Yayın Tarihi:18 10 2012 20:43(63520)
0105_DoganSezgin1.jpg

Ters miyiz?


Tersime geliyorsun, ters ters bakma, ters ters konuşma, tersinden kalkmış, amma ters adam, işlerim hep ters gidiyor. Dilimize yerleşen terslikle ilgili sözler. Hatta terslikler hayatımıza o kadar girmiş ki, şarkılara bile konu olmuş."Dünya tersine dönse" demiş sanatçı. Gerçi dünya tersine dönse asıl o zaman görürüz tersliği.

Sadece sözlerde kalmamış terslikler, hayatımız tersliklerle dolu. İşte size bir kaç örnek:

_ Çocuklarımızı çok severiz, ama paket paket sigara içeriz. Kendimizi zehirlerken, çocuğumuzu da zehirleriz."Ben çocuğumun yanında içmiyorum" derseniz, kendinizi zehirleyip, çok sevdiğiniz yavrunuzu babasız bırakma ihtimalini hiç düşündünüz mü?

*** *** ***

-Doktora gidersiniz, size kesinlikle sigara içmemenizi, bunun çok tehlikeli olduğunu anlatır. Biraz sonra bir bakarsınız aynı doktor dışarıda sigara içer. Hele biz öğretmenler elimizde sigara ile sigara içen öğrenci kovalayıp, bir de onlara ceza vermeye kalkarız.

*** *** ***

-Çocuk sevgisi bambaşkadır. Onları mutlu görmek her babanın arzusudur. Biz de onları mutlu etmek için kucağımıza alıp, arabanın direksiyonuna geçer, birlikte araba kullanırız. Oysa biz ne kadar iyi araba kullanırsak kullanalım, arkadan başka bir aracın bize çarpmayacağını, ya da karşı şeritten bir aracın bize aniden vurmayacağını garanti edebilir misiniz? Çarpma anında bağrınıza bastığınız yavrunuzun, sizinle direksiyon arasında sıkışıp kalmayacağını, açılan hava yastığının çocuğunuzu boğmayacağını garanti edebilir misiniz? Ama olsun biz çocuğumuzu çok severiz.

*** *** ***

-Camiye gideriz.Bazı camilerin kapılarında kocaman "sağlığımız açısından çorapsız girmeyin" yazar.Ama biraz sonra vatandaş ıslak ayakları ile yanınızdan geçip ön saflara doğru ilerler.Sizin yanınızda,secde yapacağınız yerde ayak izlerini de bırakmıştır.Yanında temiz çorap taşıma imkanı olmayabilir.bunu çok ters saymayalım.Fakaaaat!...Kapıda yine kocaman cep telefonlarını kapatalım diye uyarı yazısı olmasına ve müezzinin namaza başlarken ikaz edişine rağmen aldırmayanlara ne diyelim? Namaza başlarsınız .Biraz sonra önce yavaştan ve gittikçe artan bir sesle oyun havası çalmaya başlar.Haydaaaa!... Bazen de dizi müziği çalar. Abimin zevkine göre artık. Gerçekte terslik yok, adamcağızın holdingi vardır, işleri aksar.15-20 Dakika onun için önemlidir. Dünya işlerini aksatmamak lazım... Ben de ters konuşmaya başladım. Sanki benim gibi emekli memur.

Geçenlerde Boyabat dışında daha da ilginç olay oldu. Namazı bitirdim, selam verdim. O sırada bir kaç saf önümde orta yaşlarda bir şahsın telefonu çaldı. Adamcağız çok kibarmış(!) hemen telefonu açtı: "Ben namazdayım, sırası mı şimdi?" diye arayanı bir güzel tersledi. Eh arkadaş haklı, ters zamanda aramayacaksın.

*** *** ***

-Bakın beni ters anlamayın. Kimsenin inancına karışma gibi hakkımız yok. Zaten haddimiz de değil. Kişinin kendi tercihidir ama bir terslik var mıdır? Bilemem. Vatandaş ramazana inanmaz, ramazan bayramını kutlar. Bir arkadaşa sordum. Farklı şeyler hocam terslik yok dedi. Recep, şaban, ramazanı sevmeyen, bayramı sevebilir.

*** *** ***

-Küfür acizlik ifadesidir. Dinimizde günah, kültürümüzde ayıptır. Ancak küfürsüz gün geçmez. Hele bizim memlekette adeta pekiştirme sıfatı. Gezmeye giderken bile sağlam olsun diye cümlenin sonuna eklenir. Kişinin kendisine küfür edilince kavgalar çıkar, hatta sonu ölüme bile varır. Ama küfreden kişi "adamın yüzüne bastım kalayı" diye öğünür.

*** *** ***

Öğrenci herhangi bir dersten yüksek not almışsa "100 aldım " der, not zayıfsa "20 geldi "der. Sanki zayıf notu kargoyla başkası gönderdi.

*** *** ***

-Güneşli havada bildiğim kadarıyla güneş gözlüğü göze takılır. Ama bakıyorum, bilhassa genç kızlarımız, güneş tepede kızdırırken, gözlerini kısarak gezip, gözlük başta dolaşıyorlar. Bir terslik var ama anlayamadım.

*** *** ***

-Vatandaş oğlunu başkasının kızıyla dolaşırken görürse,"Vay benim çapkın oğlum " diye bıyık altından kıs kıs güler. Ancak kızını başkasının oğluyla görürse, havalara çıkar. Kıza hakaretler edilir, şiddet uygulanır, bir takım yasaklar gelir.

*** *** ***

-Gençler birbirlerini severler, hem de çok severler. Her saniye sevdiğini sayıklar, o olmadan yaşayamayacağını düşünürler ve evlenirler. Bir süre sonra o çok sevdiği insanla beraber yaşayamayacağına karar verir. Bu defa birbirlerine hakaret edip nefretle ayrılırlar. Hadi buyurun bakalım.

*** *** ***

-Siyaset yazmayı sevmiyorum. Ama bunu yazmadan geçemeyeceğim.

Seçimden önce siyasetçiler vatandaşın peşinde gezer, seçimden sonra bu gezmeler tersine döner. Bu defa vatandaş siyasetçinin peşinde "KOŞAR".Hatta bazen kovalamaca bile oynanır.

Bu terslikler böylece uzayıp gider. Terslik yaşamayalım diyorum ama ne yapalım Nasrettin Hoca bile merkebine ters oturmuş.

Facebook'ta Paylaş

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

İYİ Partili Mor bekleneni yaptı


Mevlid Kandili'niz Kutlu Olsun


Her Şey Anlaşıldığında...


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


e-Seçim Sistemi


Doğa Kendinin Olanı Geri Alır


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Zam Yağmuru!


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1444


Vergi Bağlandı


Şafak Akça yazdı: Eğitimde rasyonel zemine nasıl dönülür?


2023 Boyabat Cumhurbaşk. 2. Tur Seçimi Sonucu (28 Mayıs 2023)


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


Boyabat'ın 2022 yılı nüfusu belli oldu


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Davulcunun Kefen Parası


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Eylül ayı ziyaretci sayısı:

304328


Tasarım:DtGaNi