E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Engelsiz bankacılık ve ATM’ler

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
4 Aralık 2018

Dün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ydü. Yurdumuzun dört bir yanında etkinlikler düzenlendi, farkındalık oluşturmak için yürüyüşler gerçekleştirildi.

Engelli bireylerle kamuda görev yapan bürokratlar, belediye başkanları, birim amirleri ve STK temsilcileri bu özel gün dolayısıyla bir kez daha bir araya geldi.

Engelli ve yakınları tarafından ikamet ettikleri apartmanda, yürüdükleri sokaklarda, gezintiye çıktıkları parklarda, ulaşım araçlarında, kamu binalarında, teknoloji ürünlerinde yaşadıkları sorunlar, çekilen sıkıntılar tek tek anlatıldı. Yığınla şikâyet dile getirildi, talepler oldu.

Türkiye nüfusun yüzde 12’si şu veya bu şekilde engelli vatandaştan oluşuyor. Görmüyor, işitmiyor, elini, kolunu, ayağını kaybetmiş. Zihinsel engelli, otistik vs...

Bu insanlar sizin bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz ya da annemiz, babamız. Onlarla birlikte yaşıyoruz.

Kimisini yolda tekerlekli sandalye ile görüyoruz, kimisini elindeki beyaz bastonla.

Sokaklarımızda, caddelerimizde, parklarımızda onlarla beraberiz.

Engelliler kanunu 2005 yılında TBMM’de kabul edildi. Ardından hazırlanan yönetmelikler yayımlandı.

“Zaman su gibi akıyor!” diyorlar ya, işte o tarihten bu yana on sekiz yıl geçmiş.

Vatandaşın kullanımına sunulmuş açık alanlarda onlarca teknoloji ürünü var.

İnsanlar gündüz gece demeden diledikleri vakit faydalansınlar, ihtiyaçlarını karşılasınlar diye.

Bu ürünlerden biri de bankacılık hizmetlerinde kullanıma sunulmuş ATM cihazları. Edindiğimiz bilgiye göre bunların sayısı 60 binin üzerine çıkmış.

Görünen köy kılavuz istemez demiş atalarımız. Gördüğümüz kadarıyla hemen hemen her cadde üzerinde ve apartman zemin katında mevcut. Güzel bir hizmet.

Ne var ki yurdumuzun çoğu illerinde bu cihazlarda engelsiz bankacılık hizmeti sunulamıyor. Kabul etmeliyiz ki engelli erişimine uygun olmayan cihazların sayısı küçümsenemeyecek çok.

Engelli bireylerin bankacılık hizmetlerinden sorun yaşamadan yararlanması amacıyla hazırlanan yönetmelikte ATM cihazları, şubeler, POS cihazları, internet bankacılığı ve çağrı merkezlerinde uyulması gereken düzenlemeler yer almasına karşın eksikler henüz giderilmiş değil.

Sinop’ta yaşayan engelli bir vatandaş banka ATM’sinden maaşını çekemediğinden şikayetçi. Şehirde yaşayan tüm engelliler adına hareket ederek hakkı olan bir hizmetin verilmesi için yetkililerden, banka görevlisi olmadığı zamanlarda da maaşını başkasının yardımına muhtaç olmaksızın bir başına çekebileceği ATM konulmasını, ya da var olanı erişime uygun hale getirecek düzenleme yapılmasını istiyor.

Bankaların, bankacılık hizmetlerinde engelli müşterileri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurmak, gereken erişilebilirlik standartlarını sağlamak zorunda olduklarını biliyoruz. Banka yetkililerinin bu tür taleplere duyarlı olmasını ve ihtiyaçların biran evvel karşılanmasını umuyoruz.

Erişilebilirlik üzerine yapılan çalışmaların bir lütuf olarak değil, uzun süredir eksikliği hissedilen hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görülmesi gerektiği inancındayız.

Tarih:04 12 2018 18:20(179) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Gece Yarısı Kuşları Ve Kafesleri Çalan Z Sürpriz olmadı! Boyabat Meydan Projesi’nin İlk Kur MHP İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan Ad MHP'de yeni bir aday mı var? "Arıcılık" kursu açılacaktır Kadir Günal vefat etti Sinop MHP'de istifa Sündüs Gümüş hanımefendi vefat etti Yaban Keçisi Diye Vatandaşın Keçisini Vu MHP Sinop İl Yönetiminde Revizyon Turan Erkul vefat etti Acil Yardıma Bekleniyorsunuz Süleyman Öztürk vefat etti Bilal Acar vefat etti Bir Çelenk Bile Göndermediler! MHP Genel Başkan Yard. Yaşar Yıldırım, B Mustafa Demircan, İl Genel Meclis Üyesi Haber 57 Gazetesi 18 Yaşında Aydilge Sinop'ta Konser Verdi AYM: Erişim engeli özgürlük ihlali Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım Toprağa V CHP Sinop Belediye Başkanı Adayı Barış A İl Bilgilendirme Toplantıları Sona Erdi Ali Dalkılıç ve Osman Yıldırım’ın Cenaze MHP Durağan İlçe Başkanı Osman Yıldırım Durağan Belediyesi Eski Başkanı Kazada H EYT yine AKP-MHP engeline takıldı Polis Ekipleri 3 Cezaevi Firarisini Yaka Engelsiz bankacılık ve ATM’ler Trafik Kurallarına Uyalım, Uymayanları U Japonya, Sinop’taki nükleer santra TMVFL Orta Karadeniz Bölgesi üçüncü haft Boyabat İlçe Emniyet Müdürlüğüne Mustafa 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı Kamyonla Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yar Sinop Ayancık Yolunda Kaza: 1 Ölü Sandıktan “Barış” çıktı Kaza Sonrası Kavgayı Polis Yatıştırdı Türkeli’de ölü yunus karaya vurdu Ünzile Büber hanımefendi vefat etti Jandarmadan Kaçak Kazı Yapan Defineciler Şimşirgil'den Ayancık'ta önemli mesajlar Boyabat’ta Çıkan Yangında Konteyne Jandarmadan Avcılara Sıkı Takip Çıkan Yangında Alevlere Boyabat İtfaiyes 2018 Yılı Aralık Ayı Nöbetçi Eczane List ŞEGAL Öğretmeni Mesut Çöklü Vefat Etti Sabiha Akkoca hanımefendi vefat etti Tümü

İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Engelden uzak erişilebilir hayat mümkün


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:342559 DtGaNi

* ANASAYFA *