Yayın Tarihi:21 10 2022 21:51(785)

Sevgi ısıtır

Eylül, Ekim derken Kasım ayı geldi gibi. Yavaş yavaş soğuyan havalar kendini iyiden hissettirir oldu. Balkon kapılarını ve oda pencerelerini açamıyoruz artık.

Havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı şu günlerde sokak hayvanlarının yaşam koşulları giderek ağırlaşıyor. Barınacağı ya da sığınacak bir yeri olmayan sokak hayvanlarına sahip çıkmak bir insanlık vazifesidir. Her şeyi belediyeden beklemek olmuyor. İyiliksever pek çok gönüllü insan var şu dünyada.

Sıcaklıklar donma noktasının altına inip hava koşulları ağırlaştığında sokak köpeklerine evinin, dükkânının kapısını açan, günlerce misafir eden güzel insanlar da yok değil ülkemizde. Olağanüstü durumlarda güzel şeyler yapabilmek için harekete geçen gönlü şefkat ve merhametle dolu pek çok insanımız var.

Soğuk havalarda dışarıda olup tir tir titreyen hayvanları evine alamayanlar da soğuğa dayanabilmeleri için battaniye alıyor, sarıp sarmalıyor; yemek ve su kapları koyuyor önlerine, aç susuz kalmasın diye. Sokak hayvanları da pekâlâ sevilebilir.

Biliyoruz ki, sadece gerçek sevgi ısıtır canlıların gönüllerini.

Hindistan'ın kuzeyindeki Sivasagar’da sokaklarda yaşayan köpeklerin, son zamanlarda değişen kötü hava koşulları nedeniyle sağlığından endişe eden genç bir adam, köpekler için yaratıcı bir çözüm bulur.

Genç adam evinin içinde bir kenara koyduğu eski bir televizyon setini çıkarır ve onu ihtiyacı olan köpek için bir sığınak haline getirir. Dışını boyar güzelleştirir, içini de sıcak tutacak malzemeler ilave ederek döşemesini yapar. Yanına da yemek ve su kabı koyar.

Mini ev o kadar işe yarar ki, Abhijit ismindeki bu genç adam, daha fazlasını yapmaya, diğer kullanılmayan, eski tarz televizyon setlerinin izini sürmeye başlar. Nerede bulursa alır, getirir. Kısa sürede sayılarını çoğaltır.

Bizler de onlar için bir şeyler hayal edebilir ve kurduğumuz hayalleri gerçekleştirebiliriz.

***

Bahçelievler’de bir cadde üzerinde yürürken bir vatandaşın tasmasından tutup beraberinde gezdirdiği süs köpeğini kaçırdığını, peşinden koşarak gittiğini ve “Tarçın” diye yüksek sesle bağırdığını gördüm. O kalabalığın içerisinde âdeta drift yaparak, makas atarak giden köpek de ardından koşan sahibi de hızla uzaklaşarak kayboldular.

Kaybolduğunu zannettiğimiz bir köpek görürsek ne yapmalıyız ya da ne yapmamalıyız?

Kaybolmuş yahut yalnız kalmış bir köpeğe rastlarsanız, ona yardım etmenin doğru ve yanlış yolları var. Yakalamaya veya tutmaya karar vermeden önce köpeğin o anki duygusal ve fiziksel durumunu bilmek zorundasınız. Çünkü ona bağlı olarak atmanız gereken farklı adımlar doğabiliyor. İhtiyacı olan bir hayvana yardım etmek istemek doğal olsa da, ilk önceliğiniz kendi güvenliğiniz olmalıdır.

Köpeği güvenli bir şekilde yakalayıp yakalayamayacağınızı önce kendinize sorun. Köpek sakin görünüyorsa ve herhangi bir saldırgan veya sinirli davranış göstermiyorsa, ona hoş bir ses tonu ile yaklaşarak, yanınızda varsa, bazı ikramları da kullanarak, tasma takar kendinize çekebilirsiniz.

Köpek dişlerini gösteriyorsa, kulakları düz ve kuyruğu bacaklarının arasındaysa ve hırlıyorsa, ona yaklaşmayın. Bunun yerine bir köpek bakıcısını çağırın.

Köpeğin bulunduğu yere, çevresine de dikkat etmelisiniz. Örneğin, yoğun bir otoyoldaysa, kendiniz gitmek yerine polis veya Karayolları görevlileriyle iletişime geçmelisiniz.

Tehlikeli bir yerde sıkışıp kalmış gibi görünüyorsa, ona ancak yerel itfaiye ve kurtarma servisi yardımcı olabilir.

Köpeği yakalayabilirseniz, sizi sahibine götürebilecek bir tasma takıp takmadığını kontrol edin.

Sahibini bulmak o kadar kolay değilse, belediyenin ilgili servisine haber verin. Onlar görevleri gereği ilgilenecek ve gereğini yapacaklardır.

Facebook'ta Paylaş

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Doğru Bildiğimiz Yolda


80 İhtilali ve Kays Parmaksız…


Öncelik ekonomide


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

229558


Tasarım:DtGaNi