Yayın Tarihi:29 08 2023 11:20(845)

Geleceğe güvenle yol almak

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener Büyük Taarruz'un 101. yıl dönümü kapsamında ziyarette bulunduğu Afyonkarahisar'da merakla beklenen konuşmasını yaptı.

Konuşmasının bir bölümünde ittifak işinin ülkeyi sıkıntılara sürüklediğini söyleyen Akşener, AK Parti, CHP, MHP, SAADET, DEVA, GELECEK gibi siyasi partilere ayrı ayrı seçime girmelerine dair çağrıda bulundu. Çağrısının partilerde karşılık bulup bulmayacağından kendisi de emin değil. Ama emin olunan bir şeyden bahsedilmesi gerekiyorsa, o da Akşener’in yeni ittifaklar için iş birliğine kapıyı tamamen kapatmadığıdır.

Bunun için çağrıda bulunmasına lüzum yoktu. Siyasi partiler yerel seçimlerde kendi logoları altında gösterdikleri adaylarla zaten şehirlerin ekseriyetinde yerel seçimlere giriyordu zaten.

Bazı şehirlerde ise parti teşkilatlarının yetkili organları biraraya geliyor, birbirleriyle ortak çalışma yaparak bir adayın üzerinde ittifak oluşturup seçime hazırlanabiliyorlardı. Bunun örnekleri var. Sanırım burada şehir ismi vermemize gerek yok.

Bilinen bu model önceki seçimlerde olduğu gibi 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde yine uygulanacaktır.

İYİ Parti yetkilileri, ülkeyi hem genelde, hem yerelde yönetmeye istekli ehil kadrolarını bugün vitrine çıkarmayıp da ne vakit çıkaracak? Ya da seçmene iktidar partisinin alternatifi olmaya hazır olduklarının inancını ve güvenini ne zaman verecek?

Millet İttifakı olarak girilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde kaybedildi. Milletvekili genel seçimlerinde ise arzuladıkları sayıya küçük ortaklar hariç lokomotif olan ne Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ne de İYİ Parti ulaşabildi. Keza masaya dışardan destek olan Yeşil Sol Parti (YSP) de öyle.

Bu yenilgide ortak masanın tüm aktörleri pay sahibi ve sorumlular.

Sonuçlarla ilgili en net özeleştiriyi bugüne kadar İYİ Parti Lideri Akşener yaptı.

14 Mayıs seçimlerine adım adım gidilen süreçte İYİ Parti düğmeyi ilk baştan yanlış ilikledi. Yanlış hareketlerini şöyle sıralayabiliriz:

- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden vazgeçilerek Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemine dönüş yapılacağı,

- Sistemde olmayan Başbakanlık koltuğuna aday-talip olunması,

- Cumhurbaşkanımız ve “AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan yeter ki gitsin, ülkeye ne olursa olsun!” yanlışlığına katılmaları,

- Bugün çağrıda bulunduğu siyasi partilerin ayrı ayrı seçimlere kendi logoları ve belirledikleri adaylarla seçimlere gidilmesi yönündeki öneriye ilk önce kendisinin uyarak, sonucu ne olursa olsun Hak, Hukuk, Adalet, Adil Paylaşım mottosu altında milletvekili genel seçimlerine ve Cumhurbaşkanı seçimine aday olma cesaretlerinin gösterilememesi,

- Genel Başkan olarak parti teşkilatlarında beklenti kendisinin aday olmasıydı. Adaylıktan feragatte bulunduğunda partisinin içinden ehliyetli bir adayın yerine başka bir partiden iki büyükşehir belediye başkanına umut bağlamaları,

- Katıldıkları Halil İbrahim Sofrası’ndan kalktıktan sonra parti genel merkezinde yapılan açıklamada Kumar Masası, Noter Masası olarak gördükleri masaya geri dönmeleri ve sessizce oturmaları.

Belki de en önemlisi yine kendilerinin belirledikleri “Ömer’in Yolu”na ne hikmetse bir türlü girememeleri; ne olursa olsun Hak ve hakikat yolunda yürüme konusunda irade ortaya koyamamaları oldu.

Yine de vakit geçmiş değil.

Biliyorsunuz Hz Ömer’in (RA) yolu; Hakk’tı, Doğruluk’tu, Adalet’ti, Hizmet’ti, Mes’uliyet’ti.

İYİ Parti, zaman kaybetmeden bu ülkede hayallerinin peşinden koşan iyi niyetli, üretken, gayretli, azimli, kararlı, vatan ve bayrak aşkıyla yanıp tutuşanların umudu olmalı, rehberlik etmelidir. İtilip kakıldıklarını, ötekileştirildiklerini, sahiplenilmediklerini düşünenleri kendi safına dâhil edip, bucudur, şucudur, ocudur diye bir ayırım yapmadan kol kanat gerip kucaklayarak, sarıp sarmalayarak geleceğe güvenle hep birlikte yol almalarının inançlılığını ve kararlılığını ayan beyan ortaya koymalıdır.

Yerel seçimleri bu kapsamda bir fırsat olarak görmelidirler.

Önümüzdeki günlerde gelişmeleri birlikte izleyeceğiz.

Facebook'ta Paylaş
2. Yorum: aslan 29 08 2023 13:23
muhalif cephenin yardımlarıyla kurdugu iyi partiyi ve ve birlesik muhalefeti dagıtmak gibi bir görev almıs gibi konustu meral hanım? ankara ve istanbul dahil, hiçbir büyük kent yönetimini kimse alamayacak her parti her yerde kendi adayını çıkarırsa? bu açıklamalardan sonra bence akepenin agzı sulanmaya baslamıstir!

1. Yorum: gökbörü 29 08 2023 12:16
meral hn oyunu en başından ıtıbaren ıyı kurdu ve yonettı sadece klıçdaroğlu adaylıkta dırenınce plan tutmadı -onun harıcınde yaptığı herşey vede performansı takdıre şayandır. syg


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Geleceği iyi okumak


Vatan Haini Olamaz


Hala Kış Uykusundan Uyanmayanlar Var…………


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Nisan ayı ziyaretci sayısı:

216732


Tasarım:DtGaNi