni Mesut Çöklü Vefat Etti Sabiha Akkoca hanımefendi vefat etti Tümü

İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Engelden uzak erişilebilir hayat mümkün


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:341523 DtGaNi

* ANASAYFA *