Yayın Tarihi:02 09 2023 11:11(2637)

Boyabat halkının beklentisi yüksek

Yerel seçimlere yönelik çalışmalar hız kazandı. "Erken kalkan yol alır" özdeyişinden hareketle olsa gerek Belediye Başkanlığına aday olacaklar sosyal medya platformlarındaki kişisel hesapları üzerinden aday adayı olduklarına dair duyurulara hemen başladılar.

Aday olacağı şehrin sorunlarına, çözümlerine ve gelecek vizyonuna yönelik projelerini paylaşanlar olduğu gibi sosyal mekânlardaki arkadaş buluşmalarını fotoğraflayıp Facebook, Twitter, Instagram kişisel hesaplarında dizi halinde paylaşanlar da mevcut.

Boyabat’ta, önceki dönemlerde belediye başkanlığına aday olanların içerisinde proje bazlı seçim faaliyeti yürüten tek bir isim olmuştu. O'da 2014 yerel seçimlerinde Saadet Partisi'nden aday gösterilen Sayın Şevket Maviş. Maviş'in hazırladığı Proje Tanıtım Albümü doluydu. Bir değil, iki değil, Boyabat için tam 57 proje. O günlerde başta şahsım olmak üzere pek çok vatandaşın beğenisini almıştı.

Boyabat ilçesi, Sinop ilinin diğer ilçeleri arasında nüfus yoğunluğu oldukça yüksek şehirlerden biri. Sinop, ekonomisiyle, sanayisiyle, eğitim okullarıyla, ilçesi Boyabat'la çoğu kere mukayese edilir. Doğrudur, yanlıştır; bu mukayese yorumları sizlere bırakıyoruz.

Boyabat'a son iki yıl içerisinde getirilen güzel hizmetlerden biri doğalgazdır. Doğalgaz aboneliklerinde büyük bir ilerleme kaydedildi. Artık her hanede doğalgaz mevcut; kömür, duman, soba temizliği, boya ve badana işleri yok. Şehrin hava kirliliği sorunu çözüldü gibi.

Gibi diyoruz çünkü Akyörük Köyü yakınlarındaki çöp alanı Boyabatlılar’a illallah dedirtiyor. Sırada Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin işletmeye alınması var. 7/24 saat kesintisiz yanan ve dumanı da is kokusu da eksik olmayan çöp sorunu yakınmalara neden oluyor. Zaman zaman esen rüzgâr, yanık kokusunu ve dumanını şehrin merkezine kadar getiriyor.

Sosyal medyada bir vatandaşımızın çöple alakalı paylaşımı şöyleydi:

“Belediye yetkilileri çöp sorununu en kısa sürede çözeceklerini söylüyorlar. Ancak sadece söylemde kalıyor. Boyabat’ımızın birinci ve öncelikli sorunu çöptür. Çözülmesi elzemdir.”

Boyabatlılar biran evvel çöp sorununa çözüm bekliyor; temiz bir çevre ve daha fazla yeşil alan istiyor.

Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Coşar’ın AK Parti’den yeniden aday olacağı konuşuluyor. Yukarıda bahsettiğimiz ve biraz sonra yazımızın devamında yer vereceğimiz şehrin sorunlarına yönelik düşünceleri nelerdir?

Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) aday adaylığını açıklayan Sayın Şükrü Kaya’nın ve önümüzdeki günlerde belediye başkan adayı sıfatıyla halkın arasına katılacak belki de çok yakından tanıdığımız arkadaşlarımızın, abilerimizin bu sorunlara ve çözüm yollarına dair fikirlerini, plan ve projelerini öğrenmek isteriz.

Şehir merkezinde ve köylerde gruplar halinde dolaşan başıboş köpeklerin varlığı bir sorun olarak vatandaşları hâlâ tedirgin etmeye devam ediyor.

Açık alanlarda ve şehrin merkezi sayılabilecek mahallerde sürü halinde gezintiye çıkan köpekler en son Kalebağı yürüyüş yolu üzerinde görüldü. O kadar kalabalık köpeği bir arada görenler ister istemez korkuya kapılıyor, “hep birden saldırırlarsa” diye.

