E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Rahmetin Sabırla Buluştuğu Zaman: Ramazan

Ramazan, bereketin, ilahi lütuf ve bağışlanmanın adıdır. Evveli rahmet, ortası mağfiret sonu cehennemden kurtuluştur. Çünkü yüce kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlamıştır. Ramazan gök kapılarının açılıp kutlu nebiye ilk vahyin indiği zaman dilimidir.

Kur’an-ı Kerim Ramazan ayını şöyle tarif eder: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler oruç tutsun…” (Bakara Suresi, 185)

Ramazan ayının ayırıcı özelliği sadece Kur’an’ın indirilişi değil aynı zamanda oruçla geçirilen bir ay olmasıdır. Üstelik bin aydan daha hayırlı olduğu ifade dilen “Kadir Gecesi” de bu ay içerisindedir. Oruç, sabrı ve şükrü harmanlayan, isyan kapılarını kapatan bir ibadettir. Üstelik sadece biz Muhammed ümmetine değil bizden önceki ümmetlere de farz kılınmıştır.

Oruç bedenen yapılan bir ibadet olmakla birlikte aynı zamanda insanı ötelere taşıyan manevi bir yolculuktur. Bizi temizler, ruhlarımızın manevi pasını arındırır. Araplar kiri ve tozu temizleyen yağmura “ramza” derler. Bir görüşe göre Ramazan kelimesi işte bu temizlemek anlamına gelen kökten türemiştir. Çünkü Ramazan yağmurun tozu, kiri, pisliği temizlemesi gibi insanı günahlarından temizler. Ramazan ayı ismini nereden alırsa alsın kulun açlık ve susuzluğunu umursamadan nefsini sabırla terbiye ettiği, rahmet sağanağının hırs ve bencilliklerimizi silip süpürdüğü bir aydır.

Oruç insana birçok erdemin yanında en çok sabrı öğretir. Efendimiz (AS) “İman, sabırlı olmaktır.” buyurmaktadır. (İbni Hanbel, IV, 385) Oruç için de bu yüzden olsa gerek “Sabrın yarısıdır.” ifadelerini kullanır. Oruç tutmak dünyada alabileceğimiz en büyük ödüldür. Ahiretteki mükâfatı ise tamamen Allah katındadır. Bir kutsi hadiste “Âdemoğlunun yaptığı iyilikler on ile yedi yüz katına kadar katlanarak ödüllendirilir. Fakat oruç böyle değildir. Çünkü oruç bana aittir. Kişi süfli arzularını, yemesini, içmesini sadece benim rızamı kazanmak için terk ettiği için oruçluya ödülünü ben veririm.” buyurulmaktadır. İşte bu yüzden Ramazan “On bir ayın sultanı” olmuştur.

İlahi bir ihsan olan Ramazan’ı fırsat bilmeli hem gündüzünü hem gecesini kurtuluşumuza vesile olacak ibadet ve davranışlarla değerlendirmeliyiz.

ORUÇ İLMİHALİ: Oruçlu olduğunu bildiği halde bir kimse dikkatsizliğinden dolayı örneğin abdest veya duş alırken boğazından aşağı su kaçsa, yüzerken su yutsa vb. orucu bozulur ve üzerine kaza gerekir. (Kaynak: Diyanet İslam İlmihali)

GÜZEL SÖZ: Oruç insanın her yıl bir ay katıldığı ruh şölenidir. Üstün insanların davetli olduğu bir tabiatüstü ziyafet, bir gök sofrasıdır. Yani samanyolunda ziyafet… Sezai Karakoç

(Kaynak: Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç)

RAMAZAN MANİSİ:

Şükür bu aya girdik
Akşam hilali gördük
Sevinçlere gark olup
Yüzü secdeye sürdük
On bir ayın sultanı
Kıymetlidir her anı
Süslersin şu cihanı
Hoş geldin ya Ramazan (Kaynak: Diyanet TV)

Hazırlayan: Ayşe Gül Gürbüz / İl Müftü Yardımcısı

Tarih:18 05 2019 14:17(305) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Cömert Ailesinden Teşekkür Mesajı Şehri Yaldız hanımefendi vefat etti Sinop’ta Otomobil Refüje Girdi 1 Y Şükrü Tekin vefat etti Ömer Tiryakioğlu vefat etti Traktör kazasında muhtar hayatını kaybet Paşalıoğlu Köyünde Ev ve Ahır Tamamen Ya Dranas Tüneli İçinde Araç Alev Aldı Kör Kurşun Minik Kıza İsabet Etti 6. Kattan Düşen Genç Kadın Hayatını Kayb Sazlıda iki ev ve iki ahır kül oldu Traktör devrildi: 1 ölü Satılmış İlhanoğlu vefat etti Şakir Kızılaslan vefat etti Fadime Aker hanımefendi vefat etti Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıy 8. Uluslararası Meslek Yüksekokulu Sempo Yağmur kısa sürede sele dönüştü CHP’li Karadeniz’den %1 KDV& Kamyonla Otomobil Çarpıştı 1 Yaralı Sağanak Yağış Durağan’da Etkili Ol Yayaya Yol Verdi Kazaya Neden Oldu Erfelek’te 28 Kök Kenevir Bitkisi Karayolunda Yaya Önceliğine Dikkat Çekti Saksıda 33 Adet, Bahçesinde 8 Adet Hint Taşköprü’de Fuhuş Operasyonu 28 Gö Boyabat’ta Definecilere Suçüstü Ba Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi ile İlg Safiye Soyman Geliyor Fadime Büyükkayıkcı hanımefendi vefat et Gerze'de Silah ve Uyuşturucu Ele Geçiril Yiyecek Arayan Ayı Kamerayla Görüntülend Erfelek Yolunda Trafik Kazası Yaralılar Sinop’ta Yaşlı Adama Araba Çarptı Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Yeni Hizm Ulviye Erdoğan hanımefendi vefat etti Amatör Balıkçı Zıpkınla 10 Kiloluk Levre Tekke Köyü Mevkinde Feci Trafik Kazası: Sadece erkek oldukları için milyonlarcas Ayfer Gök hanımefendi vefat etti Boyabat Durağan Arasında Motosiklet Trak Sürücüler Dikkat! Boyabat’ta Sel Çeltik Tarlalarını Sinop'ta otele girmeye çalışan inek gülü Sinop'ta Trafik Kazası: 3 Yaralı Mustafa Özboğa vefat etti Boşuna açmayın bari! Sinop’ta uyuşturucu operasyonu: 3 Sınav Tedbirleri Tümü

Yazıklar Olsun! Bunları da Yazacak Bir "Yiğit" Arıyorum…


İlçemizde Ekmek Zamlanmış


En uzun gündüzü yaşayacağız


İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı


İmamoğlu, Cumhur İttifakına teşekkür etmelidir


Otun Rengi


Eğitim ve 23 Haziran Seçimi


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası


Bayramlık


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:565248 DtGaNi

* ANASAYFA *