Banka kapısı önüne çamurlu meslerini bırakan teyze...

Banka kapısı önüne çamurlu meslerini bırakan teyze... Haberlerde gördüm. İşte böyle ince düşünceli, nezaket, zerafet sahibi, görgülü anaların yetiştirdiği evlatlarız.

Bu ilk değil... Acile yine ayakkabısını çıkararak giren Şerife teyze, çizmelerinden kirlenmesin diye sedyede kendini taşıtmak istemeyen Murat ve kıyafetleri kirli diye otobüs koltuklarına oturmayan madenciler...ve daha niceleri...

***

Bankadayım...sıra bekliyorum. Bir amca geldi. Bir elinde bastonu diğer elinde koltuk değneği... bankanın dış kapısı ile iç kapısı arasındaki yere bırakmak istedi bu can dostlarını... o sırada içeri giren bir kişi kapıyı tutarak "oraya bırakma amca gel içeri, öyle gel" demesiyle usul usul girdi içeri... durdu biraz...Sonra  numaratörden güvenlik görevlisi yardımıyla sıra aldı...sonra ayaklarını sürüyerek bir kaç adım daha ilerledi. Yine durakladı, biraz çevreye bakındı, bastonunun ve koltuk değneğinin kimseyi rahatsız etmeyeceği bir sandalyeye doğru ilerledi ve sandalyenin kenarından tutunarak ağır ağır oturdu. Tek elinde tuttuğu bastonunu ve koltuk değneğini ayakaltı olmayacak şekilde kenarı doğru yere bıraktı. Rengi güneşten açılmış ceket içine giydiği kazak altındaki gömleğinin cebinden küçük bir cüzdan çıkardı.İçinden banka ismi yazılı bir kağıt... ve bu kağıt  bir de şeffaf poşet ile sarılmıştı... sabırla katlanış şekline göre poşeti açtı ve kağıtı içinden çıkardı. Biraz gözlerinden uzaklaştırarak okudu. Sonra gişelerde yanan sıra numaralarına bakındı. Beklediği sıra numarası yanmış, gişe görevlisi kendisini bekliyordu. Yavaşça yere eğilip önce batonuna uzandı. Sonra koltuk değneğine uzanacaktı ki yanında oturan genç bir hanım yerden alıp amcaya verdi. Tebessümle etti teşekkürünü. Yavaşça yerinden kalktı ama o gişeye gidene kadar başka numaraya gelmişti sıra. O bunu fark etmedi. Yavaşça yaklaşıp söyledi niçin geldiğini kağıtı göstererek. Banka görevlisi bireysel müşteri masasına yönlerdirdi. Bir müşterinin "şurası amca" demesiyle o masaya geçti. Dirseği ile masaya dayanarak sandalyeye yavaşça oturdu. Sesi çok duyulmuyor denileni de ilk defada  anlayamıyordu. Bir daha sordu görevli nasıl yardımcı olabileceğini.

Dedi ki; "Oğlum, şükür şu yaşıma kadar bir bankaya borcum olmadı. Bana böyle bir kağıt geldi. Borcum da yok. Bu nedir anlayamadım?"

Görevliye kağıtı uzattı... Döndü yandaki masada oturan görevliye; "Yoruldum kızım. Gençlık gibi olmuyor ihtiyarlık." diye söyledi.... sözü de yorgundu,  gülümsemesi de

Banka görevlisi bilgisayardan tüm bilglerine bakıp "amca içiniz rahat olsun borcunuz yok, maaş alıyorsunuz bankamızdan. Bu da o hesabın dökümü..."

"Sağ ol oğlum, iyi baktın de mi?

"Evet amca."

"Sağ ol oğlum, sağ ol" dedi ve cebine geri koyduğu şeffaf poşete, kağıdı,  eski şeklinde kat yerlerinden yine katlayarak sardı ve cüzdanına yerleştir. Sonra tek kolu üzerine yüklenerek doğruldu. Önce koltuk değneğini kol altına aldı sonra da bastonuna ağırlığını vererek usulca çıktı bankadan ben de peşinden. Bu yorgun ihtiyar borçsuz geçti karşıya....ağır ağır...

Tarih:10 11 2017 04:26(51133)
1. Yorum: engindeniz 10 11 2017 22:25
kim ne derse desin biz asil bir milletiz bunu dünyada silecek hiç bir şey yok


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Papaz Eriği


Memleket İsterim


1 Mayıs İşçinin Emeğin Bayramı Kutlu Olsun


Davulcunun Kefen Parası


2022 - 1443 Ramazan İmsakiyesi


Sahibinden Satılık Ev ve Arsalar


Kıssadan Hisse


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 6. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Mutlu Eğitim


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

255895


Tasarım:DtGaNi