Kıssadan Hisse

Değerli dostlar, geçenlerde bir hocanın kısa süre aralıklarla söylediği iki konuşması arasındaki fark beni düşündürdü. On, on beş dakika ara ile söylediği iki görüşten ikincisini ben söylesem kesin beni topa tutarlardı.

Tek Adam

Yazımın başlığına bakınca hemen peşin hükümlü olmayın. Gerektiğinde tek adam olmalı ama aynı görevi ve bütün işleri üslenen tek adam olmamalı. Eğer aynı görevi üslenen iki kişi bir iş için farklı düşüncede olursa sorun yaşanır. O da olmaz. Çatal kazığa benzer, çatal kazık da istenilen yere çakılamaz.

Haydi İyi Günlere…

Bundan tam otuz bir yıl önce bir öğretmen arkadaşımın hediye etmiş olduğu, içinde parça parça olan öyküleri ikinci kez okumaya başladım. Kitabın sonlarına doğru okuyordum ki akşam haberleri başladı.

Köyüm Köylülerim

Mayıs ayı son günleriydi. Bir akşam üstü balkonda çayımı yudumlarken köyüm, köylülerim aklıma geldi. Başta Kovit-19 olmak üzere bazı koşullar nedeniyle köyüme gitme olanağım yoktu. Fakat köyümde, köylülerim de burnumda tütüyordu. Aşağıda ki şiiri yazdım.

Gözlerinin İçine Bakarak…

Tam da Afgan mültecilerinin ülkemize gelmeye başladıkları günlerde bir tamir işi için evimin yakının da ki bir tamirciye gittim. Benden önce ustanın yanında olan biri daha vardı. Usta işin fazla sürmeyeceğini söyleyip oturmamı istedi. Oturdum ve sohbet etmeye başladık.

Yabancı Durumdayız

Bitmekte olan temmuz ayının son günlerinde her yönüyle havalar çok sıcak. Havalar sıcak, siyasi ortam sıcak, daha önemlisi Türkiye ormanları cayır, cayır yanıyor, ormanlar sıcak. Her yer çok sıcak.

Darbe ve Kötü Kokular

Birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu şu günlerde, yazılarımı okuyan okumayan, yazdığım bu yazılar nedeniyle beni seven sevmeyen, herkesi saygı ve sevgilerim ile selamlıyorum.

Tarihten Notlar

Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları Parola Huh da çok güzel bir şekilde anlatılmış. İzmir’in işgal tarihi 15 Mayıs 1919 dur, yani Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasından sadece 4 gün önce…

AyaSOFYA - Hafız

Şu günlerde halk tenis maçı izler gibi bir oyana bakıyor, bir bu yana. Çünkü gündem o kadar hızlı değişiyor ki anlatmak bile neredeyse mümkün değil. Bir önce ki yazımı okuma oranı o kadar düştü ki. Neden diye merak ettim ama merakım kısa sürede gitti. Çünkü millet okumuyor video izliyormuş.

Yamalı Pantolonlu Adam

Saygı değer okurlarım, bu yazıma tahmini bundan 140-150 yıl önce yaşanmış, dedemin anlattığı bir hikâye ile başlamak istiyorum. Bu bir yaşanmış hikâye.

Yüzyılın Siyaseti

Geçenlerde bir arkadaşımdan telefonuma YÜZYILIN İTİRAFLARI başlıklı bir yazı geldi. Bu yazı “Mustafa Kemal, bizim temsil ettiğimiz dünyanın en büyük düşmanıdır” Rothschild diye başlıyor ve devam ediyor.

Sevsen…

“Hayatımda hiç hata yapmadım, ben mükemmel biri olarak doğdum ve mükemmel biri olarak yaşadım” diyen birinin hayat öyküsünü okumak istermisiniz?

Kitap

Mart ayına girdik bahar gelecek inşallah. Bir yıla yakın zamandır pandemi nedeniyle 65 yaş üstü olarak zamanımızın büyük kısmını evde geçirmek zorunda kalıyorduk. Saat 10-13 arası üç saatlik izin yeterli olmadığı için kovid-19 dan korunuyor olsak bile hareketsizlikten başka sorunlar yaşıyorduk.

Siz Aya Biz Yaya

Hava şartlarının bozacağını, hatta 1987 ye benzer bir kış yaşanacağını duyunca evin ihtiyaçlarını almak için hanım ile markete gittik. Çıkarken marketin önüne yeni bakliyatlar gelmiş, görevliler içeri taşıyorlardı. Hanım kırmızı mercimeğin nereden geldiğini sordu. Kanada cevabını aldık.

Çalmak

Kapının ziline tıklatarak ya da tokmağıyla vurarak ya da düğmesine basarak ses çıkarmasını sağlamak da çalmak anlamına gelir. "Bir müziği dinlemeyi sağlayan aleti çalıştırmak da çalmak anlamına gelir. Saz çalmak, piyano çalmak gibi.

