Yayın Tarihi:15 10 2022 22:45(790)

Evcil hayvanların yolculuğu

İnsanlar, şehiriçinde ya da şehirlerarası yolculukta yanında getirdikleri evcil hayvanlarla sorun yaşamadan seyahat edebiliyorlar. Ancak, yolculuğun araç içerisinde birlikte yahut ayrı olarak yapılabilmesinin bazı özel koşullar var.

Malumunuz olduğu üzere, önceleri yolcuların şehirlerarası seyahat sırasında otobüsün içinde evcil hayvanlarını taşımasına izin verilmiyor, hayvanlar sadece bagaj bölümlerinde taşınabiliyordu. Şehiriçi toplu taşıma araçlarında ise evcil hayvanların taşınması çoğu kere tartışmalara yol açıyordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde 2020 yılında değişikliğe gitti. Güncellenen yönetmelik ile evcil hayvanların şehirlerarası otobüslerde seyahat edebilmesinin önü açıldı. Hayvanseverler başta olmak üzere otobüs işletmelerinin de sevindiği bu uygulama hangi şartları kapsıyor, çoğumuz belki de bilmiyor.

Yeni düzenlemeyi hatırlatmakta fayda var: Aşı karnesi bulunması koşuluyla evcil hayvanların şehirlerarası ulaşım araçlarında kafes içerisinde taşınmasına resmen izin verildi. Bu kurala riayet etmeyen yolcuların araca binmesine ise izin verilmiyor.

Uçak ile seyahatlerde her ülkenin kendine has belirlediği ayrı ayrı kurallar mevcut. Hangi ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız beraberinizde götürmeyi düşündüğünüz evcil hayvanlarla ilgili koşulları önceden öğrenmeniz ve sorun yaşamamanız için istenilen belgeleri hazırlamanız gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarla birlikte, burada ismini vermeyeceğim, bir sosyal mekânda sohbet ederken Doğu Anadolu Bölgesi’ne yolcu taşıyan bir seyahat işletmesinin şoför ve muaviniyle yaşanan sorun dile getirildi.

Müşteki yolcu, şoförlerin ve muavinlerin yolcuların evcil hayvan taşıma haklarından haberleri olmadığını ileri sürmüş. Yanında götürdüğü kedinin bagajda taşınmasına rağmen, muavinin, “şoförü uyandırırsa bozuşuruz!” tarzında yaptığı karşı çıkma konuşması kendini hayretler içerisinde bırakmış ve kızdırmış.

Kedi sahibinin evcil hayvan taşıma hakkı olmasından bahsetmesine rağmen muavin münakaşayı sürdürmüş. Hayvansever yolcu da sonunda: “Başka bir yolcu 3-4 çocukla yolculuk yaparken sorun yok; bagajda taşınan bir evcil hayvan bu insanları rahatsız ediyor, öyle mi? Hayret ki hayret!” diye tepkisini göstermeye devam etmiş.

Yeni mevzuat düzenlemesinde, “Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine iki uyarma verilir.” ifadeleri yer alıyor.

Değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından bir yolcunun kangal köpeği ile seyahat etmek istediği ancak bu isteğinin geri çevrildiği haberi yer aldı medyada. “Peki, neden?” dediğinizi duyar gibiyim.

Yukarıda vurguladığımız gibi otobüste evcil hayvanlarla seyahat etmenin şartları var ve hayvan sahipleri de bu kuralla uymakla yükümlüdür.

Düzenleme, her cins ve özellikle kedi ya da köpeği kapsamıyor. Kedi ve köpeğin evcil ve daha önemlisi de en fazla 8 kilogram ağırlığında olması gerekiyor. Aşı karneli, özel kafes içinde ve kapağı kilitli olacak.

Evcil hayvan sahibi, gerekirse kafes içindeki kedi, köpek ya da kuşu için koltuk da satın alabilecek. Evcil hayvan sahibi yolcu, sadece yanındaki koltuğu satın alabilecek. Önde ya da arkada koltuk talepleri geri çevriliyor.

Özetle yolculukta, aşı karnesi mevcut kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar, özel kafeslerde kilitli bulundurulmak koşuluyla hayvan sahibinin kucağında ya da oturduğu koltuğun önünde hiçbir sorun yaşanmadan taşınabiliyor.

Facebook'ta Paylaş
1. Yorum: okçu musa 17 10 2022 15:52
hayvanlara ehemmiyet verilirse bundan esinlenerek insanlarda birbirine ehemmmiyet vereceklerdir. emeğine sağlık ertuğrul bey.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Bayramlar Gönül Kapılarını Açar


MOR Tuhafiye'de Her Türlü Sünger Yatak


Biz Sinopluyuz. Dikkat etmeyiz, dikkat çekeriz..!


Asla Olamaz Böyle Bir Şey Demeyin…..


Sosyal Hayat ve Başıboş Köpekler Sorunu


Doğru Bildiğimiz Yolda


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Haziran ayı ziyaretci sayısı:

257140


Tasarım:DtGaNi