Birlikte Başaracağız

Ertuğrul Mehmed
emehmed@gmail.com

Yeni koronavirüsün (Covid-19) yarasalardan geldiğine inanılıyor ve 2019'un sonunda doğrudan veya diğer hayvanlar aracılığıyla insanlara bulaştığı ileri sürülüyor. Sağlık uzmanlarına göre hastalık esas olarak damlacık ve temas iletimi yoluyla bulaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) küresel salgın (pandemi) ilan ettiği virüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığı belirsizdir. Bazı araştırmalar, koronavirüsün yüzeylerde birkaç saatten birkaç güne kadar hayatta kalabileceğini göstermektedir. Bu, yüzey tipi, sıcaklık, güneş ışığı ve hava nemi gibi farklı koşullar altında değiştiği söylenmektedir.

Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlara dikkat ettiğimizde, yeni koronavirüsten (Covid-19) korunmanın ya da bulaştırmamanın üç mühim kuralının medikal maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene önem vermek olduğunu anlıyoruz.

İstanbul’da virüs ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı toplu ulaşım araçlarındaki olası riskleri azaltmaya yönelik belediye ekipleri yolcuların oturdukları koltukları, tutamaçları, tutunma boruları ile tavan ve zeminleri dezenfekte etti.

İnsanın insana temas etmemesi, bulunulan mekanın sık sık havalandırılması ve kendi aralarında sosyal mesafenin korunması hiçbir dönemde bu denli dikkat edilmesi gereken bir husus olmamıştı. Kısaca Covid-19 diye isimlendirilen virüs tüm ezberleri bozdu.

Salgına karşı tedbir amaçlı pek çok karar alındı. Salgını durdurmak için alınan önlemlerden biri de toplu ulaşım araçlarında düşük kapasite ile hizmet sunulması oldu.

Yolcuların fiziksel mesafe kuralına uygun güvenli seyahat etmelerini sağlamak amacıyla koltuklar çapraz sıralı oturma düzenine ayarlandı. Araçların tabanına mesafe yerini (durulacak noktayı) belirleyen ayak izi etiketler yapıştırıldı. Şoför kabinlerinin çevresi şeffaf naylon perdelerle kapatıldı. Yolculara seyahat esnasında maske takma-kullanma zorunluluğu getirildi. Önce Metrobüs istasyonlarına daha sonra da otobüslere dezenfektan konuldu. Sağlık hizmetlerinde çalışanların otellerde konaklatılmasının yanı sıra toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalandırılması kararı alındı.

İnsanların toplu hareket ettiği alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirilmesinin ardından İBB, otobüs, metrobüs, metro ve vapurlarda ilk etapta 100 bin maskenin dağıtımına başladı.

Vatandaşlar genel olarak getirilen kurala uydu. Bazı istisnalar hariç genel olarak maskeli yaşama çabucak alıştık. Duyarlı ve sorumlu vatandaşlık bunu gerektiriyor.

Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan kararlar maalesef toplu ulaşım sektörünü de ekonomik olarak etkiledi. Taşınan yolcu sayısı ciddi oranda düştü.

Medya haber sitelerinde yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) verilerine göre, iş gününde toplu ulaşımdaki yolculuk sayısı, yaklaşık yüzde 88 düşmüş. 2 Mart 2020 pazartesi günü, toplu ulaşım araçlarında 7 milyon 389 bin 131 yolculuk yapılmasına karşılık, 6 Nisan 2020 pazartesi günü 896 bin 974 yolculuk yapılmış.

Kontrollü Sosyal Hayat’a geçiş yaptığımız şu günlerde uyum sağlamada sıkıntılar yaşansa da “Birlikte Başaracağız” sloganıyla yürütülen Covid-19 salgınıyla mücadelede İBB ve İETT yönetimi başta olmak üzere toplu taşımadaki otobüs şoförleri ve diğer çalışanlar ulaşımı aksatmamak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.

Tarih:18 06 2020 19:55(30450)
1. Yorum: kumluklu niyazi 18 06 2020 21:27
yetkililerce koronalara karşı gerekli tedbirler alınmalıdır.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Türk Modeli Bir Sistem


Papaz Eriği


Memleket İsterim


1 Mayıs İşçinin Emeğin Bayramı Kutlu Olsun


Davulcunun Kefen Parası


2022 - 1443 Ramazan İmsakiyesi


Sahibinden Satılık Ev ve Arsalar


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 6. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Mutlu Eğitim


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

287737


Tasarım:DtGaNi