Aşı

Sokağa çıkmıştım. Günün dört saati dışarı çıkabilme hakkım olduğu için evime yakın yerlerde dolaşırken ağaçları budayan belediye görevlilerini seyretmeye başladım. Bir taraftan saatine bakan ve bana doğru yaklaşan mahalleden bir arkadaş yanıma geldi. Aşı ne zaman yapılır diye sordu.

Eğitim Sağlık Ücretsiz Olmalı

Bu yazım bir önceki yazımın devamı niteliğinde olacak. Sağlığımızı ilgilendiren, sağlığımızı etkileyen konulara değinmeye çalışacağım.

Acı Reçete

Yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için acı reçeteler yazılacakmış. Bizi yönetenler öyle diyorlar. Halk olarak zaten acı reçetenin acısını çekenler bizleriz.

İyi Kötü ve Deprem

Değerli dostlar, yazıma tam on yıl önce yaşadığım anılarımla başlamak istiyorum. Öncelikle iyi olan anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Buğday da Askıda

Merhaba dostlar, bir önceki yazımı sizlerle paylaşalı bir buçuk ay kadar oldu. Doğup büyüdüğüm, çocukluğumun geçtiği, baba ocağı köyüme gitmiştim.

Bende Tutmaz Diyorum

Boşuna milli günlerimiz unutturmaya çalışmayın kesinlikle tutmaz. Çünkü milli günler bir ulusu bir arada tutan günlerdir. Milli günlerimize sahip çıkmazsak, istediğimiz gibi kutlayamazsak dini günlerimizi kutlayacak bir vatanımız olmayabilir.

Fıkra Gibi Müjdeler

Yazıma bir temel fıkrası ile başlamak istiyorum. Daha doğrusu halimizi anlatan bir fıkra.

Atatürk’ten Mektup Var

Sizlerle paylaşmak istediğim bu yazı bir öğretmenin yazdığı ve bir öğretmen arkadaşımın da sosyal medya hesabında paylaştığı bir yazı. Sevgili Kızım diye başlayan bu yazıyı alıntı yaptım.

15 Temmuz’un Dördüncü Yılında

Hain darbe girişiminin dört yılını daha geride bıraktık. Bir kez daha 249 şehidimize Allah’tan rahmet, iki binden fazla gazimize de sağlık, sıhhat ve uzun ömürler diliyorum. Tüm gazilerimiz gibi hain 15 Temmuz darbe girişiminde gazi olanlara yaşamlarında kolaylıklar diliyorum.

Türkiye de Ne Var Ne Yok

Değerli dostlar bu yazıma bir soru sorarak başlamak istiyorum. Pazara, markete, ya da bir bakkala gittiğiniz zaman ne alırsınız, bir cümle ile cevap verin desem cevabınız ne olurdu? Aynı soruyu bana sorarsanız, evimde olmayan ve ihtiyacım olanları aldırdım olurdu.

Mustafa Kemal Anadolu da…

Hâkim karşısına çıkmadan hapis olan binlerce kişiden biriyim. Hapis olduğum sürece okumuş olduklarımdan alıntılar yaparak ve alıntılara yorumlarımı ekleyerek bir yazı hazırladım. Sizler okurken hoşça vakit geçirseniz ve bir şeylerde verebilirsem mutlu olurum.

Bayramlar…

Yalnız ülkemizde değil, dünyada birçok ülkeyi etkileyen salgın hastalık Korona (Kovit-19) nedeniyle iki milli, bir de dini bayramımızı evde geçirmek zorunda kaldık. Bir de İstanbul’un fethi.

Maske Düştü

Bir futbol takımının taraftarı, oyuncusu, ya da yöneticisi olabilirsiniz. Takımınızın bir puana ihtiyacı vardır. Maç bitmek üzere. Takım da uzatmaları oynuyor. Son saniyeler. Ya tutarsa düşüncesiyle uzaktan atılan bir şut gol oluyor. Hepiniz sevinçten dört köşe olursunuz.

Virüs

Ülkemiz, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101 yılın ilk günlerinde iki tür virüs ile karşı karşıya. Biri 2019 yılı sonlarında Çin de başlayıp dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü, diğeri de ülkemiz de yaşanan siyasi virüs.

Uyan Türkiyem Demiş

Değerli dostlar okuyacağınız bu yazı bana ait değil. Alıntı. Yazanında kim olduğunu bilmiyorum. Yalnız yazının sonunda şöyle bir not vardı. (bu mesajı dağıt ta, Bari bi farkındalık oluştur......)

Papaz Eriği


Memleket İsterim


1 Mayıs İşçinin Emeğin Bayramı Kutlu Olsun


Davulcunun Kefen Parası


2022 - 1443 Ramazan İmsakiyesi


Sahibinden Satılık Ev ve Arsalar


Kıssadan Hisse


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 6. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Mutlu Eğitim


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

256342


Tasarım:DtGaNi