Mevcut içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu tesisat ve kanalları, hem eskimesi, kullanım ömrünü tamamlaması, hem de artan nüfusa bağlı olarak yükün artması nedeniyle kapasitesi yetersiz kalmaktadır. Şehrin altyapı tesis ve kanallarının yenilenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konu bugüne kadar pek fazla gündeme getirilmedi, getirenlerin feryadını da maalesef kimse duymak istemedi.

Bir diğer sorun sanayi ve evsel atıkların yanı sıra kanalizasyon ve yağmursuyu giderleri… Atık Su Arıtma Tesisi önemli projelerden biri olacağı muhakkak. Şehrin sanayi ve evsel atık sularını, kanalizasyon ve yağmur sularını ıslah ederek kontrollü bir şekilde burada toplamak, arıtma işlerini yapmak, tehlikesiz hale dönüşümünü sağlamak, doğaya sağlıklı bir şekilde bırakmak biliyoruz maliyetli, ancak önemli yatırımlardan biri olacaktır.

Büyük Cami (Beyazıt) yanındaki bina kamulaştırılarak yıkıldı. Şu anda özel araç sahipleri gelişi güzel otomobillerini park ediyorlar. Dörtyol mevkide eski Hükümet Konağı’nın bulunduğu yer, Beytarla Cami’nin hemen üstünde bulunan eski İnönü İlkokulu ile eski Cezaevi bahçeleri de öyle.

Oysa iki adım ötesi denilebilecek bir mesafede kapalı otopark var. Araç sahipleri neden oraya yönlendirilmez de buralara park edilmesine izin verilir anlamak mümkün değil.

Bir de kentin ortasından geçen şehirlerarası yol trafik kurallarına aykırı bir şekilde (çift sıra) araç sahipleri tarafından kullanılmasından dolayı geçit vermez hâlde

İlk başta söylediğimizi tekrar edecek olursak, Çam Kokulu Şehir Boyabat’ta güzel hizmetler olmuyor değil.

Halk, Kent Meydanı, Kültür Merkezi, Tarihi Orta Çarşı’nın restorasyonu, yeni çay bahçelerinin, sahipsiz sokak hayvanlarının sağlık kontrollerinin, aşılarının ve çiplerinin takıldığı hayvan barınağının, vb. yerlerin açılmasından memnun.

Halkın belediye hizmetlerinden beklentisinin yüksek olduğu bilinmeli…

Vatandaşların ekseriyeti, acil olan ve öncelik arz eden hizmetler ötelenmesin, geleceğe yatırım yapılsın istiyor.

Facebook'ta Paylaş
4. Yorum: gs 02 09 2023 22:52
şu an yöneten belediye boyabata hic bir katkısı yok yaptıkları bütün işler yarım kaldı
ana caddelerde yaya yolları bastan sona ikinci dükkan olmuş yani bu belediye sıfır yazık gercek bir bld başkanı secmek lazım onun bunun tanıdıgı degil halkın işini yapacak birisi olsun

3. Yorum: kulis 02 09 2023 18:44
aksi bı durum olmadığı takdirde coşar aday ve de kazanacaktır inşallah kalbi güzel insana herşeyin en iyisi yakışır.beytul mal ona emanet edilmeli syg

2. Yorum: angarali 02 09 2023 18:29
bu sorunların çözümü başkan cosarda akp cosarla yola devam etmeli aksi takdirde hem parti hemde boyvat kaybeder bu kadar

1. Yorum: atasagun 02 09 2023 13:30
başkan coşar aday olmalı ve de katı atık yani çöp olayını su arıtma vs işlerini bile cozse ki bunlar en önemli sorunlar o bile yeter halk için diğer konular zaten hallolur kısa sürede önemli işler yaptı bı beş yılda boyabatin tüm alt yapı sorunlari çözülür.bos hava cıva işlere harcanacak vakit ve parası yok bu ülkenin artık.syg


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Geleceği iyi okumak


Vatan Haini Olamaz


Hala Kış Uykusundan Uyanmayanlar Var…………


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Nisan ayı ziyaretci sayısı:

217254


Tasarım:DtGaNi