E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İl Müftüsü Çelik “Cami Denilince Akla Gelen Kişi Din Görevlisidir.”

Diyanet İşleri Başkanlığı, 1986 yılından itibaren 1-7 Ekim tarihleri arasını kapsayan Ekim ayının ilk haftasını “Camiler Haftası” olarak kutlarken, aslında camilerin din görevlilerinden ayrı düşünülemeyeceği gerçeğinden yola çıkarak 2003 yılından itibaren bu haftayı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” adıyla kutlamaya başlamıştır. Nitekim “cami” denilince akla ilk gelen kişi “din görevlisi” olmaktadır.

Bilindiği gibi camiler tarih boyunca İslam toplumunun beşiği olmuş ve içerisinde nice nesiller din görevlilerinin fedakârane gayretleriyle yetişmiştir. Müslümanlar camilerden uzaklaştığı dönemlerde her zaman maddi ve manevi sıkıntılara maruz kalmışlar ve bir din görevlisinin rehberliğinde hayatın kalbi olan camilerde birleştikleri dönemlerde ise huzur, birlik ve beraberliğe kavuşmuşlardır. Bu bağlamda Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle her yıl farklı bir temayı ön plana çıkaran Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl "Cami ve Hayat" temasını belirlemiştir. Bu konu çerçevesinde bir hafta boyunca yapacağımız çeşitli etkinliklerle camilerimizin ve din görevlilerimizin hayatımıza kattığı anlam ve değerleri toplumumuzla paylaşmaya çalışacağız.

Camiler sadece belli vakitlerde ziyaret edilen ve cenazelerin kaldırıldığı mekânlar olmanın ötesinde toplumun nefes aldığı, manen beslendiği, hayata anlam katan huzur merkezleridir. İlk mescit ve insanlığın ilk evi olan Kâbe, Kuran’da insanlar için güvenlik kaynağı ve kıyam mekânları olarak ifade edilmiştir. Dolayısıyla camilerin topluma hayat veren, cemiyetlerin dirilişine ve ayağa kalkışına kaynaklık edebilecek bir niteliğe sahip olduğunu ifade etmek gerekir.

Din görevlisi ise; namaz kıldırma memurluğunun çok ötesinde “cami merkezli bir hayat” için insanlara hikmetle dokunabilen, dünya ve ahret mutluluklarını kazanabilmeleri için gece gündüz çaba sarf eden Peygamber varisleridir. Huzursuz ve mutsuz gönüller için manevi destek veren bir umut ışığıdır. Öksüz, yetim, kimsesiz ve haksızlığa uğramış kişiler için emin ve güvenilir bir dayanak ve sığınaktır. Acımasız, katı kalpli suçlular için ıslah edici bir mürebbidir. Kin ve nefretle dolu kalplere sevgi aşılayan bir gönül doktorudur. Her türlü günah kirine bulaşmış kimselere pişmanlık ve tövbe kapılarını gösteren bir yol göstericidir. Toplumun ahlâkî değerlerini koruyan ve toplumsal yozlaşma ve kötürümleşmeye karşı yardımlaşma, dayanışma, birlik beraberlik ve kardeşlik duygularını pekiştiren hasbî bir lider ve rol modeldir.

Bu vesileyle Camiler ve Din Görevlileri Haftasının ülkemize, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini, camilerimizin layık olduğu cemaate ve din görevlilerimizin de hak ettikleri değere kavuşmalarına vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Tarih:02 10 2019 13:55(356) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: mustafa kınay 09 10 2019 19:24
sn.müftüm öncelikle dingörevlilerinin sendikası olmaz.şu sendika ak partililerin.bu sendika mhp lilerin.şu sendikaya üye ol senin işini hallederiz.gibi işler din görevlilerini böler parçalar.bu itibarla yetkililerden öncelikle il müftüsü olarak bunu istemenizi dileriz.din görevlileri bölük pörçük olduğu müddetçe din görevlileri haftası olmaz.sendikalar yokken hocalarımız din görevlileri derneğinde bir bütün olurlardı.hangi hocanın hangi cemaatin sıkıntısı varsa hepsi birden o noktaya koşardı.birlikten kuvvet doğar.sendikacılıktan ihtilaflar doğar ve çoğalır.

4. Yorum: köylü 03 10 2019 15:42
sagıdeğer il müftümüz sizden ricam bu hocaları bir teftiş edin hele hele köy camii hocalarını bı köylüye sorun bakalım ne kadar memnun hocadan bazı hocaların işi inek beslemek pazarcılık yapmak camı ve çevresini çöp getiriyor hoca inek gütmede ahır temizlemede pazarda yağ yoğurt peynir satmada pazarda sebze satmada birde bu hocalarada bir rotosyon getirilsin bir yerde 5 yıldan fazla durmasın adam kaşarlanıyor asli görevini unutuyor köy camı imammlarının denetlenmesini ve köy halkından memnun olup olmadıklarını ve yeterli dini bilgi verip vermediklerini hal haraketlerini bir araştırırsanız buna göre gereğini yaparsanız allah razı olsun derim boyabat köyleri adına.

