Yayın Tarihi:09 06 2023 20:48(947)

Sabır ekonomisi

Hayat pahalılığı gündemden düşmüyor. Vazgeçemediğimiz içeceklerimizden olan çaya daha dün yüzde 43 oranında zam geldi. Bu zamlardan sonra çaylar eskiden olduğu gibi demli olur mu bilemeyiz.

Akaryakıt fiyatları da öyle; yerinde durmaz oldu. İki ileri bir geri. Akşamdan akşama zam üstüne zam… Kur göstergesindeki eğri hep yukarı yönde ilerliyor. Mutluluktan uçtuğunu sanmıyorum ama nedense ayakları şu sıralar hiç yere basmıyor.

Kurdaki artış ihracatçıları, malı-mülkü ve birikimi olanları sevindiriyor. Dar gelirlileri ise üzüyor.

Tarım sektörünün vazgeçilmezi gübre kur artışından en çok etkilenen kalemlerden biri. Çiftçiler sağanak şeklinde gelen zamlardan korunmaya çalışsa da nafile.

Şehirlerde yaşayanlar ise markete her gittiklerinde değiştirilmiş, fiyatları güncellenmiş etiketlerle karşılaşıyor. Soğan ve patates muhteşem ikili… Hangi markete gitseniz ilk önce onlar karşılıyor sizi. Zincir marketlerde soğanın fiyatı 9-11, patatesin ise 15-17 Türk lirası.

Kurban ibadetine niyetlenmiş kişiler bu yılın hisse fiyatlarını soruyorlar birbirlerine. Oturduğum semtin yerel gazeteleri geçti elime. Sayfalarına hızlıca bir göz gezdirdim. Kasapların verdiği büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kurban kesimine dair ilanlarla dolu olduğunu gördüm. Bütçe durumuna göre alternatif kurbanlık hayvan seçimi ve hisse bedeli var ise de fiyatlar ateş pahası.

“Türkiye enflasyon canavarına teslim olmayacak” diyoruz. Enflasyon canavarını obezleştiren unsurları da ortadan kaldıramıyoruz. Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığını da, fahiş fiyat sorunu da gündemden çıkaramıyoruz.

Hal böyleyken enflasyon canavarı nasıl dizginlenecek, eli, kolu, ayağı, nasıl bağlanacak ki kıpırdayacak gücü kalmasın.

Kur Korumalı Mevduat’a (KKM) ilginin azalacağı beklenirken yeniden arttığını gazetelerdeki haberlerden öğrendik. Sebebi ne ola ki derken meğer faizdeki tavan uygulaması kaldırılmış. Birikim sahiplerinin bankaların müşterilerine teklif ettiği yüksek faizi kaçırmak istemedikleri anlaşılıyor.

Yeni olduğu söylenen faize endeksli ekonomi sayfası tekrar açılıyor. Uzun zamandır düşük seviyelere çekilmeye-indirilmeye çalışılan faizin halatı kesildi. Demem o ki yakında faiz indirme kararlılığından-politikasından vazgeçilecek. KKM’ye son verilecek. Yabancılar yüksek faizi fırsat bilip ülkemize akın edecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Daha müreffeh ve dirençli bir Türkiye yaratmak için yol gösterici ilkelerimiz şeffaflık, tutarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik olacaktır. Yerel ve uluslararası zorluklar arasında yol alırken, öngörülebilirliği artırmak için kurallara dayalı politika oluşturma taahhüdümüzü teyit ediyoruz. Kısa yollar veya hızlı düzeltmeler olmasa da, deneyimimizin, bilgimizin ve özverimizin önümüzdeki potansiyel engellerin üstesinden gelmemize yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Acil önceliğimiz, ekibimizi güçlendirmek ve güvenilir bir program tasarlamaktır." ifadelerine yer verdi.

Acil öncelik olarak görülen ekonomi yönetimindeki ekip değişikliği bugün itibariyle gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetiminde beklenen değişiklik oldu, sürpriz yaşanmadı. Başkanlığa Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Erkan, Merkez Bankasının ilk kadın başkanı unvanını taşıyor olacak. Mevcut başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’da Bankacılık Düzenleme ve Denetme Kurumu’nun başkanlığına atandı.

Malumunuz olduğu üzere kur doludizgin yol alırken Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek “biraz sabır” demişti. Sabır tavsiye edilmesine kimse itiraz etmez; ancak piyasalardaki hareketliliği sabır ekonomisi maalesef frenlemiyor. Bakan Şimşek, kendisine duyulan güvenle yoğuracağı bilgi birikimini ve tecrübesini hemen tedavüle sürmesi gerekiyor. Bir de piyasayı rahatlatacak güvenilir ekonomik programın biran evvel hazırlanıp zamana yaymadan icraata başlanması.

İnanıyoruz ve umut ediyoruz ki yeni kabine üyelerinin üstesinden gelemeyeceği hiçbir sorun olmayacaktır. Yeter ki biraz gayret, biraz da çaba olsun.

Facebook'ta Paylaş
1. Yorum: şevkat 12 06 2023 15:15
güzel dost birileri gibi biz oh olsun diyemeyiz.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Doğru Bildiğimiz Yolda


80 İhtilali ve Kays Parmaksız…


Öncelik ekonomide


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

229883


Tasarım:DtGaNi