Yayın Tarihi:22 11 2022 15:30(333)

Saraydüzülüler de barınak istiyor!

Sokak köpeklerinin insanlara olan saldırıları bitmiyor. Gün geçmiyor ki evinin önünde bir çocuk, ara sokaklarda yaşlı bir amca köpekler tarafından ısırılmasın. En çokta çocuklar köpek saldırılarında zarar görüyor.

Anlayacağınız köpek saldırılarına her gün bir yenisi ekleniyor. Can kaybı yaşanan her olay insanı derinden üzüyor.

Sokaktaki vatandaşın, çoluk çocuğun can güvenliğinden kim ya da kimler sorumlu?

Vatandaş hem kendisi, hem de çocukları için güvenli sokaklar, yürüyüş yolları, park ve bahçe istiyor artık.

Sadece kasabalarda değil köylerde de insanlar korka korka yürüyor yollarda. Her an bir köpek saldırısına maruz kalacağından endişe ediyor.

Saraydüzü ilçesi ve yakın çevre köylerinde ikamet eden vatandaşlar da ülke genelinde olduğu gibi başıboş köpeklerin her geçen gün artmasından şikâyetçi. Can güvenliklerinin tehlikede, kuduz hastalığına yakalanma risklerinin çok yüksek olduğunu belirtiyorlar. Belediyenin ve Kaymakamlığın bu konuda acil önlem alması gerektiğini söylüyorlar.

Şöyle bir önerileri de var: “Boyabat Belediyesi bakın barınak yaptı, Saraydüzü Belediyesi de pekâlâ bir barınak yapabilir. Olmadı yakınındaki Durağan Belediyesi’yle işbirliğine giderek ortak bir köpek barınağı inşa edebilir” diyorlar.

Bilindiği üzere yakın bir zamanda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şöyle bir açıklaması oldu:

“Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na gerekli talimatları verdim. Bu konuda öncelikli olarak belediyeleri, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı.”

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın talimatından sonra belediyeler, sokak köpeklerinin toplanması, bakımı, sağlık kontrollerinin yapılması, barınaklarda geçici olarak misafir edilmesi için çalışma başlattı.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesinde belediyelerin sorumlulukları tanımlanırken sokak hayvanlarının aşılatılmasına, kısırlaştırılmasına ve bulundukları yere bırakılmalarına dikkat çekilir.

Edindiğimiz bilgilere göre bin 389 belediyenin çoğunda barınak yok. Barınağı olmayan belediyeler arasında Saraydüzü, Durağan gibi belediyelerde bulunuyor.

Saraydüzü Belediyesi bakıma muhtaç, engelli ya da rehabilitasyona ihtiyaç duyan hayvanlar için barınak yapma işini Meclis gündemine aldı mı acaba? Almadı ise ne vakit gündemine dâhil edecek?

Daha dün denecek kadar yakın… İstanbul’da bir kişi ormanlık alandaki sokak köpeğine tüfekle ateş ettiği anlara dair görüntüler sosyal medyada infial yarattı. Kurşunlara hedef olan köpek tedavi altına alınırken, saldırgan da gözaltına alındı.

Sokak köpeklerini görülen yerde silahla vurmak, katletmek, zehirleyerek öldürmek, inşa edilen barınakları ölüm kamplarına dönüştürmek sorunları çözmeyeceği gibi medeni, hayvan sever toplumumuza da yakışmayacaktır.

Çözüm; hem insanların hem de hayvanların hayatını korumak için gereken önlemleri almak, sahipsiz hayvanların korunması, bakılması ve gözetimi için yürürlükteki mevzuat hükümlerini uygulamaktır.

Zaman zaman çevremizdeki insanlara söylediğimiz şu cümleyi bir kez daha tekrarlamak istiyorum müsaadenizle:

“Türü, cinsi ne olursa olsun köpekler hayatın vazgeçilmezi, sadık bir dost; ama sokakların da süsü olmadığı herkes tarafından anlaşılmalıdır.”

Facebook'ta Paylaş
3. Yorum: uluköy 26 11 2022 11:09
saraydüzünen kargı istikametinde gideeken yol boyu atılan bütün köylerde başıboş. özelliklede uluköyde onlarca yaşlı sağlıksız ve peşinde 7.8 yavru sürekli çoğalıyorlar köylüler sabah. akşam ve yatsı namazlarına gitmeye korkuyor buna bir çözüm özellikle bu köpekleri burala atan boşaltan köpek barınaklarının görevlilerini bulmak lazım attırmamak lazım köylüler için büyük tehlike.

2. Yorum: taktınız köpeklere 25 11 2022 09:54
sokak köpekleri de olmasa gazetede yazacak konunuz yok gerçekten. her hafta aynı terane.

1. Yorum: aslan 22 11 2022 15:55
yerleşik olduğum ege bölgesinin bir mahallesindeki sakin yollanda bırakın çocukları, büyükler bile sokak köpekleri saldırılarından korktukları için bisiklete binmeye korkuyorlar. sahipli ev köpeklerini anlıyorum ama, yaz tatili için köpekleriyle evlerine gelenler kışlık evlerine dönerken hayvancıklarını sokaklara terkediyorlar. bunun engellenmesi gerek! diğer yandan, kısırlaştırılan bu hayvanlar zaten 14-15 yıllık ömürlerini tamamlayıp yok olacaklardır.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Ne İstediniz (İnönü İlkokulu) Okulumdan


İlçe Olmak


Erdoğan, AKP’li milletvekillerine hakkını helal etmiyor


Hangisi doğru?


Leğende Yıkanmak


Af Bir Suçtur


Boyabat İYİ Parti Regaip Kandili Kutlama Mesajı


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 7. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Yeni Yıl, Yeni Umut


Bugün Kış Başlıyor


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Papaz Eriği


Memleket İsterim


Davulcunun Kefen Parası


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Eğitim


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Sallım Çorba


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Şubat ayı ziyaretci sayısı:

71316


Tasarım:DtGaNi