Gün gelir değişimde değişir

Türkiye, 14 Mayıs'ta milletvekillerini, daha sonra da 28 Mayıs ikinci turunda yapılan tarihi seçimle Cumhurbaşkanını seçti.

Geleceğe beraber yürümek

Türkiye’nin bir seçimi daha geride kaldı. Hamdolsun seçim sürecinde sağduyu hâkim oldu; yurt genelinde kayda değer olumsuz bir vaka yaşanmadı.

Kazanan Türkiye oldu

28 Mayıs Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 2’nci turu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güven tazeleyerek 13. Cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonuçlandı.

Sığınmacılar ve kira artış

Ülkemizde 13’üncü Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci tur süreci devam ediyor. İlk önce yurtdışı seçmeni sandığa gitti. Rehavete kapılmayan vatandaşlar sandıkların konulduğu mahallere âdete koştu. Oy kullananların sayısı neredeyse dün itibariyle 2 milyona ulaştı.

Hak eden kazanacak!

Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri ilk turda kesin olarak kazanmak için gereken yüzde 50+1 oy alma barajına ulaşamadığından, 28 Mayıs'ta ikinci tur oylama yapılacak. Seçim takvimi yine Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yetkisinde ve sorumluluğunda işleyecek.

Kazanan “Sağduyu” oldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2’ncisi (13. Cumhurbaşkanı seçimi), Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milletvekili Genel Seçimleri’nin de 28’incisi nihayet yapıldı.

90’ların siyaseti

Yakın tarihimizde pekte alışık olmadığımız bir seçim süreci yaşıyoruz. Siyasetçilerin kullandığı dil ve vaatler bu denli uç noktalara taşınmamıştı. Vaatlere de, sarf edilen sözlere de hudut çizilmiyor.

Sinop’ta değişen bir şey yok!

Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. Aynı gün yeni dönemin cumhurbaşkanlığı seçimi de ikinci kez gerçekleşmiş olacak.

Deprem uyarıları

Her zaman olduğu gibi yine erken kalktım. Balkona çıktım sokağın ilerisine gerisine şöyle bir bakındım. Alışık olduğumuz manzara aynıydı. Otomobiller sıra halinde diziliydi. Yalnız bir farkla; o da araçların üstü karla kaplanmış, beyaza bürünmüşlerdi.

Hangisi doğru?

İngiltere’de yayımlanan metro.co.uk internet sitesinde yer alan bir habere göre, Milton Keynes'deki ailesinin oturduğu evin arka bahçesinde kendi halinde oynayan 4 yaşındaki bir kız çocuğu evcil hayvan tarafından saldırıya uğramış, parçalanarak öldürülmüş.

Açık alanda köpek beslemek

Baştan şunu söylemek istiyorum: Köpekler, binlerce yıldır insan yaşamının o kadar bir parçası olmuştur ki, uzun bir süre ayrı kaldığınızda “unutmuştur”, “hatırlamaz” dediğimiz de bile sesimizden ve mimik hareketlerimizden bizi rahatlıkla tanıyabilen ve anlayabilen çok az sayıdaki hayvandan biridir.

Asabi köpekler

Son yıllarda sokak hayvanları, özellikle huysuz ve saldırgan köpekler, insanlar için büyük sorun oldu. İnsan yaşamını tehlikeye atıyorlar. Sorun olmasının pek çok nedeni var tabi. Önceki yazılarımızda bunlara değinmiştik.

Evcil hayvanlar ve sağlık

Hayvanlar, yüzyıllar boyunca insanların en iyi dostları olmuşlardır.

Terapi köpekleri

Sokaklarda başıboş dolaşan sahipsiz köpekler korku saçmaya devam ediyor. Ülke genelinde büyük sorun haline gelen ve vatandaşların canını tehlikeye sokan köpek dehşetine bir yenisi daha eklendi.

Evcil hayvanların kimliklendirilmesi

Sahiplendiğiniz ve evde baktığınız, beslediğiniz kedinize, köpeğinize, gelinciğinize mikroçip taktırdınız mı? Yoksa mikroçip taktırmayı unuttunuz mu? Malumunuz olduğu üzere yılsonu yaklaşıyor ve verilen sürü de dolmak üzere.

Çözüm yolu belli

Bir arkadaşım zaman zaman kendi kendine şöyle söylenir durur: “Sorunu sorun etmezsen ortada sorun diye bi’ şey kalmaz.” Bu sözün yaşanan onca üzücü olaylar için geçerli olduğunu sanmıyorum.