3. Yorum: yolumbozuk 03 10 2019 10:11
seçimler de din sömürmekte üstlerine yok devlet bütçesinden yolsuzluk yapmakta üstlerine yok taciz de üstlerine yok etek altı video çekmek de üstlerine yok çocuk istismarın da üstlerine yok yalan yanlış vaaz vermek de üstlerine yok

2. Yorum: eğitimci 02 10 2019 22:54
müftü itiraf etmiş, din görevlisi namaz kıldırma memuru olmuş, ama öyle olmaması lazım diyor

1. Yorum: he öyle 02 10 2019 22:19
bırak bu işlet müftü efendi para vermeseler caminin yolunu bilmeyecek hocalar tanırım ben tatil izin gününde camiye gitmeyen imamlar tanırım az hakkını verin %90 ek iş yapıyor sebep rahatlık önce bu işlere el atsınlar herkes uyandı hocalık imamlık zamanında el üstünde tutulur köyde taşrada sözü geçen dinlenen danışılan insanlar olurlardı şimdi kiler başkalarının hazır beyitlerini okuyarak algı yaratmaktan siyaset yapmaktan başka bir işe yaramaz oldular yazık ...


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Barış Karadeniz, 21 Ekim Dünya Gazetecil Boyabatlı Uzman Onbaşı Mutlu Can Meşeci YBO’lu Aziz Göveli'ye Karikatürde Erdem Ay vefat etti Boyabat Panayırında İş Tuvalet Parasına Boyabat’ta Yağlı Güreşler Yapıldı Boyabat 1868 Spor-Merzifonspor: 0-1 Nazik Akbaş hanımefendi vefat etti Sündüs Bender hanımefendi vefat etti Gerze ilçesinde çıkan yangında ev, ahır Boyabat Kalesinde mahsur kalan 2 köpek k Belediye Meclisi Barış Pınarı Hareketı B Şakir Aydın vefat etti AFAD Ekipleri Boyabat Kalesinde Operasyo Erfelek'te İzinsiz Kazı Yapan 4 Kişi Yak Aralık'a Kadar 2000 Haneye Doğalgaz Bağl Yoldan Çıkan Otomobil Bahçedeki Çam Ağac Boyabat Panayırı Kaç Yıllık? Trafik Ekipleri Taksileri Denetledi Sinop Üniversitesi Senatosundan Barış Pı Sinop’ta Okul Servisi Trafik Kazas İşler karışıyor gibi! Türkeli'de terör bahanesiyle 32 bin lira Ahmet Şimşek vefat etti Şükrü Cünbük vefat etti Biz devletimizin aldığı bu kararın arkas Yaykıl Kavşağında Tanker Alev Aldı Nizamettin Eren vefat etti Genç Mühendisin Ayaklarının Üzerinden Ka Hani Öncelik Yaya Vatandaşındı Boyabat’lı Vatandaş Taşköprü’ 90 Yaşındaki Ev Sahibini Bıçakla Öldürdü "Okul-Sanayi İşbirliği" Projesi Kemer Hayat Kurtardı Belediye'de Kiralık 4 Aracın Bedeli Yıll 1074 Çankırı Spor- Boyabat 1868 Spor: 2- OSB yönetimi toplandı Türkeli'de seyir halindeki otomobil alev Gerze’de Bir Araya Geldiler Uyuşturucu Özgürlüğün Sonu Zeynep Kurt hanımefendi vefat etti Saraydüzü-Durağan Kavşağında Trafik Kaza Beton Mikserinin Altında Kalan Kadın Hay Satılmış Kabasakal vefat etti Vay inek vay ! Pazar Yokuşunda Trafik Kazası Sinop’ta 4 Adet Villa Alevlere Tes Boyabat Osman Köyü Girişinde Otomobil Te Sokak Köpekleri Sahipsiz Değil Tümü

Kaldırımlar ve insanlar


İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Guevara"


Hastaneler ve Cerrahpaşa


Osmanlı’da hayvan sevgisi


Crystal Bistro’dan “Artan Lezzet, Azalan Fiyatlar” Kampanyası


Eşeğin Mertebesini Yükseltirsen


Kılavuzu Karga Olanın...


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ekim ayı ziyaretci sayısı:491715 DtGaNi

* ANASAYFA *