Hollanda yöntemi

Ülkemizde yazılı, işitsel, görsel ve sosyal medyada sokak köpeklerinin saldırılarıyla ilgili peş peşe yayınlanan yahut paylaşılan haberler bir anda viral oluyor, infial meydana getiriyor. Bakıyorsunuz en çok konuştuğumuz, tartıştığımız konuların başında yerini alıveriyor.

Okurlarla hasbihâl

Memleketin sorunları yok değil. Var tabi ki de… İstihdam, göç, hayat pahalılığı, ulaşım, konut, çevre, tarım, üretim, velhasıl geçim derdi her yerde. Bunları ve daha fazlasını herkes biliyor.

Sokak hayvanlarını besleme

Şehir hayatında isteyen istediği yerde sokak hayvanlarını besleyebilmeli mi? En sonunda vereceğim cevabı baştan söyleyeyim: Hayır!

Akbaş çoban köpeği

Anadolu’ya özgü hayvanlardan akbaş lakaplı çoban köpeği Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 1997’de yapılan bir yarışmada "en iyi sürü bekçi köpeği" seçilmiş.

Sevgi ve korku

Köpekler üzerine yazılar yazmaya başlayalı gelen şikâyetlerin arkası kesilmiyor. Şehirlerden sonra köylerdeki vatandaşlar da dert yanmaya başladı.

Sevgi ısıtır

Eylül, Ekim derken Kasım ayı geldi gibi. Yavaş yavaş soğuyan havalar kendini iyiden hissettirir oldu. Balkon kapılarını ve oda pencerelerini açamıyoruz artık.

Şefkat onların da hakkı

Sokak köpekleri bir insanın hayatını değiştirebilir mi? Evet değiştirebilir. Aşağıda anlatacağım hikâye Tavşanlı'da değil, Boyabat’ın şehir merkezi olan Dörtyol mevkide yaşanmış gerçek bir olaydan kısa bir kesittir.

Evcil hayvanların yolculuğu

İnsanlar, şehiriçinde ya da şehirlerarası yolculukta yanında getirdikleri evcil hayvanlarla sorun yaşamadan seyahat edebiliyorlar. Ancak, yolculuğun araç içerisinde birlikte yahut ayrı olarak yapılabilmesinin bazı özel koşullar var.

İçimizdeki hayvan sevgisi

İnsanlarla köpekler arasında kuvvetli bir bağ var. Yıllar yılı köpekler insanların en iyi arkadaşı, can dostu olmuşlar.

Belediye Başkanı Coşar alkışı hak ediyor!

Sahibi olmayan orada burada serbest dolaşan şehir köpeklerine "sokak köpekleri" denilmektedir. Köpeklerin, ev köpekleri, köy köpekleri, vahşi köpekler diye de sınıflandırıldıkları oluyor.

Saraydüzü gayretle kalkınacak!

Kuzeyin incisi Sinop ilinin Saraydüzü ilçesine hiç gittiniz mi?

Köpeklerin sevinç gözyaşları

Köpekler üzerine bir kaç haftadır yazılar kaleme alıyoruz.

Kahraman köpek: Lassie

80’li yıllarda çocukluğumuzun kahramanı bazı hayvanlar vardı. Bunlar arasında bazen yardımsever köpekler, bazen de sevimli kediler olurdu.

Cennetlik bir köpek: Kıtmir

Kıtmir; İslâm dünyasının, Taberî’den tutun da Mevlânâ Celâleddîn'e kadar birçok âlim ve edibin övgüyle ve hürmetle bahsettiği köpeğin adıdır.

Boyabat AK Parti'de Adaylık Yarışı!


Soru Işaretleri İle Dolu Seçim...


Gün gelir değişimde değişir


Kılıçdaroğlu, hırsızlık, yolsuzluk mu yaptı ki istifa etsin?


Crystal Bistro'da odun ateşinde nefis lahmacun ve pide


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı 19 Mayıs Mesajı


2023 Boyabat Cumhurbaşk. 1. Tur Seçimi Sonucu (14 Mayıs 2023)


Memleket İsterim


57. Piyade Alayı


Bayram sabahı


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


2023 - 1444 Ramazan İmsakiyesi


Boyabat'ın 2022 yılı nüfusu belli oldu


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 7. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Papaz Eriği


Davulcunun Kefen Parası


Mutlu Eğitim


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Haziran ayı ziyaretci sayısı:

84740


Tasarım:DtGaNi